18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

7 prostych sposobów jak uczyć się języka łatwiej, szybciej i skuteczniej

Popularne

spot_img

1.Zabieraj język ze szkoły do swojego świata Profesjonalny kurs w renomowanej szkole językowej, to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Tutaj znajdziesz nauczycieli pasjonatów, którzy będą Cię inspirować i motywować do nauki oraz kolegów i koleżanki, z którymi będzie Ci się uczyć raźniej. Ale pamiętaj, że lekcje w dobrej szkole to tylko dobry początek, a języka uczymy się skutecznie wtedy, gdy znajdziemy sposób na jego używanie w codziennym życiu. Dlatego ucz się tekstów ulubionych piosenek, oglądaj filmy z napisami, czytaj ciekawostki w obcym języku, a jeśli lubisz i masz możliwość – również ulubione książki w oryginale lub chociaż w specjalnej wersji „Graded Readers” dla uczących się języka – dostępne w bibliotekach dobrych szkół językowych. Jeśli twoje dziecko uczy się języka, inicjuj krótkie „spontaniczne” interakcje w języku obcym w domu, na spacerach czy na wakacjach. Nie musisz wówczas wchodzić w buty nauczyciela swojego dziecka, a pożytek znacznie lepszy niż z niejednej lekcji w szkole. Mówimy tu o pożytku i dla dziecka, i dla Ciebie.

2.Systematycznie powtarzaj
Pamiętaj, że lekcje w szkole to jedynie podstawa. Tu będziesz poznawać  nowe struktury i słownictwo,  ćwiczyć wymowę i rozmawiać z nauczycielami oraz innymi uczniami. Ale pamiętaj też jak ważne jest regularne powtarzanie i utrwalanie materiału z lekcji. I tu piłka jest po Twojej stronie! Sposobów jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie. Możesz  systematycznie przeglądać notatki z lekcji, odrabiać zadania domowe, utrwalać gramatykę za pomocą ćwiczeń e-learningowych, albo  poświęcić dosłownie kilka minut dziennie na powtórki za pomocą nowoczesnych aplikacji takich jak np. INSTALING, szczególnie jeśli masz dostęp do ćwiczeń z  dedykowanym słownictwem do swojego kursu, tak jak w English college

3.Ucz się aktywnie i wszystkimi zmysłami
Często osoby uczące się języka frustrują się i z czasem rezygnują z nauki, ponieważ  ktoś im powiedział, że najlepszy sposób na naukę języka to tłumaczenia tekstów, robienie dużej ilości ćwiczeń gramatycznych na czarno-białym ksero i uczenie się całych list słówek na pamięć. Tu zalecamy wszystkim zadać sobie jedno pytanie: czy ktokolwiek uczył się tak swojego własnego języka? Odpowiedź jest oczywista – NIE! Nauczyliśmy się swojego ojczystego języka, bo najpierw bawiliśmy się z rodzicami i dziadkami, a później z rówieśnikami. Recytowaliśmy wierszyki, śpiewaliśmy piosenki i rymowanki, słuchaliśmy ciekawych historii i opowiadań i oglądaliśmy bajki, które później opowiadaliśmy podczas zabaw w przedszkolu, szkole i na podwórku. Jaki stąd wniosek? Uczymy się języka nie dzięki biernym, nudnym i powtarzanym  ćwiczeniom, ale dzięki naturalnym codziennym interakcjom, nie tylko za  pomocą obrazów i dźwięków ale  także ruchu, dotyku, a nawet smaku i węchu. Bo inaczej skąd byśmy wiedzieli co znaczy np. słodki, pachnący i delikatny?

4.Otaczaj się językiem
Jeśli jesteś osobą dorosłą, to sprawa jest bardzo prosta. Zamiast słuchać w domu jakiejś stacji radiowej lub telewizyjnej w języku polskim, ustaw odbiornik na program gdzie mówią np. po angielsku. Nie musisz rozumieć od razu co mówią, ale wypełniając domową ciszę językiem obcym podczas rutynowych czynności jak sprzątanie, gotowanie, czy majsterkowanie, uczysz się go zupełnie spontanicznie i zupełnie „przy okazji”, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.  Jeśli z kolei poświęcasz sporo czasu na dojazd do pracy, warto wówczas wypełnić sobie czas podróży słuchając nagrań ze swojego kursu, albo ulubionych audiobooków. Czas mija znacznie szybciej, korki przestają przeszkadzać, a język – jak to język – będzie się rozwijał

5.Baw się językiem
Jeśli masz dzieci, to zachęcaj  je do oglądania ulubionych bajek w języku obcym. Identyfikacja z bohaterami anglojęzycznych kreskówek to super sposób na osłuchanie się z językiem dla każdego dziecka. Jeśli masz starsze dzieci, nie protestuj za bardzo jeśli grają w gry komputerowe z rówieśnikami z całego świata. Oczywiście trzymaj rękę na pulsie odnośnie treści, ale wspieraj takie inicjatywy, bo to znakomity sposób dla nastolatków na budowanie relacji z rówieśnikami i oczywiście rozwój językowy. W pracy Ty i twoi koledzy potrzebujecie angielskiego? No to może zróbcie sobie challenge  „EVERYBODY TALKS TO SOMEBODY SOMETIMES (IN ENGLISH)” – zabawa pewna, lepsze nastroje w pracy gwarantowane, a postępy z językiem zaskakująco skuteczne!

6.Wykorzystuj swoje pasje i zainteresowania
Jeśli coś lubisz, rób to w obcym języku. Dlaczego? Bo kiedy coś  lubimy w sposób naturalny wkładamy w to więcej wysiłku bez wysiłku. Efekt jest taki, że robimy to coraz lepiej, jesteśmy ekspertami. Jeśli na przykład interesujesz się modą, oglądaj programy modowy i czytaj artykuły w języku obcym. Jeśli jesteś fanem sportu, śledź np. twit’y  znanych zagranicznych dziennikarzy. Sposobów jest wiele, a naturalne zainteresowania tematem sprawi, że będziesz koncentrować się na tym co rozumiesz, a nie na tym czego jeszcze nie wiesz.

7.Pokochaj błędy
Trudno czasem oprzeć się wrażeniu, że gdybyśmy uczyli się podstawowych umiejętności życiowych tak, jak niektórych przedmiotów w szkole,  gdzie ciągle tylko wytyka się błędy, podkreśla je na czerwono i stawia marne oceny,  to wielu z nas nie potrafiłaby dzisiaj mówić w ojczystym języku, czy jeździć rowerem na dwóch kołach. Tak naprawdę wszystkiego czego w życiu się nauczyliśmy, nauczyliśmy się właśnie dzięki błędom, ponieważ one mówią nam, że musimy jeszcze trochę popracować albo co nieco zmienić, żeby  w końcu się nauczyć. Co więcej, nikt nam nie stawiał stopni za nasze pierwsze kroki, pierwsze słowa i zdania, pierwsze doświadczenia na rowerze, na basenie, czy z instrumentem muzycznym. Wręcz przeciwnie – wszyscy wokół bili nam brawo i powtarzali, że damy radę! I co, daliśmy, prawda?

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content