Dzisiaj jest wtorek, 18 lutego 2020 r., 49 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
Kulturowa stolica Mazowsza. W Kozienicach trwa prestiżowy konwent
Dodał: MaG, 22-09-2017 07:49, odsłon: 18134
fot. Mariusz Basaj
fot. Mariusz Basaj

Ponad 200 osób z całego Mazowsza: przedstawicieli placówek kulturalnych, szkół i organizacji pozarządowych zawitało do Kozienic, gdzie w dniach 21-22 maja trwa II Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury. Współorganizatorem tego prestiżowego wydarzania jest Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Mazowiecki Konwent Animatorów Kultury to wydarzenie skierowane w całości do osób, które zajmują się animacją kultury i edukacją kulturalną, takich jak pracownicy np. domów kultury, organizatorzy życia kulturalnego, instruktorzy, nauczyciele. Spotkanie w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach to dla nich okazja do wymiany dobrych praktyk, wzięcia udziału w ciekawych warsztatach, poszerzenia wiedzy czy dyskusji na temat nowatorskiego Mazowieckiego Programu Edukacji Kulturalnej.

 

Wyróżnienie dla Kozienic

 

Konwent oficjalnie rozpoczął się w czwartek, o godz. 11:00 w sali koncertowo-kinowej CKA. Wszystkich przybyłych przywitała gospodarz obiektu, dyrektor KDK Elwira Kozłowska. - Długo czekaliśmy na ten dzień. Jest to dla nas dzień wyjątkowy, który drukowanymi literami wpisze się w historię Kozienickiego Domu Kultury (...) To dla Kozienic wyróżnienie, które dowodzi, że w takich małych miastach jest potencjał i mamy ogrom możliwości - mówiła Kozłowska, po czym przedstawiła historię CKA oraz funkcjonowanie KDK. Nie zabrakło też materiału filmowego, przygotowanego przez redakcję Kroniki Kozienickiej.

 

Następnie głos zabrał Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski, który podkreślał jak ważne są tego typu spotkania. - Kultura nie jest czymś, co się po prostu wchłania. Kultury trzeba się uczyć - mówił. Przy okazji pochwalił się nieco swoją przeszłością artystyczną, bo jak się okazało był nie tylko nauczycielem, ale też choreografem, a na konwencie obecny był jeden z jego wykładowców.

 

Z kolei burmistrz Tomasz Śmietanka mówił o zadaniach gminy oraz krótko o tym, jak to się przejawia w Kozienicach. - Zadaniem gminy jest dbać o zrównoważony rozwój lokalny. Są trzy obszary równoważenia: ekonomiczne, społeczne i ekologiczne. (...) Częścią sfery społecznej jest kultura, niektórzy mówią kultura i sztuka, inni określają to jako kultura i rozrywka - mówił burmistrz Tomasz Śmietanka, podkreślając że kultura i rozrywka dzieli się na sferę duchową i sferę fizyczną, które w jego ocenie są najlepszą profilaktyką zdrowotną.

 


Dyrektor Elwira Kozłowska przedstawiła bogatą ofertę Kozienickiego Domu Kultury. Niektórzy z obecnych żartowali, że z chęcią by sie przeprowadziali do naszego miasta.

 

O nowatorskim programie

 

Pierwszy dzień konwentu w dużej mierze poświęcony jest Mazowieckiemu Programowi Edukacji Kulturalnej. Program powstał w ślad za "Strategią rozwoju kultury w województwie mazowieckim na lata 2015-2020". Już sama „Strategia” należy do nielicznych w kraju, natomiast programu edukacji kulturalnej nie stworzyła dotąd żadna, poza Warszawą, jednostka samorządowa. Tymczasem – jak pisze autor dokumentu, prof. Marek Krajewski – edukacja kulturalna jest jednym z najważniejszych narzędzi, które ucząc bycia w kulturze, pozwala być pełnoprawnym członkiem społeczeństwa i lokalnych zbiorowości. Województwo mazowieckie, tworząc pionierski program w tej dziedzinie, może stać się inspiracją dla innych regionów.

 

O programie w Kozienicach miał okazję opowiedzieć sam autor jego tekstu, a jego występ połączony był z debatą na ten temat.

 

Po przerwie obiadowej uczestnicy konwentu pracowali w różnych grupach zajęciowych, a wieczorem podzielą się efektami tej pracy. Na piątek z kolei zaplanowano szereg zajęć i warsztatów, głównie o tematyce związanej z sieciowaniem.

 

Organizatorem konwentu są Forum Kultury Mazowsze, Mazowiecki Instytut Kultury, Kozienicki Dom Kultury, Federacja Mazowia i Fundacja Obserwatorium.

 


O programie opowiadał jego autor, znany socjolog z UAM w Poznaniu Marek Krajewski.  
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook