-1,8 C
Pionki
piątek, 1 grudnia, 2023

[AUDIO] To już ostatni etap. Bomba ekologiczna w Pionkach zostanie usunięta przy wsparciu samorządu Mazowsza

Popularne

Samorząd województwa mazowieckiego dofinansuje kwotą 400 tys. zł likwidację niebezpiecznych odpadów znajdujących się na terenie po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych „Pronit” w Pionkach. Umowę z burmistrzem miasta Pionki podpisał w piątek wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Zadanie będzie polegało na wydobyciu i unieszkodliwieniu zalegającego na terenie po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych „Pronit” w Pionkach odpadu w postaci wycofanego z użytku materiału wybuchowego – nitrocelulozy, przewiezieniu go poza teren po byłych ZTS „Pronit” oraz jego utylizacji.

– Dobra informacja jest taka, że te pieniążki dzisiaj uzyskane i wnioskowane przez Miasto Pionki pozwolą w 100% już pozbyć się tykającej bomby, nitrocelulozy na zakładach po byłym Pronicie. Jak państwo wiecie jest to temat, który od kilkudziesięciu lat tak naprawdę był podejmowany jeśli chodzi o kwestię oczyszczenia tego terenu. Niskie ukłony dla pana burmistrza, jego zespołu, bo to nie było łatwe zadanie – mówił wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Rafał Rajkowski.

 

Realizacja przedsięwzięcia zakończy się wydaniem certyfikatu potwierdzającego osiągnięcie efektu ekologicznego i wykonaniem ekspertyzy powykonawczej w celu potwierdzenia całkowitego usunięcia zalegającej nitrocelulozy. Koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 1,5 mln zł z czego 400 tys. zł pochodzi z budżetu województwa mazowieckiego.

– Mogło by się wydawać, że nitroceluloza i bomba w Pionkach to niekończąca się opowieść, bo zaczęliśmy o tym mówić już w 2014 roku i mija 8 lat i nadal o tym rozmawiamy. Niestety tak jest z tą sytuacją, że co robimy któryś z etapów to odkrywamy kolejne złoża nitrocelulozy, która jest bardzo niebezpieczna dla mieszkańców i naprawdę może spowodować olbrzymie szkody. To już czwarty etap realizacji unieszkodliwienia nitrocelulozy po byłych zakładach Pronit w Pionkach. Mamy nadzieję, że już ostatni, bo zgodnie z operatem ustaliśmy, że mamy do wydobycia ostatnie 100 ton. Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję panu marszałkowi i zarządowi województwa mazowieckiego za to, że widział potrzebę dofinansowania, tak naprawdę ważnej rzeczy dla miasta. – dodał burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk

 

Niebezpieczna substancja powoduje zagrożenie ekologiczne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Nitroceluloza jest wrażliwa na ciepło, wstrząsy, tarcie, płomień, iskry i wyładowania elektrostatyczne, dlatego stwarza ogromne ryzyko wybuchu i pożaru. Możliwy jest również wybuch pyłu w przypadku zmieszania się substancji z powietrzem.

Dzięki likwidacji niebezpiecznych odpadów zwiększy się powierzchnia biologicznie czynna tego terenu, przywrócona zostanie jego funkcja klimatyczna i izolacyjna, poprawi się jakość środowiska, a także zostanie ograniczona emisja szkodliwych substancji do atmosfery na terenie gminy i miasta Pionki. W przyszłości mają w tym miejscu powstać ogólnie dostępne tereny zielone służące rekreacji takie, jak park linowy i miejsce do wypoczynku dla mieszkańców.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content