23 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

[AUDIO] Nocne odśnieżanie dróg powiatowych w Pionkach. Nie było zgłoszeń od mieszkańców

Popularne

spot_img

Po wieczornych i nocnych opadach śniegu wszystkie drogi powiatowe są przejezdne. Pługopiaskarki z dwóch firm, obsługujących teren powiatu wyjechały na drogi o godz. 2:45 w nocy na siedem różnych tras.

Do odśnieżenia było ponad 540 kilometrów dróg powiatowych i niektóre ulice w miastach Pionki, Iłża i Skaryszew. Do godz. 7 rano akcja została zakończona, z wyjątkiem jednej z tras w południowej części powiatu. Nie było żadnych interwencyjnych zgłoszeń od mieszkańców, informuje Marcin Genca, rzecznik Starosty Radomskiego:

Najwięcej kłopotów drogowcom przysporzył silny wiatr, budujący w jednych miejscach pokrywę lodową na nawierzchniach, a innych nawiewający śnieg z okolicznych pól. Tak było między innymi w okolicach Iłży, na przykład na drogach w Jedlance czy Małomierzycach.

Zimowym utrzymaniem dróg w wyznaczonych obszarach zajmują się wykonawcy, wyłonieni w postępowaniach przetargowych. Teren Powiatu Radomskiego, obejmujący 13 miast i gmin został podzielony na dwa obszary:

  • Obszar 1 obejmujący gminy: Przytyk, Wolanów, Zakrzew, Kowala, Wierzbica i Iłża oraz ulice leżące w ciągach dróg powiatowych na terenie miasta Iłża. Tutaj odśnieżaniem zajmuje się firma Kos-Bud z Iłży.
  • Obszar 2 obejmujący gminy: Pionki, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Jastrzębia, Gózd, Skaryszew oraz ulice leżące w ciągach dróg powiatowych w mieście Pionki oraz częściowo w mieście Skaryszew. Ten teren jest obsługiwany przez firmę Sachpol z Radomia.

Każdy z wykonawców posiada odpowiedni park sprzętowy, czyli między innymi: po 2 równiarki, 1 pług wirnikowy, 2 ładowarki ciężkie typu fadroma, 5 pługów z napędem na dwie osie oraz 5 pługopiaskarek o ładowności 8 ton. Obaj wykonawcy mają też określony czas na wyjazd sprzętu, który wynosi 60 minut.

Na tę zimę przygotowano również blisko 4,5 tysiąca ton tak zwanych materiałów uszarstniających, czyli 30 – procentowej mieszanki solno-piaskowej do posypywania jezdni. Na każdy z dwóch obszarów przypada więc po ponad 2 tysiące ton mieszanki.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content