Dzisiaj jest piątek, 05 czerwca 2020 r., 157 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Oferta Szkół
Wodno-ryczałtowa. Tak ma wyglądać nowa metoda sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami
Dodał: MaG, 15-05-2019 15:39, odsłon: 3461

Opłata ryczałtowa plus ilość zużytej wody będzie podstawą do naliczenia opłat za gospodarowanie odpadami. Propozycja zmian została przedstawiona radnym, którzy już 23 maja zdecydują o nowych stawkach.

Proponowana metoda mieszana naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami pochodzącymi z nieruchomości zamieszkałych będzie polegała na ustaleniu wysokości opłaty zryczałtowanej od gospodarstwa domowego pomnożonej przez ilość zużytej wody. Kwota ta zostanie pomniejszona o średnie zużycie wody na mieszkańca i stawki opłaty za wodę.

 

Zgodnie ze złożoną propozycją ustalone zostaną niższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny w następującej wysokości:

 

- 17 złotych miesięcznie - oplata ryczałtowa od każdego gospodarstwa domowego na danej nieruchomości,

- 4,50 złotego - stawka opłaty za 1 m³ wody zużytej w gospodarstwie domowym, przy czym miesięczne zużycie wody przypadające na gospodarstwo domowe każdorazowo pomniejsza się o 4 m³,

 

Zgodnie z propozycją ustalone zostaną również stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy, jeżeli odpady nie są zbierane w sposób selektywny w następującej wysokości:

 

- 34 złotych miesięcznie - oplata ryczałtowa od każdego gospodarstwa domowego na danej nieruchomości,

- 9,00 złotych - stawka opłaty za 1 m³ wody zużytej w gospodarstwie domowym, przy czym miesięczne zużycie wody przypadające na gospodarstwo domowe każdorazowo pomniejsza się o 4 m³

 

Jako przykład naliczania opłaty za wyrzucone śmieci przedstawione zostało gospodarstwo domowe w zabudowie jednorodzinnej, które miesięcznie zużywa 18 m³ wody.

 

Opłata za odbiór odpadów zbieranych selektywnie będzie wyglądała następująco:

 

17 zł + 4,50zł/m³ x (18 m³ - 4 m³) = 17zł + 63zł= 80zł

- wysokość opłaty miesięcznej

 

Drugim przykładem ma byc nieruchomość w zabudowie wielorodzinnej, która liczy 30 gospodarstw z miesięcznym zużyciem wody - 344 m³, odpady zbierane selektywnie:

 

30 x 17 zł + 4,50 zł/ m³ x (344 m³ - 30 x 4 m³) = 510 zł +1008 zł = 1518 zł

- wysokość opłaty miesięcznej.

 

Zdaniem burmistrza metoda mieszana „wodno-ryczałtowa" jest obiektywna, sprawiedliwa i możliwa do weryfikacji. Ma być również bardziej szczelna, bo obejmuje każdego, kto nawet przez chwilę mieszka w danym gospodarstwie domowym i odzwierciedla faktyczny stan zamieszkiwania (bez względu na sezonowość). Nowa metoda naliczania opłat będzie mogła objąć te mieszkania, w których nikt nie jest zameldowany, a są przynajmniej okresowo zamieszkane lub wynajmowane.

 

Każdy mieszkaniec zapłaci proporcjonalnie do ilości zużytej wody a jedynie zużycie wody wskazuje na faktyczny stan zamieszkiwania danego gospodarstwa domowego. Jeśli radni zdecydują o zmianie formy naliczania opłat za odpady nowe stawki będą obowiązywały od 1 września tego roku.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Jeżeli nasze rachunki będą mniejsze no to popieram ! Ale jak się okaże że będą wyższe , to co wtedy ? To znowu będziemy zrobieni na szaro ?
15-05-2019, 21:38:56
+ 35
- 39
odpowiedz
VIP
Ja to się boję, żebyśmy nie zostali zrobieni na czerwono.

Dodane obrazki:
16-05-2019, 07:39:45
+ 31
- 5
odpowiedz
Nowicjusz
Co za bzdurny pomysł ? jeden z większytch idiotyzmów jakie ostatnio czytałem. Jeśli np. lubię kąpać się 3 razy dziennie to dlaczego mam być surowo karany opłatą za wywóz nieczystości ??? Jaki to ma związek ??? Co ma piernik do wiatraka ?
Oczywiście dla Pana burmistrza jest to super wydogne rozwiązanie na walkę z niezameldowanymi osobami - bo jest proste w egzekfowaniu, ale do jasnej anielki dlaczego mają być karani porządni lokatorzy ?
"[size= small]Zdaniem burmistrza metoda mieszana „wodno-ryczałtowa" jest obiektywna, sprawiedliwa.."[/size]
[size= small]A moim zdaniem jest bardzo nieobiektywna i niesprawiedliwa!
[/size]
[size= small]A może powiązać opłatę za wywóz nieczystości ze zużyciem prądu panie Kowalczyk, albo ze zużyciem paliwa przez samochód właściciela mieszkania, a może z rachunkiem za telefon, itd... ?
[/size]
17-05-2019, 09:51:07
+ 26
- 34
odpowiedz
A co z tymi którzy przy domku mają ogródki. Podlewając trawę też produkują nieczystości?
19-05-2019, 18:42:55
+ 16
- 8
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook