Dzisiaj jest wtorek, 02 czerwca 2020 r., 154 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
„Superstruktury komórkowe” wokół nas. Uczniowie z CKZiU na warsztatach z Biomimetyki
Dodał: MaG, 21-02-2018 09:49, odsłon: 1828
fot.CKZiU
fot.CKZiU

Biomimetyka, była tematem warsztatów laboratoryjnych „Superstruktury komórkowe”, w których mieli okazję uczestniczyć uczniowie CKZiU klasy 2 żT w miniony czwartek. Zajęcia zorganizowane zostały przez BioCentrum Edukacji Naukowej w Warszawie, a poprowadzone przez Agnieszkę i Michała, studentów biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Bionika, zwana inaczej biomimetyką, to dziedzina nauki skupiająca się na zrozumieniu, jak są zbudowane i jak działają żywe organizmy oraz na wykorzystaniu tej wiedzy w konstruowaniu innowacyjnych urządzeń mechanicznych, automatycznych, czy elektronicznych.


Naśladowanie przyrody inspirowało od wieków wielu wynalazców.Naturalne wytwory przyrody były natchnieniem dla Leonardo da Vinci, który wzorował na ptakach pierwsze latające maszyny, zaś przykładem współcześnie konstruowanych urządzeń są miniaturowe drony kopiujące mechanikę lotu owadów.


Obecnie znaczący stał się wpływ bioniki na budownictwo, architekturę, budowę maszyn i urządzeń, technologię materiałów, energetykę, nanotechnologię, mechatronikę, czy inżynierię medyczną.

 


Podczas czwartkowych warsztatów uczestnicy m. in. dowiedzieli się co zainspirowało wynalazców zapięć typu „rzep” i dlaczego rozsławiły je księżycowe misje załogowe Apollo.


Ciekawym doświadczeniem było samodzielne wykonanie kompozytów wykorzystywanych w kamizelkach kuloodpornych, czy służących do budowy łodzi. Uczniowie przeprowadzili również test porównawczy włosów niedzwiedzia polarnego i włókien PolarTec oraz  samodzielnie wykonali szereg preparatów i obserwacji mikroskopowych  


Udział w zajęciach „Superstruktury komórkowe” stał się dla uczniów z  Centrum Kształcenia Zawodoego i Ustawicznego w Pionkach zachętą i motywacją do wnikliwego obserwowania przyrody, która potrafi zaskakiwać. Podczas gdy wytwory ludzkiej wynalazczości czasem wydają się być przełomowe, przyrodzie te rozwiązania znane są od milionów lat .

 

W warsztatach mieli okazję uczestniczyć uczniowie klasy 2 żT z CKZiU w Pionkach


Wiele znakomitych pomysłów czeka na zastosowanie w różnych dziedzinach nauki. Jedyne co trzeba, to umieć dostrzec coś ciekawego, użyć swojej kreatywności i spróbować wykorzystać to jako innowacyjne rozwiązanie technologiczne.

 

 

(red/CKZiU) 
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook