Dzisiaj jest czwartek, 09 lipca 2020 r., 191 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
KCRiS
Burmistrz zaprasza na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej
Dodał: DL, 21-08-2019 09:04, odsłon: 2924

Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk serdecznie zaprasza na uroczyste obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości związane z tą jakże ważną rocznicą odbywać się będą od 30 sierpnia do 1 września.

Główne uroczystości rozpoczną się 1 września o godz. 17:00 na Cmentarzu Nowym w Pionkach. W części patriotycznej zostanie odczytany apel pamięci, po którym przedstawiciele lokalnych władz, związki i stowarzyszenia kombatanckie oraz zaproszeni goście złożą wieńce i kwiaty na "Górce Zasłużonych", gdzie pochowani są harcerze i partyzanci polegli podczas II wojny światowej. Następnie odprawiona zostanie Polowa Msza Święta w intencji bohaterów, którzy oddali swoje życie w obronie Rzeczypospolitej. Uroczystości uświetni swoją obecnością asysta wojskowa - kompania honorowa z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz Orkiestra Wojskowa z Radomia.

 

Wszyscy uczestnicy uroczystości, aby uhonorować ofiary II wojny światowej będą mogły również zapalić symbolicznego znicza lub złożyć kwiaty w miejscach pamięci znajdujących się w naszym mieście. Te miejsca to:

 

- pomnik upamiętniający poległych pracowników Państwowej Wytwórni Prochu przy ul. Zakładowej - brama "Pronitu",

 

- pomnik Gloria Victis  przy ul. Zwoleńskiej

 

- pomnik poległych w parku miejskim, naprzeciw Urzędu Miasta Pionki

oraz tablic:

 

- tablica upamiętniająca nauczycieli tajnego nauczania na placu szkolnym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

 

- tablica upamiętniająca  żołnierzy Armii Krajowej w kościele św. Barbary.

 

W godz. 14:30 - 16:30 przy pomnikach wystawiona będzie harcerska warta honorowa, a mieszkańcy odwiedzający w tym czasie pomniki otrzymają patriotyczną kokardę jako symbol pamięci o poległych rodakach.  W uroczystościach aktywnie będą uczestniczyć również członkowie Stowarzyszenia Patriotyczne Pionki, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.

 

W dniach poprzedzających rocznicę wybuchu II wojny światowej zaplanowano spektakl teatralny oraz projekcję filmu, które opowiadają o losach miejscowych bohaterów zaangażowanych w walkę w obronie ojczyzny,, których losy wpisują się w ogólnonarodową walkę z okupantem.

 

30 sierpnia o godz.: 17:00 w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach wyświetlony zostanie film "Maria", który opowiada  o najaktywniejszym żołnierzu AK walczącym  podczas okupacji na terenach Puszczy Kozienickiej - Ignacym Pisarskim. Film w reżyserii Jarosława Szczypiora. Wstęp na film jest bezpłatny.

 

31 sierpnia o godz.: 17:00 również w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach odbędzie się spektakl teatralny "Gloria Victis", który przybliża historię miejscowego bohatera, młodego partyzanta - Adasia Guzala. Spektakl powstał w ramach warsztatów teatralnych, odbywających się  w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, a objęty został patronatem Narodowego Teatru Starego w Krakowie i Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej. Występuje w nim młodzież z Pionek. Spektakl wyreżyserował Radosław B. Maciąg. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.

 

Tegoroczne uroczystości organizowane w Pionkach zostały objęte patronatem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i umieszczone w ogólnopolskim kalendarzu wydarzeń obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, który zamieszczony jest pod adresem  www.muzeum1939.pl/80rocznica.

 

Zapraszamy Państwa serdecznie do aktywnego udziału we wszystkich wydarzeniach organizowanych w Pionkach. Mamy nadzieję, że hołd poległym w czasie II wojny światowej odda wielu mieszkańców naszego miasta, a pamięć o tych tragicznych wydarzeniach będzie przekazywana młodszym pokoleniom - zaprasza Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach.

Organizatorzy: Urząd Miasta Pionki, Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach

 

Partnerzy: Stowarzyszenie Patriotyczne Pionki, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej Okręg Staropolski

 

Patronat:  Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

 
   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
A kiedy mieszkańcy Pionek upamiętnią pomordowanych Pionkowskich Żydów

https://nadzagozdzonka.pl/wiadomoci/1-latest-news/1906-wspomni enia-pionkowskiego-yda.html

Mój ojciec ukrył pieniądze w Pionkach i po wojnie, podczas gdy byliśmy w Radomiu przez 4 miesiące, moi bracia wrócili do Pionek i znaleźli te pieniądze. Były to 20-dolarowki (drobne, złote monety). Zaś u mojego wujka, tego z Garbatki są ukryte papierowe dolary w słoikach, gdzieś pod ziemią. Wiem, gdzie to jest. Jeśli dalej tam stoi stodoła, to jest właśnie tam. Kiedy po raz pierwszy przybyliśmy do Pionek, myśleliśmy, że to był dom. Wydaje się stary, musiał tu już być przed wojną. Usytuowany jest na dole ul. Kolejowej, po lewo piekarni. W Pionkach było ok. 100 żydowskich rodzin i Wytwórnia Prochu. Nie było tu synagogi.
28-08-2019, 18:27:35
+ 2
- 5
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
QFG maly
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
PRACA W PIONKACH
PRACA W PIONKACH
W ZWIĄZKU Z DYNAMICZNYM ROZWOJEM POSZUKUJEMY PRACOWNIKÓW NA STANOWISKA:   - Pracownik Produkcji - Magazynier - Automatyk - Elektromechanik   Oczekiwania wobec kandydata: •Punktualność •Dokładność i niezawodność •P...
SPRZEDAM  /  WYNAJMĘ
SPRZEDAM / WYNAJMĘ
Sprzedam dom Pionki ul. Kopernika - osiedle domów jednorodzinnych.Dom usytuowany jest na działce o powierzchni 1000 m z zagospodarowanym ogrodem. Powierzchnia użytkowa 142 m , oraz dwa zewnętrzne tarasy. Na parterze znajduje się pokój dzienny...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook