Dzisiaj jest środa, 03 czerwca 2020 r., 155 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Oferta Szkół
[FOTO/WIDEO] Pierwszy dzień obchodów 65-lecia nadania praw miejskich Pionkom
Dodał: DL, 15-09-2019 10:33, odsłon: 4075
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Wszyscy mieszkańcy i przybyli goście obchodzili 14 września rozpoczęcie obchodów 65-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16 w Centrum Aktywności Lokalnej. Z tej okazji odbyła się premierę filmu o Pionkach oraz interesująca prelekcja dr. Piątkowskiego. Pierwszy dzień obchodów zwieńczył koncert Piotra Goljata z zespołem oraz uroczysty tort. W dniu dzisiejszym czeka nas dalsza część obchodów, gdzie organizatorzy przygotowali moc atrakcji dla całych rodzin.

Obchody rozpoczęła prezenterka Radia Radom Joanna Stachurska-Ruszkowska, która przywitała gości i poprowadziła następnie całą uroczystość. W tym dniu, w Pionkach, aby świętować rocznicę nadania praw miejskich pojawili się między innymi radny sejmiku wojewódzkiego Tomasz Śmietanka oraz wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.

 

Jako pierwszy głos zabrał gospodarz miasta Pionki, burmistrz Robert Kowalczyk, który w swoim przemówieniu mówił o historii naszego miasta i ogromnym potencjale jaki w nim drzemie.  Burmistrz pragnął także wyrazić głębokie uznanie dla odwagi i determinacji obywateli Pionek, którzy tworzyli to miasto.

 


 

Następnie na scenie pojawił się radny Tomasz Śmietanka, który opowiadał o swojej wielkiej sympatii jaką darzy Pionki. Radny mówił również o zauważalnym rozwoju miasta i jego niezwykle ciekawej historii.

 

Wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak z okazji 65-lecia nadania praw miejskich Pionkom wręczył burmistrzowi Robertowi Kowalczykowi pamiątkowy ryngraf.

 

Wszyscy goście przebywający na sali mieli okazję do wysłuchania niezwykle interesującej prelekcji dr Sebastiana Piątkowskiego pod tytułem „Pionki w Latach 1954-2019”. Dr Piątkowski z zachowaniem niezwykłej szczegółowości przedstawił społeczno-gospodarczy obraz Pionek na przestrzeni tychże lat. W swoim wykładzie poruszył między innymi historię powstania Zakładów Tworzyw Sztucznych „Pronit”, czy wybudowania pierwszych budynków, które do dziś dnia pełnią istotną rolę w naszym mieście.

 


Dr Sebastian Piątkowski wygłosił wykład, w którym przedstawione były między innymi historie powstawania osiedli mieszkaniowych, a także najważniejszych budowli dla dalszego rozwoju naszego miasta.

 

Później odbył się premierowy pokaz filmu o Pionkach zrealizowany specjalnie na 65-lecie nadania praw miejskich naszemu miastu. Pojawiły się w nim nigdy wcześniej nie publikowane archiwalne nagrania i fotografie. Film był wspaniałą lekcją historii dla wszystkich mieszkańców. Opowiadał między innymi o otrzymaniu przez Pionki praw miejskich i dalszej rozbudowie miasta, ale także o początkach i połączeniu wsi Pionki i Zagożdzon. Poruszony w filmie był również temat wyzwolenia się naszego miasta spod okupacji niemieckiej i powstawania pierwszych zakładów przemysłowych po wojnie, które przynosiły Pionkom światową sławę.

 

Po prelekcji przyszedł czas na występ Piotra Goljata wraz z zespołem. To był piękny, poetycki występ, za który publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami. Podczas autorskiego koncertu Piotr Goljat - wokalista, pianista zaprezentował materiał z pogranicza jazzu, piosenki poetyckiej okraszony świątecznymi nutami. Magiczne teksty Adama Asnyka, Bolesława Leśmiana, Jana Wołka, Jana Cygana czy ku zaskoczeniu publiczności tomaszowianina, Igora Skorackiego zabrzmiały w pięknych, nastrojowych aranżacjach.

 

Piotr czarował publiczność swoim niezwykłym, ciepłym, barwnym głosem, urzekał muzyką i niebanalnymi tekstami.

 

Zwieńczeniem pierwszego dnia obchodów z okazji 65-lecia nadania praw miejskich Pionkom był uroczysty tort i poczęstunek w kawiarni Centrum Aktywności Lokalnej.

 


Pierwszy kawałek wspólnie ukroili burmistrz Robert Kowalczyk wraz z przewodniczącym rady miejskiej Wojciechem Maślankiem.

 

Dzisiaj przed nami drugi dzień obchodów, który rozpocznie uroczysta Msza Świętą w kościele pod wezwaniem świętej Barbary, a od godziny 15 obchody przeniosą się na Ogródek Jordanowski, gdzie odbędzie się Festyn Rodzinny, podczas którego wystąpi Szymon Wydra & Carpe Diem.


Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Dobry był ten tort ?
Dodane obrazki:
15-09-2019, 18:02:30
+ 14
- 12
odpowiedz
Symfonia w ustach !
15-09-2019, 18:45:36
+ 11
- 11
odpowiedz
Amator
Brawo, brawo. Władza wykonawcza i ustawodawcza wspólnie dzieli tort. Mam nadzieję, że nie jest to zabieg wyłącznie piarowy i nie będzie już żadnego skakania sobie do gardeł i przegryzania tętnic . Wypsztykaliscie się z amunicji pozostawionej przez poprzednie władze, to teraz czas na własne pomysły.I oby na koniec kadencji, zamiast tortu do podzielenia, mieszkańcom do skonsumowania nie pozostał "niezły pasztet".
16-09-2019, 14:12:22
+ 10
- 7
odpowiedz
Amator
Brawo, brawo. Władza wykonawcza i ustawodawcza wspólnie dzieli tort. Mam nadzieję, że nie jest to zabieg wyłącznie piarowy i nie będzie już żadnego skakania sobie do gardeł i przegryzania tętnic . Wypsztykaliscie się z amunicji pozostawionej przez poprzednie władze, to teraz czas na własne pomysły.I oby na koniec kadencji, zamiast tortu do podzielenia, mieszkańcom do skonsumowania nie pozostał \\\"niezły pasztet\\\".
16-09-2019, 14:14:20
+ 9
- 5
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook