Dzisiaj jest czwartek, 20 czerwca 2019 r., 171 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
(WIDEO, FOTO) Brzustów w ogniu walk o wolność. 104. rocznica Bitwy pod Laskami-Anielinem.
Dodał: KamZap, 14-10-2018 20:12, odsłon: 3929
Fot. Mariusz Grotkowski/Kamil Zapora/A©Arpass
Fot. Mariusz Grotkowski/Kamil Zapora/A©Arpass

Tradycyjnie, w drugą niedzielę października odbyły się uroczystości związane ze 104. rocznicą bitwy pod Laskami-Anielinem. Tegoroczne obchody rozpoczęto od odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Garbatce. Później pod pomnikiem-mauzoleum w Żytkowicach miały miejsce dalsze oficjalne uroczystości. Na zakończenie w Brzustowie mieliśmy okazję po raz kolejny zobaczyć widowiskową rekonstrukcję historyczną.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Laskami-Anielinem rozpoczęły się pod urzędem gminy w Garbatce-Letnisko gdzie została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy AK i ZWZ działających w czasie II wojny światowej na terenie Garbatki i okolic.

 

Inicjatorem powstania tej tablicy były koła kombatanckie z Pionek i Garbatki.

 

Z Garbatki uroczystości przeniosły się pod pomnik-mauzoleum w Żytkowicach. Tę część obchodów rozpoczął koncert w ramach projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć niepodległą”. Przybyły razem z nim solista Jakub Gąska zaśpiewał pieśni legionowe, które opowiedziały trudną historię sprzed stu lat.

 


"Pierwsza Brygada", "O, mój rozmarynie" czy "Pierwsza kadrowa"  to melodie, z którymi do walki szli żołnierze spoczywający w mauzoleum.

 

Po koncercie ks. kan. Bogdan Piwko odprawił mszę polową. Po mszy gospodarz gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk przywitał wszystkich przybyłych w tym: szefa Gabinetu Politycznego Premiera RP Marka Suskiego, posła Dariusza Bąka, starostę Andrzeja Junga, przedstawicieli grup kombatanckich i wojska.

 


Wójt gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk przybliżył wszystkim przebieg walk.

 

Następnie głos zabrali goście. Przywołali oni pamięć spoczywających w Żytkowicach dzielnych żołnierzy i ich bohaterskich czynów jakich dokonywali dla kolejnych pokoleń, w tym również dla nas.

Obchody 104. Rocznicy Bitwy pod Laskami-Anielinem zostały objęte patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy, a list od niego przeczytała sekretarz gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz. 

Kwiaty pod pomnikiem-mauzoleum złożył wójt Robert Kowalczyk, sekretarz urzędu Teresa Fryszkiewicz oraz przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur


Następnie został odczytany apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Później zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

 

 

Na zakończenie tej części uroczystości zostały przyznane odznaczenia dla osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do dbania o pamięć o tamtych czasach. Wśród nich znaleźli się starosta Andrzej Jung i wójt Robert Kowalczyk.

 

Okrucieństwo Wojny


Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja bitwy między wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi, w skład których wchodziły Legiony Polskie. Świadkami tego widowiska mogliśmy być jak zawsze na polach miejscowości Brzustów. Przekazy historyczne podają, że faktycznie właśnie w tym miejscu przebiegała linia rosyjskich okopów. 

W czasie prawdziwej bitwy w dniach 22-26 października 1914 roku naprzeciw siebie stanęło około 200 żołnierzy. W niedzielę w rekonstrukcji wzięło udział kilkadziesiąt rekonstruktorów, ale i tak nie stanowiło to przeszkody w oddaniu grozy wojny. Powietrze rozcinały huki wystrzałów i wybuchów, a w górę wzbiły się tumany kurzu.

Bitwa pod Laskami-Anielinem została stoczona w początkowym okresie I wojny światowej. Była pierwszym krokiem Legionów Polskich pod przywództwem komendanta Józefa Piłsudskiego w zbrojnym dążeniu do wolnej ojczyzny. 

Za swoje marzenia o wolnej Polsce Legioniści płacili najwyższą cenę. Najlepszym tego przykładem są właśnie pola pod Laskami i Anielinem.

 


Bitwa pod Laskami-Anielinem była należała do najkrwawszej, w której brały udział Legiony Polskie.

 


Bitwę odtwarzało wiele grup rekonstrukcyjnych w tym 22. Pułk Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letniska na czele z Pawłem Kibilem, który wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego.

 

Kiedy już opadły emocje związane z bitwą, przyszła pora na wspólny posiłek przy ognisku i zakończenie obchodów rocznicowych.

 

 

 

 

 


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Byłem, SUPER żywa lekcja historii. Panowie Wyraślak i Zawodnik, czy Pionki stać na zorganizowanie takiej uroczystości i rekonstrukcji? Czasami trzeba mundur niemiecki o którym jeden radny mówił na sesji - powiesić na wieszak, spróbować historyczne przedsięwzięcie na podobnym poziomie zorganizować a nie wypraszać lokalne media z koncertu zrealizowanego za publiczne pieiądze!
A tak to tylko WSTYD w ościennych samorządach po paradowaniu z liściem po scenie i tańcach w rajstopach w CAL-u ...
15-10-2018, 08:22:58
+ 16
- 96
odpowiedz
Amator
Ja takich imprez nie lubię Poprzebierani starzy chłopcy , nie w teatrze . Rzecz gustu . Jeśli już , to połączyłbym to z kwestą na szczytny cel np. na hospicjum dla dzieci .
Dodane obrazki:
15-10-2018, 14:30:49
+ 22
- 86
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook