Dzisiaj jest środa, 21 listopada 2018 r., 325 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
W poniedziałek przekazanie insygniów władzy i uroczystości obwołania św. Barbary patronką miasta
Dodał: MaG, 29-11-2017 09:08, odsłon: 3649

Z okazji zbliżającej się 10. rocznicy sztandaru miasta i obwołania św. Barbary patronką miasta Pionki przygotowanych zostało szereg imprez i wydarzeń. Lokalne obchody rozpoczną się od spektaklu o życiu św. Barbary, który zostanie zaprezentowany na Ogródku Jordanowskim.

W poniedziałek 4 grudnia burmistrz Miasta Pionki oraz ksiądz dziekan Stanisław Bujnowski, proboszcz parafii św. Barbary zapraszają na uroczystości 10. rocznicy sztandaru miasta i obwołania św. Barbary patronką miasta. Obchody rocznicowe rozpocznie spektakl o życiu św. Barbary, który zostanie zaprezentowany na Ogródku Jordanowskim o godz. 10.30.

 

Na godz. 11. 00 zaplanowany został przemarsz ze sztandarem miasta ulicami Pionek do kościoła św. Barbary. O godzinie 11.30 odbędzie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej ks. prał. Edwarda Poniewierskiego. Punktualnie o godz. 15.30 w Centrum Aktywności Lokalnej rozpocznie się uroczyste przekazanie przez fundatorów mieszkańcom Pionek na ręce burmistrza oznak władz samorządowych.

 

O godz. 17.00 w kościele św. Barbary przy świecach odbędzie się msza w intencji Miasta Pionki pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Po mszy odbędzie się koncert Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach.

    
Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Profesjonalista
Za wikipedią

Wywodziła się z pogańskiej rodziny z Heliopolis. Ojciec (Dioskuros) wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Gdy Dioskuros dowiedział się, że Barbara została chrześcijanką, chciał ją zmusić do wyparcia się wiary. Gdy to nie poskutkowało, doniósł na nią. Została uwięziona w wieży, gdzie miał przed śmiercią objawić się jej anioł z kielichem i hostią. Ścięta mieczem prawdopodobnie około roku 305 w Nikomedii lub Heliopolis, podczas prześladowań za panowania cesarza Maksymiana (305–311).Istnieje legenda, według której święta Barbara, uciekając przed ojcem, schroniła się w skale, która się przed nią rozstąpiła.
Ze względu na wątpliwą historyczność podczas reformy katolickiej liturgii w 1969 ograniczono jej cześć jedynie do kultów lokalnych, zaś imię usunięto z litanii świętych Kościoła powszechnego.


29-11-2017, 11:02:13
+ 86
- 25
odpowiedz
VIP
Wiadomo... realista to się przyczepić musi... he,he
Nie... ja tylko sprawdziłem... otóż jako, że dobór patronów zależy od ich charakterystyki czy losów biograficznych to gdzie tu związek w/w świętej z Pionkami ?
No i znalazłem coś takiego...Wykaz Świętych z opisem ich patronażu...Barbara z Nikomedii patronka :
- cieśli,
-architektów,
-dzwonników,
-flisaków,
-górników,
-hutników,
-kamieniarzy,
-kowali,
-ludwisarzy,

-marynarzy,
-murarzy,
-saperów,
-strażników,
-szczotkarzy,

-tkaczy,
-więźnów,
-żołnierzy ( szczególnie artylerzystów i załóg twierdz),
-dobrej śmierci,
I... uwaga to pasuje chyba do Pionek !!!
- wytwórców sztucznych ogni !!!
Czy Ktoś biegły może mnie porawić, bo na świętych to ja się w ząb nie znam
29-11-2017, 13:21:56
+ 63
- 47
odpowiedz
VIP
Brawo antek i realista! Wasza dociekliwość jest godna szacunku. Ale chyba zdajecie sobie sprawę, że Wasze pytania i wątpliwości nie wszystkim się będą podobać?
Tak się zastanawiam - kto pierwszy zgłosił propozycję takiej akurat patronki Pionek, jaka była treść uzasadnienia uchwały Rady Miasta w tej sprawie, jakie były wyniki głosowania w podziale na partie i komitety wyborcze oraz kto w owym czasie był burmistrzem i przewodniczącym RM. Czy jesteście obaj (lub, oczywiście, każdy inny obeznany ze szczegółami czytelnik) w stanie w jakiś sposób pomóc w wyjaśnieniu tych interesujących kwestii?
29-11-2017, 15:49:24
+ 56
- 73
odpowiedz
Profesjonalista
Właśnie miałem zadać to samo pytanie
Niestety nie pamiętam. Ale było to 10lat temu. Spróbuję pogrzebać w przepastnych zasobach internetu

Bingo
Tłumy mieszkańców wzięły udział we wtorkowych uroczystościach religijnych i samorządowych. Ludzie liczą na wyjście miasta z zastoju Święta Barbara została patronką Pionek. Ogłosił to zebranym mieszkańcom biskup radomski Zygmunt Zimowski. Poświęcono też nowy sztandar miasta. We wtorek na placu obok dworca Pionki Zachodnie zebrały się tłumy ludzi. Uroczystość była potrójna. Przede wszystkim gród zyskał nową patronkę i nowy sztandar miejski. Trzecim powodem do świętowania było 70-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego częścią były Pionki przed wojną. POŚWIĘCENIE SZTANDARU Nowy sztandar miasta i figurę Świętej Barbary poświęcił biskup Zimowski. - Niech wszyscy, którzy będą stali pod tym sztandarem, otrzymają zdrowie ducha i ciała - błogosławił sztandar biskup. Nazwał też wczorajsze święto \\\"pionkowską Barbórką\\\". - Prośmy patronkę, by jako opiekunka przyniosła nowe orędownictwo i opiekę dla miasta - wzywał wiernych ksiądz kanonik Stanisław Bujnowski. Ksiądz przypomniał historię Pionek, okres prosperity i załamania się jego świetności. Wyraził też nadzieję na poprawę sytuacji w związku z ogłoszeniem świętej nową patronką. DEKRET PAPIEŻA Po poświęceniu sztandaru procesja wiernych wyruszyła do kościoła. Mszę świętą odprawił tam biskup Zimowski. Duszpasterz diecezji odczytał dekret papieża Benedykta XVI, który otrzymał dzień wcześniej. - Papież zgodził się, by patronką waszego miasta była Święta Barbara - mówił biskup i uroczyście to ogłosił. W uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych, Młodzieżowa Rada Miasta, radni powiatu radomskiego, przedstawiciele Centralnego Okręgu Przemysłowego, Wojska Polskiego, honorowi obywatele Pionek oraz służby mundurowe i młodzież szkolna. NADZIEJE NA LEPSZE Miejsce uroczystości nie było przypadkowe. Na placu przy dworcu stała bowiem 75 lat temu kaplica, którą przeniesiono do miejscowego kościoła pod wezwaniem Świętej Barbary. - 75 lat temu powstała też Państwowa Wytwórnia Prochu, a wraz z nią wyrosło miasto Pionki - przypomniał zebranym burmistrz Romuald Zawodnik. Mieszkańcy mają nadzieję na zmiany na lepsze. Od momentu likwidacji zakładu Pronit, miasto zostało pozbawione głównego pracodawcy. Po upadku tego zakładu wiele osób w ogóle wyjechało z Pionek. - Może zła passa się odwróci, miasto tego potrzebuje, dlatego takie uroczystości są dla nas ważne - mówiła Teodora Książek, mieszkanka Pionek. - Tak tu dziś pięknie, miasto tętni życiem, a ludzie się integrują.Ps. Dla kumatych. Wielbiciel zupy ogonowej na trzecim zdjęciu
Dodane obrazki:
29-11-2017, 16:45:08
+ 65
- 32
odpowiedz
VIP
Dzięki antku! Wyjaśniło się kilka spraw, a mianowicie, że:
1. Patronka została wybrana przez KK a nie przez mieszkańców czy Radę Miasta.
2. Patronka została zaakceptowana przez papieża, co wprawdzie podnosi rangę miasta oraz aktu nadania, ale nijak nie ma się do zapisanej w konstytucji rozdzielności państwa i kościoła.
3. Ksiądz kanonik Bujnowski wyraził nadzieję na poprawę sytuacji miasta w związku z ogłoszeniem świętej nową patronką - a jak jest po 10-ciu latach, kaźdy widzi.
4. Mieszkanka Pionek Teodora Książek dostrzegła (jakże trafnie), że w 2007 roku w Pionkach było tak: /cyt./ "Tak tu dziś pięknie, miasto tętni życiem, a ludzie się integrują" - a jak jest po 10-ciu latach opieki ze strony patronki, każdy widzi.
29-11-2017, 17:24:20
+ 56
- 71
odpowiedz
VIP
O nie Panowie !
Ja jestem realistą i wiem na jakim świecie żyję !
Jak mam wybierać pomiędzy sympatyczną dziewczyną z Nikomedii a starszym panem w ręczniku na głowie... no cóż wybór jest oczywisty !!!
Pytanie czy jeszcze mam ten wybór..?
Dodane obrazki:
29-11-2017, 19:55:22
+ 63
- 59
odpowiedz
Ktoś Ci czegoś zabrania realisto nr1? Czujesz się wyobcowany? Pytanie nr2 skąd wniosek, że była sympatyczna? Znałeś ją osobiście?
29-11-2017, 23:44:53
+ 90
- 100
odpowiedz
Nowicjusz
Pasuje jak ulał jako patronka " dobrej śmierci ". Ludzie starsi mrą jak muchy . Nie było tak od 50 lat ( statystyki ). Tylko czy była to " dobra " śmierć , czy z braku właściwej opieki lekarskiej. ? Nie lubię takich wiejskich " szopek". Szczególnie w mieścinie , gdzie człowiek człowiekowi przyjazny nie jest . Podział na ustawionych " zawodnikowych " i resztę pominiętą - to ta integracja ?
Dodane obrazki:
30-11-2017, 06:37:35
+ 156
- 99
odpowiedz
VIP
A czy jest możliwe, że osoba która stała się świętą była na codzień jędzą?
To przeczy logice !
W religii sprzeczności jest co niemiara, ale do tego stopnia... popatrz, popatrz... kto by się spodziewał...
Natomiast pytanie nr jeden - ha !
Tak, owszem zabrania !
Cenię sobie swój pusty łeb i z wątpliwościami o wielkości proroka Mahometa nie wybieram się do muzułmańskiego świata.
Z tym, że ten świat niezaproszony puka do naszego.
Przesadzam ?
Tylko jestem czujny...i Tobie też radzę
30-11-2017, 08:17:59
+ 53
- 49
odpowiedz
Hmm, a czy przypadkiem świat chrzescjanski nie zapukał nieproszony na tzw. czarny kontynent? Dlaczego siła narzucana jest jedyna sluszna religia? Od jakiegoś czasu mam wątpliwości co do religii w ogóle, ale nie miejsce to na tego typu dyskusje.
30-11-2017, 12:30:21
+ 107
- 101
odpowiedz
VIP
Przypadkiem to żaden z moich dziaduniów a nawet pra-pradziaduniów nie pukał do afrykańskich chat, więc ja się nie poczuwam... no chyba, że Twoich dziadków nosiło po świecie.. A to przepraszam
Ta religia o której wspominasz była równie brutalnie narzucona nam i znowu nie widzę powodu by rozczulać się nad losem Bambo.
Ale trzymajmy się realiów... chrześcijaństwo to jeszcze... podkreślam - jeszcze nie jest największym utrapieniem Afryki.
Oprócz morderczej religii pokoju z kierownictwem w Mekce ... tam[size= 10px] się towarzystwu pracować nie chce, to darmozjady na garnku ONZ- tu.[/size]
Jedyne co ich podnieca to kałachy i terenowe samochody.
Dlaczego ?
Bo tak łatwiej - po co pracować jak można zapie...ć sąsiadowi.
A jak sąsiad nie ma to łapa po worek kaszy a jak i to nie działa to na ponton i heya do Europy.
Ja wiem to co piszę jest rasistowskie, islamofobiczne, ksenofobiczne i w ogóle fobiczne, ale mam to w nosie.
Ostatnie zdanie masz absolutnie rację - nie czas to nie miejsce, lecz miej te wątpliwości - naprawdę warto je mieć !
30-11-2017, 17:54:49
+ 54
- 46
odpowiedz
VIP
Hej forumowicze!
Ja to zawsze tak napiszę, że wydaje się Wam, że koniec dyskusji!
A to nie tak !
