Dzisiaj jest poniedziałek, 06 kwietnia 2020 r., 97 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
[ZDJĘCIA] Modernizacja ulicy Fabrycznej i rewitalizacja parku. Sprawdziliśmy jak postępują prace
Dodał: DL, 19-02-2020 13:45, odsłon: 3163
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Od kilku miesięcy w naszym mieście przeprowadzane są dwie nowe inwestycje miejskie. Trwa modernizacja ulicy Fabrycznej oraz rewitalizacja parku wzdłuż Alei Jana Pawła II. Ich celem jest poprawa i podniesienie poziomu infrastruktury drogowej w Pionkach, która ma bezpośredni wpływ na komfort życia mieszkańców naszego miasta. Sprawdziliśmy jak postępują prace.

Od kilku miesięcy trwa modernizacja i przebudowa ulicy Fabrycznej. Projekt przewiduje ulicę jedno jezdniową o dwóch pasach ruchu. Zakończenie prac przewidziany jest na koniec kwietnia 2020 roku, co oznacza, że już w kolejnym okresie wiosenno-letnim mieszkańcy będą mogli korzystać z wyremontowanej drogi, Jak twierdzą wykonawcy tego projektu, ten czas może ulec znacznemu skróceniu. 

 

- Aktualnie wykonujemy prace wykończeniowe. Do wykonania pozostały nam głównie chodniki. Brak srogiej zimy znacznie wpłynął na efektywność naszych prac i myślimy, że potrwają one jeszcze około miesiąca - mówili wykonawcy przebudowy ulicy Fabrycznej.

 


 

Inwestycję na ulicy Fabrycznej wykonuje Zakład Transportowo-Budowlany Krzysztof. Firma ta podczas przetargu zaproponowała wykonanie zadania za kwotę 4.199.470,12 zł.

 


 

Na całym odcinku planowana jest budowa chodnika, ścieżki rowerowej dwukierunkowej i zatoki autobusowej. Przewidziana jest przebudowa oświetlenia drogowego oraz wymiana i ustalenie nowego oznakowania pionowego i poziomego. Wzdłuż ulicy zaprojektowano 97 miejsc parkingowych oraz 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych.

 


 

- Ulicę  zaprojektowano  jako  jedno jezdniową o dwóch pasach ruchu. Na całym odcinku zaplanowano budowę chodnika, ścieżki rowerowej dwukierunkowej, przebudowę oświetlenia drogowego, budowę zatoki autobusowej, wymianę oraz ustawienie nowego oznakowania pionowego i poziomego. Wzdłuż ulicy zaprojektowano 97 miejsc parkingowych oraz 7 miejsc dla osób niepełnosprawnych. Na całej długości projektowanego odcinka znajdują się liczne zjazdy  na  posesję  o nawierzchni gruntowej. W niniejszym   projekcie   przewiduje  się wykonanie  wszystkich   niezbędnych elementów służących sprawnemu,  bezpiecznemu i   bardziej komfortowemu   poruszaniu się użytkowników ruchu drogowego oraz przebudowę  kolidujących z inwestycją  sieci   uzbrojenia.  Zakres opracowania obejmuje także odwodnienie części rozbudowywanej ul. Fabrycznej  poprzez  projektowany  system  kanalizacji  deszczowej  z wykorzystaniem wpustów ulicznych z osadnikiem – informował przed rozpoczęciem prac Urząd Miasta Pionki.

 


 

Rewitalizacja parku wzdłuż Alei Jana Pawła II


Projekt rewitalizacji zakłada poprawę jakości środowiska miejskiego prowadzącą do poprawy jakości życia mieszkańców. W parku zgodnie z założeniami powstaną nowe ciągi komunikacyjne wykonane z wodoprzepuszczalnej nawierzchni mineralno-żywicznej, która sprzyja zrównoważonemu gospodarowaniu wodami opadowymi w mieście. Dodatkowo oprócz właściwości ekologicznych nawierzchnia ta, ze względu na równą i stabilną powierzchnię jest przyjazna dla wózków inwalidzkich, wózków dziecięcych, rowerów i rolek co niewątpliwie zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

 


 

Wykonawcą tego projektu jest firma Marcbud. Jak twierdzą pracownicy prace przebiegają sprawnie i bez jakichkolwiek opóźnień. Bezpośredni wpływ na to mają korzystne warunki pogodowe, które nie wymuszają przestojów w pracy.

 


 

Projekt przewiduje relokację istniejącego pomnika poświęconego poległym za Ojczyznę w latach 1939-45. Pomnik zostanie przeniesiony w głąb parku, a wokół niego powstanie utwardzona nawierzchnia oraz elementy małej architektury w postaci ławek. Pozwoli to na utworzenie miejsca pamięci ze skwerem, gdzie będą mogli spotykać się kombatanci.

 


 

Kluczowym elementem projektu są nasadzenia roślinności w postaci drzew, krzewów i bylin. Zagospodarowanie terenu w zieleń stanowi aż 70 % budżetu przeznaczonego na rewitalizację parku. Obecnie na terenie opracowania rosną drzewa i krzewy, które zostały poddane szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej. Po analizie przeprowadzonej przez eksperta w porozumieniu z Urzędem Miasta Pionki wyznaczone zostały do usunięcia tylko te drzewa i krzewy, których obecność zagraża bezpieczeństwu poprzez rozłam lub wywrót, drzewa uschnięte oraz rośliny, u których nie ma szans na prawidłowy rozwój. Pozostała roślinność zostanie poddana adaptacji i pielęgnacji.

 


 

- Historia Pionek nierozerwalnie związana jest z „Pronitem”, gdzie pod koniec lat 50. rozpoczęto produkcję polichlorku winylu i krótko później powstała tłocznia płyt gramofonowych. Upamiętniając ten element historii naszego miasta projekt przewiduje powstanie pomnika na kształt płyty winylowej z charakterystycznym logo. Miejsce to będzie pełniło dodatkową atrakcję turystyczną. W okolicy postoju taksówek powstanie duży napis „PIONKI” utworzony z bukszpanu wiecznie zielonego. Ponadto projekt przewiduje powstanie stref wypoczynkowych, ogrodów tematycznych, montaż elementów małej architektury, a także montaż oświetlenia oraz monitoringu. – informował przed rozpoczęciem prac Dariusz Dygas, kierownik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Gospodarowania Mieniem Gminy.

 
   
Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Cośta zrobili z drzewami przy ulicy Fabrycznej, łobuzy jedne !
Po kiego grzyba te parkingi ? Kto będzie tam stawiał samochody ?


Wyburzono (?) także ten ładny ale zaniedbany budynek z czerwonej cegły przy którym mieściło się muzeum kolejki wąskotorowej.
Ale oczywiście w tym temacie na P24 cisza jak po śmierci organisty !

Dodane obrazki:
26-02-2020, 16:03:59
+ 31
- 3
odpowiedz
No cóż , jak są plecy nie musi się mieć głowy !
06-03-2020, 03:29:32
+ 10
- 16
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook