Dzisiaj jest piątek, 22 lutego 2019 r., 53 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Pierwsze łopaty już wbite. Za kilkadziesiąt milionów zmodernizują oczyszczalnię
Dodał: MarBas, 05-12-2017 11:54, odsłon: 6156
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

We wtorek 5 grudnia na terenie oczyszczalni ścieków w Pionkach miało miejsce symboliczne rozpoczęcie prac modernizacyjnych tego obiektu. Za blisko 36 milionów powstanie niemalże nowa oczyszczalnia, która ma spełniać wyśrubowane normy unijne.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Pierwsze łopaty na świeżo przekazanym placu budowy wbili m.in. burmistrz Romuald Zawodnik, prezes PWKC Krzysztof Kowal, ks. Leon Czerwiński czy przedstawiciele wykonawcy.

 

Jak powiedział w rozmowie z naszą redakcją prezes PWKC, całkowity koszt zaplanowanych prac to około 35,9 milionów złotych, z czego wkład własny to około 11 milionów. Pozostałe środki stanowi wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prace podzielone będą na dwa etapy. Zakończenie pierwszego, czyli uzyskanie procesu technologicznego zaplanowano na lipiec przyszłego roku, z kolei zakończenie całej budowy przewidziano na lipiec 2019 roku.

 

Modernizacja to w praktyce budowa nowej oczyszczalni o współczesnych standardach. Większość starych obiektów zniknie i powstaną nowe; trzy budynki zostaną wyremontowane. Stworzymy nowe serce oczyszczalni – zapowiada Kowal.

 

Co najważniejsze, obiekt ma spełniać wszystkie wyśrubowane w ostatnich latach wymogi stawiane na podstawie przepisów Unii Europejskiej. 40-letnia oczyszczalnia wejdzie w XXI wiek. Z pewnością zwiększy się też jej sprawność.

 

– Miasto przez wiele lat nie zwracało uwagi na problem, który wydaje się być wstydliwy. Najchętniej żeby był ukrywany, niewidoczny. Któż chce myśleć o oczyszczalni ścieków? Mówi się głównie o placach, ulicach, o tym co widać. Oczyszczalnie ścieków to coś, czego na ogół nie chciałoby się widzieć, ale co musi działać. Mamy wokół Puszczę Kozienicką i jest nam wstyd, że przez tyle lat o to dziedzictwo nie potrafiliśmy tak naprawdę zadbać. Ta nowa oczyszczalnia ścieków już wiele lat temu powinna zostać wybudowana – mówił burmistrz Romuald Zawodnik.

 

– Mieszkańcy czekali na tę inwestycję od wielu lat. Oprócz mieszkańców, oczekuje tego od nas nasze środowisko - tak żebyśmy go nie zanieczyszczali, ale odprowadzali ścieki oczyszczone w ten sposób, żeby przyroda na tym nie cierpiała - podkreślił prezes Krzysztof Kowal.

 

Na miejscu obecni byli również wiceburmistrz Jolanta Sarnecka-Buczek, wiceprzewodniczący rady miejskiej Kazimierz Myśliwiec, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Pionkach Leon Czerwiński oraz przedstawiciele wykonawcy, czyli spółki Inżynieria Rzeszów S.A.

 

Po krótkim wstępie, ks. Leon Czerwiński poprowadził modlitwę, m.in. w intencji bezpiecznie prowadzonych prac, po czym poświęcił plac budowy. Chwilę potem pierwsze, symboliczne łopaty poszły w ruch.

 

/KZ/


Poświęcania placu budowy dokonał ks. Leon Czerwiński.

 

Pierwsze łopaty już wbite. Teraz wykonawców czeka 1,5 roku prac.


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
A po chusteczkę Leon tam był. Kurna gdzie ja mieszkam.
05-12-2017, 13:13:25
+ 79
- 12
odpowiedz
Zdjęcie 6 i 8 bezcenne. "WŁAŚCIWI LUDZIE NA WŁAŚCIWYCH STANOWISKACH". Jak za komuny tylko dlaczego trawa cała nie pomalowana na zielono. Gdyby jeszcze był łańcuch na szyi to bym pomyślał ,że to pastwisko.
05-12-2017, 14:40:23
+ 54
- 111
odpowiedz
A ja mam pytanie . Dlaczego nie zadbaliście o bezpieczeństwo ks. dobrodzieja i nie daliście mu kasku? Wszyscy w kaskach, a on bidula nie.
05-12-2017, 15:07:13
+ 47
- 107
odpowiedz
Super Komentator
Ale jaja, prawdziwa szopka. Dawno takiej farsy nie widziałem. A może Leon pośwęci studzienki kanalizacyjne na Zwycięstwa to wtedy g...o nie bedzie wylewać. Ale trzeba przyznać, że w ośmieszaniu miasta trzymają poziom: jak nie łeb daniela na pieczątkach urzędowych, to łańcuchy dla burmistrza i przewodniczącego rady(tylko korony brakuje), remont stadionu trwający lata, o jajach z siłownią już nie wspominam.A zwykły mieszkaniec dostaje jedynie podwyżki opłat za te cyrki i fanaberie.Najwyższy czas wymienić to towarzystwo. Całe szczęście, że w 2018 r. wybory.
05-12-2017, 20:03:51
+ 54
- 112
odpowiedz
VIP
Z przykrością odnotowuję absencję na opisanej uroczystości przedstawicieli lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Obiekt będzie oddany do użytku w 2019 więc kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. A wtedy wszystkie zasługi z jego wybudowaniem przypisze sobie, co widać na fotografiach, Polskie Stronnictwo Ludowe.
Czy naprawdę o to nam wszystkim chodzi ?

Dodane obrazki:
05-12-2017, 20:48:37
+ 55
- 15
odpowiedz
To dobrze że w końcu ale za późno o całe trzy lata bo przecież poprzednicy zostawili projekt. A tak to kary do WIOŚ, transport pionkwskich ścieków do radomskiej oczyszczalni, awarie i zalanie fekaliami Mieszkańców ulicy Zwycięstwa! Łopaty - bardzo wymowne, może to zwiastun pracy na miarę wypasionych poborów i lepszego wykonywania obowiązków ...
06-12-2017, 07:12:39
+ 44
- 108
odpowiedz
Trzy lata leżała gotowa dokumentacja na oczyszczalnię. Dwa lata przyznane pieniądze z ochrony środowiska i teraz wielka pompa że się łopatę wbiło i jeszcze kropidło do tego. Oczyszczalnia już mogła być wybudowana do tej pory, a nie kary ponad milionowe płacić co miało miejsce na wiosnę tego roku.
06-12-2017, 10:49:38
+ 43
- 108
odpowiedz
VIP
Rozumiem doskonale państwa wzburzenie.
Tak, to oczywisty badziew i krępująca żenada...
Ale przecież to jest standard w Naszym Kraju !
To dla Was faktycznie szokujące ?
Hej !
Widzieliście w mediach jakieś otwarcie ścieżki rowerowej, albo toalety miejskiej ?
I co był duszpasterz?
Był na bank !
A dlaczego to się dzieje w ten sposób?
A co z choinki się urwaliście?
Bo to się opłaci !
Bo to zapewnia sukces w utrzymaniu i zdobyciu stanowisk publicznych - bo wyborcy doceniają taką postawę.
I ja i Wy, możemy być zniesmaczeni, ale sorry Gregory... suweren w wyborach powie nam co mu się podoba !
Tak jest i póki co możemy tylko sobie pogadać.
Kto jest innego zdania ?
Czekam na Wasze pomysły
06-12-2017, 19:22:57
+ 46
- 16
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook