4,9 C
Pionki
poniedziałek, 27 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia uruchomienie syren alarmowych

Popularne

1 sierpnia br. w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie województwa mazowieckiego zostaną włączone syreny alarmowe. Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł zwrócił się do starostów i prezydentów miast na prawach powiatu o uruchomienie 1 sierpnia o godz. 17.00 syren alarmowych na administrowanym przez nich obszarze. W ten sposób mieszkańcy województwa będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego.

Syreny alarmowe będą włączone o godzinie 17:00. Nadany zostanie dźwiękowy sygnał ciągły, trwający minutę. Włączenie syren powierzono starostom i prezydentom miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego.

W ten tradycyjny sposób uczczona zostanie pamięć patriotycznego zrywu Polaków z 1944 r., mającego na celu wyzwolenie Warszawy z rąk niemieckiego okupanta.

Jednocześnie włączenie urządzeń alarmowych stanowić będzie sprawdzian poprawności działania systemów alarmowania i powiadamiania ludności o zagrożeniach.

– 78 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., mieszkańcy Warszawy postanowili położyć kres niemieckiej okupacji stolicy. Tego dnia wybuchło powstanie, stanowiące odwet za pięć lat hitlerowskiego terroru, łapanek ulicznych, wywózek do więzienia na Pawiaku oraz do obozów koncentracyjnych i zagłady na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Pamięć o tym heroicznym zrywie Polaków rokrocznie w całym kraju i  w samej Warszawie jest dumnie i godnie czczona. Są uroczystości centralne, których kulminacją jest oddanie hołdu poległym powstańcom i ludności cywilnej pod pomnikiem „Gloria Victis” na cmentarzu Powązkowskim, są także obchody wojewódzkie, powiatowe czy lokalne. Nieodłącznym elementem sierpniowej rocznicy jest uruchomienie syren alarmowych, dokładnie o godz. 17.00, czyli: godzinie „W”. Jak co roku, poleciłem starostom i prezydentom miast na prawach powiatu, aby w tym niezwykle ważnym dla nas, Polaków, dniu, równo o godzinie 17.00, na obszarze województwa mazowieckiego wybrzmiały syreny alarmowe, będące swoistym hołdem i upamiętnieniem bohaterów Powstania Warszawskiego z 1944 r. Gdy usłyszymy sygnał alarmowy 1 sierpnia, gdziekolwiek będziemy, przystańmy w zadumie, i w ten symboliczny sposób podziękujmy powstańcom za ich walkę o wolność Ojczyzny i patriotyzm – powiedział Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content