Proszę, jeżeli się mylę, jeżeli piszę głupoty... napiszcie mi gdzie źle myślę !
Panie Zbyszku !
Do akcji, dokop pan realiście
Minusowicze - śmiało ja podejmę rozmowę... nie bójcie się mnie !!!
01-12-2017, 16:06:19
+ 49
- 41
odpowiedz
VIP
" Bodaj byś żył w ciekawych czasach ", stare ,chińskie przekleństwo . Dzieje się Panowie , niestety . Przekażcie Sobie znak pokoju , forum mądrości i harmonii ?
Dodane obrazki:
02-12-2017, 08:35:24
+ 137
- 97
odpowiedz
VIP
Obraz polskiego społeczeństwa jaki maluje Bodzio Linda jest tak fatalny, smutny, baaa tragiczny, że .najprawdopodobniej ... nieprawdziwy !
Z całym szacunkiem dla Bodzia - ale czy facet nie popadł w fatalizm?
No i ta skłonność braci Polaków do narzekania!
A w czym My gorsi od innych nacji ?
No, please... słuchać, się tego nie chce !
Pewnie, zadzieranie łba i bezkrytycyzm przynosi wiele złego, ale wmawianie sobie, że tu wiocha, cebulactwo i brak kultury to kłamstwo.
Bodzio bliski mi wiekiem, ale zgoła daleki w trybie postrzegania otoczenia.
Ach, jeszcze o tym rasizmie - nie nadużywajmy takich pojęć bo jak coś rasistowskiego wydarzy się rzeczywiście... co nam pozostanie...?
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
02-12-2017, 10:33:07
+ 49
- 42
odpowiedz
VIP
Po obejrzeniu ostatniego "Kuriera Pionkowskiego" wycofuję punkt 1 swojego wpisu z dnia 29 listopada br z godz. 17:24:20, gdyż to najpierw Rada Miasta, a więc wybrani przedstawiciele mieszkańców, podj ęła przez aklamację uchwałę o zwróceniu się do władz KK o ustanowienie Św. Barbary patronką Pionek a potem dalsza procedura potoczyła się trybem kościelnym. Za swój błędny wniosek oczywiście przepraszam.
02-12-2017, 14:41:48
+ 51
- 65
odpowiedz
VIP
Tola mam coś specjlnie dla Ciebie.
Trochę się zamartwiasz, cytujesz Bodzia Lindę... no to mam coś pozytywnego !
Zamieszczam link do filmu - rozmowy dwóch młodych Ukraińców pochodzenia polskiego obecnie uczących się i pracujących w Polsce.
Naprawdę, to co mówią, jak formułują swoje opinie, jakie mają poglądy - daje otuchę !
Oczywiście polecam film każdemu
https://www.youtube.com/watch?v=paJMBxjrGxI
02-12-2017, 19:23:03
+ 46
- 43
odpowiedz
VIP
Mądry, młody człowiek . Popieram taki sposób myślenia .Nie będzie wojen i konfliktów , jeśli młodzi ludzie będą tacy , jak rozmówca . To takie świąteczne marzenie .Są blaski i cienie . Linda jest starszy i inaczej patrzy na rzeczywistość .
Dodane obrazki:
03-12-2017, 07:01:42
+ 125
- 96
odpowiedz
Nowicjusz
Tak mnie, racjonalistę i agnostyka zastanawia , jak trzeba mieć poukładane w głowie , aby czerpać przyjemnośc z takich " imprez " ? Mamy ponoć XXI wiek . Wszystkim Baśkom , fajnym kobitkom , najlepszego !
Dodane obrazki:
03-12-2017, 10:40:19
+ 111
- 97
odpowiedz
VIP

A widziałeś jak wczoraj w Toruniu w rączkach Tadeusza lądowały tłuściutkie koperty ?
Jak ten fenomen wyjaśnić ?
Taaaaak.... to są zagadki !
I mądrego nie znajdziesz, i odpowiedzi nie usłyszysz.
03-12-2017, 11:15:44
+ 65
- 51
odpowiedz
Nowicjusz
Za cienki jestem na takie zagadki . Zamiast " Puste koperty " to tłuściutkie koperty ? Tyle prawdziwej biedy na świecie , nie ogarniam .
Dodane obrazki:
03-12-2017, 11:55:14
+ 115
- 95
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook