18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

[AUDIO/ZDJĘCIA] 25 artystów skonfrontowało się w Pionkach. Za nami „Formatowanie 22”

Popularne

spot_img

W piątek 21 października w Galerii Hall Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach odbył  się wernisaż wystawy Formatowanie 22 – Artyści Powiatu Radomskiego.

Formatowanie to nazwa własna związana z Galerią Format. Pierwszą wystawą integrującą lokalnych plastyków była wystawa “Artyści Pionek 2000”. Od 2001 roku kolejne wystawy przyjęły nazwę Formatowanie. Działanie to odniosło wielki sukces i wzbudziło duże zainteresowanie wśród artystów i mieszkańców powiatu radomskiego. Formatowanie to ciekawa, ciesząca się nieustannym powodzeniem konfrontacja artystyczna, podczas której prezentowane są prace artystów powiatu radomskiego.

Piątkowe „Formatowanie” to była niezwykle interesująca, ciesząca się dużym powodzeniem konfrontacja artystyczna, w której wzięło dwudziestu pięciu artystów z Pionek i okolic. Wśród nich byli przedstawiciele różnych profesji, miłośnicy sztuki, artyści profesjonalni i amatorzy, którzy skonfrontowali się między sobą za pośrednictwem swojej twórczości. Przedstawiciele różnych zawodów, artyści profesjonalni i amatorzy sztuki konfrontują się między sobą za pośrednictwem swojej twórczości – malarstwa, rysunku, fotografii, grafiki, rzeźby. Jest to wspaniały dialog twórców, niepozbawiony pozytywnej rywalizacji.

Tegoroczny wernisaż, rozpoczął się przywitaniem przybyłych gości, a samą wystawę wspólnie otworzyli wiceburmistrz Pionek, Kamila Kaczorowska oraz Tomasz Wróblewski, pomysłodawca Formatowania

– Cały czas nachodziła mnie myśl, czy 22 to jest dużo czy mało, ale później pomyślałem, że to jest szmat czasu dla niektórych ludzi, a dla niektórych mgiełka. Sztuka nie lubi czasu i wśród uczestników 22 Formatowania mamy uczestników bardzo młodych i troszkę bardziej dojrzałych twórców. Znajdują się prace o różnorakiej tematyce, formacie oraz technice. – mówi Tomasz Wróblewski z Miejskiego Ośrodka Kultury, który jest także głównym pomysłodawcą legendarnego już w naszym mieście Formatowania.   

 

– Bardzo się cieszę, że tak licznie przybyli artyści z powiatu radomskiego ale również wielu artystów z naszego miasta. To pięknie pracy, rysunkowe jak i w formie ceramicznej. Bardzo dziękuję wszystkim artystom za to, że mamy możliwość poznać ich wrażliwość, przekazali nam rąbka swoje duszy. – podziękowała za udział w wystawie wiceburmistrz Pionek, Kamila Kaczorowska

 

Dla wielu osób piątkowe Formatowanie to debiut, który spotkał się z dużym odzewem publiczności. Zaprezentowane prace to wspaniały dialog twórców, niepozbawiony pewnej nuty rywalizacji, w dobrym tego słowa znaczeniu. Formatowanie to nazwa wystawy związanej z istniejącą w latach 1983 – 2008 Galerią Format Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach. Zapraszani są na nią twórcy i artyści, dla których MOK jest zaprzyjaźnioną instytucją otwartą na sztukę. 

Choć wystawa odbywa się po raz 22, to miejsce w jakim ona się odbywa nie do końca spełnia oczekiwania zarówno samych artystów ale i mieszkańców Pionek. Swoje niezadowolenie wyraził również obecny na wernisażu, radny miejski Zbigniew Belowski.

– 22 wydanie, to jest spore osiągnięcie, jeżeli chodzi o kontynuację tego typu działań artystycznych. Istniała w Pionkach profesjonalna galeria od 1983 roku, w której warunki były wręcz doskonałe. Dzisiaj po raz kolejny spotykamy się na górnym holu Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie warunki są nieodpowiednie. Bardzo z tego powodu żałuję, że nie powstała w Pionkach profesjonalna galeria, a jeszcze niedawno była taka możliwość i jest nadal. Niestety część radnych Rady Miasta Pionki nie wyraziła zgody na przeznaczenie pomieszczenia po aptece na ten cel, ale cieszy mnie z drugiej strony fakt, że bardzo dużo uczestników bierze udział w tej wystawie. – dodał, radny miejski Zbigniew Belowski

 

W Formatowaniu biorą udział: Wojciech Błażewski, Zbigniew Czerwiński, Dorota Dąbrowska, Roman Fido, Maciej Kamieński, Elżbieta Karaś, Katarzyna Konofalska, Jolanta Kosiec, Marlena Kruk, Elżbieta Kurkowska, Andrzej Legierski, Marcin Maciejczyk, Anna Mirowska, Grażyna Pachocka, Mieczysław Piasek, Izabela Pietras, Barbara Polakowska, Konrad Arkadiusz Sałagan, Małgorzata Sarnowicz, Dariusz Stelmach, Iwona Warchoł, Artur Wąsowicz, Teresa Węgorzewska-Sikora, Miachał Wójcicki, Tomasz Wróblewski.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content