18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

[AUDIO/WIDEO] To historyczny moment. Wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Szkoły Drzewnej w Garbatce-Letnisku

Popularne

spot_img

Rusza budowa nowej siedziby Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku. W ławach nowego, wygodnego budynku uczniowie zasiądą już w 2023 roku. W poniedziałek uroczystym wmurowaniem kamienia węgielnego rozpocznie się budowa nowego obiektu. Inwestycja zostanie w całości sfinansowana przez samorząd Mazowsza, a koszt całego przedsięwzięcia to 90 mln zł.

W spotkaniu wzięli udział między innymi, wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz, marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu Leszek Ruszczyk, były i obecny starosta powiatu kozienickiego Andrzej Jung i Krzysztof Wolski, radni powiatu kozienickiego, Waldemar Banaś, Tomasz Trela, Lidia Ligorowska, przedstawiciele Nadleśnictwa Kozienice z nadleśniczym Tomaszem Sotem na czele, a także społeczność szkolna w tym dyrektor Mirosław Dziedzicki oraz wicedyrektor Elżbieta Cichawa-Grabowska.

Przybyłych gości przywitał dyrektor szkoły w Garbatce Mirosław Dziedzicki, który w swoim przemówieniu przybliżył wszystkim zgromadzonym rys historyczny placówki oraz podkreślił jak ważne jest to wydarzenie, nie tylko w skali gminy, ale też całego województwa jak i kraju. Wicedyrektor Elżbieta Cichawa-Grabowska w pełni poparła entuzjazm dyrektora, opowiadając także o szczegółach specyfikacji, nowej siedziby szkoły.

Ponad dwa lata trwały formalności związane z opracowaniem dokumentacji, zakupem działki i wyłonieniem wykonawcy projektu budowy całkowicie nowej szkoły drzewnej w Garbatce-Letnisko. Do tej pory uczniowie kształcili się w niewielkich budynkach, których stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Inwestycja samorządu Mazowsza, która wyniesie 90 milionów złotych, w czwartek 16 grudnia 2021 roku doczekała się oficjalnego podpisania umowy z wykonawcą firmą Skanska, a dziś został wmurowany kamień węgielny pod jej budowę.

Akt erekcyjny jako pierwszy podpisał i wmurował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jak podkreślał marszałek, jest to największa inwestycja realizowana przez Samorząd Mazowsza:

 

Jej pierwotny szacowany koszt szacowano na kwotę ponad 30 milionów złotych, po wyłonieniu w przetargu wykonawcy i galopujących wzrostach cen materiałów budowlanych okazało się jednak, że inwestycja kosztować będzie 90 milionów.

Za prace budowlane, które rozpoczną się już w styczniu odpowiadać będzie firma Skanska S.A. Jest to partner o dużym doświadczeniu w realizacji podobnych inwestycji. Firma budowała i modernizowała podobne obiekty naukowo-dydaktyczne.

Jak mówił wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, powstanie tej szkoły jest owocem dobrej współpracy:

 

Wójt gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz podkreślała, że wybór lokalizacji nowej siedziby szkoły był najlepszym z możliwych. Jak mówiła wójt, lokalny samorząd, a także mieszkańcy cieszą się, że to właśnie w tym miejscu powstanie nowoczesny ośrodek szkolny w skali nie tylko kraju, ale także Europy:

 

Nowy kompleks szkolny będzie się składać z czterech części – oświatowej, warsztatowej, hali sportowej z zapleczem oraz internatu. Co ważne, budynki szkoły, hali i internatu będą ze sobą połączone, na dwóch kondygnacjach, zaś budynek warsztatów zostanie odseparowany i dostępny specjalnym łącznikiem. Między skrzydłami budynku mieścić się będą dziedzińce – zewnętrzny wejściowy i wewnętrzny rekreacyjny. 

Projekt nowej siedziby szkoły nie jest przypadkowy. W projekcie elewacji zainspirowano się stylem architektury drewnianej, zwanym nadświdrzańskim. Jest to architektura charakterystyczna dla budowli letniskowych i posiada w sobie elementy budownictwa mazowieckiego. Wyróżnia się lekką konstrukcją i bogato zdobionymi pawilonami ze sztukaterią, rzeźbieniami i tapicerskimi ozdobami. Dzięki działaniom edukacyjnym szkoły, dziedzictwo drewnianej architektury w Polsce będzie miało swoją kontynuację w nowym wymiarze i nowej przestrzeni siedziby szkoły.

 

 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content