Dzisiaj jest niedziela, 25 sierpnia 2019 r., 237 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
W Pionkach jest jedna z ostatnich działających budek telefonicznych przy postoju taksówek
Dodał: JaW, 07-03-2017 10:11, odsłon: 20944
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

Najpierw głośniejszy, bo wzmocniony dzwonek i jednocześnie z nim sygnał świetlny. Potem taksówkarz przy użyciu kluczyka otwiera skrzynkę i bierze do ręki klasyczny, pamiętający czasy PRL-u aparat telefoniczny z tarczą. Po chwili w słuchawce słyszy: "Halo. Chciałbym zamówić taksówkę..." i tak już od ponad 30 lat. To nie scena z kultowego już serialu "Zmiennicy". Tuż obok dworca kolejowego Pionki Zachodnie stoi jedna z ostatnich budynek telefonicznych taksówkarzy. I do tego działa.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

KOMÓRKI WYPARŁY BUDKI

W 2017 roku w Polsce ma nie być żadnego aparatu telefonicznego. Obecnie w całym kraju jest ich około 4 tysiące. Głównie w więzieniach i szpitalach. Z każdym kolejnym rokiem znikają z ulic. W Pionkach nie tak dawno stały nieopodal poczty na ulicy Aleja Jana Pawła II czy przy skrzyżowaniu Mickiewicza-Leśna. Jeszcze w 2000 roku w Polsce było 95 tysięcy automatów telefonicznych. Wraz z erą telefonów komórkowych budki telefoniczne stawały się reliktami przeszłości, ale nie wszystkie i nie wszędzie.

 

APARAT W PIONKACH WYTRZYMAŁ WANDALI I KOMUNĘ

Od połowy lat ‘80 jedyny w swoim rodzaju automat znajduje się przy postoju taksówek tuż obok dworca kolejowego Pionki Zachodnie. To jedno z ostatnich takich miejsc w Polsce, gdzie można poprzez telefon stacjonarny zamówić taksówkę.

 

- Na własny koszt postawiliśmy tą budkę w połowie lat ‘80. Pamiętam, że własnoręcznie szpadlami wykopaliśmy kanał. Stało się to niedługo po tym, jak postój przeniósł się spod basenu pod dworzec – wspomina Jarosław Szewczyk, taryfiarz z najdłuższym stażem w Pionkach.

 

LUDZIE DZWONIĄ

Aparat przez ponad 30 lat nie poddał się wandalom i nie został wyparty przez wszechobecne telefony komórkowe. Teraz taksówkę można wezwać praktycznie o każdej porze dnia i nocy, bo taryfiarze oczywiście korzystają z komórek. To jednak nie sprawia, że budka przy postoju, przez niektórych nazywana reliktem PRL-u, nie jest wykorzystywana.

 

 

Budka przy dworcu PKP Pionki Zachodnie to żywy relikt PRL. Klasyczny aparat telefoniczny z tarczą zamykany jest na kluczyk w metalowej skrzynce.

 

- Mieszkańcom jest bardzo potrzebna, bo nie każdy zna numer. Ludzie chętnie korzystają. Są dni, że odbieramy dziesięć telefonów albo więcej. Można dzwonić z całego świata – śmieją się taksówkarze.

 

TELEFON PO TUNNINGU

A jak to działa? Wystarczy zadzwonić pod numer (48) 612-89-19. Każdy taryfiarz ma specjalny kluczyk, przy pomocy którego otwiera metalową skrzynkę, a w środku znajduje się klasyczny aparat z tarczą.

 

- Połączenie są tylko przychodzące. Możemy odbierać, a nie dzwonić. Troszkę budkę udoskonaliliśmy, bo nieraz jak przejeżdżały pociągi nie słychać było dzwonka. Dlatego go wzmocniliśmy i zamontowaliśmy dodatkowo sygnał świetlny – słyszymy od Pana Krzysztofa.

 

Budka telefoniczna przy postoju w Pionkach jest jedną z ostatnich działających w Polsce. Jak udało nam się dowiedzieć podobne aparaty są jeszcze w Konstancinie i Ciechocinku.

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Fajny wspominkowy felieton.

Pamiętam, że w zakładach pracy, najczęściej na hali produkcyjnej, mieli takie czarne, ebonitowe aparaty z tarczą lub bez, produkowane przez Radomską Wytwórnię Telefonów (ktoś z Państwa orientuje się czy ten zakład jeszcze istnieje ?)


Komuno Wróć i Przebacz !

Dodane obrazki:
07-03-2017, 18:37:15
+ 36
- 14
odpowiedz
Wojo Marian coś działają w Rwt pamiętam swego czasu jak siemens chciał ich wykupić i cała załoga na to liczyła ale nie udało się niestety
07-03-2017, 21:43:47
+ 12
- 2
odpowiedz
Komuny się zachciewa? Za pustymi hakami się komuś tęskni?Za kolejkami po masło i mięso. Niedajboże komuny i komuchów.
27-09-2017, 14:14:56
+ 5
- 45
odpowiedz
Super Komentator
Patrząc na Twoje błędy ortograficzne i gramatyczne (często) myślę , że tylko dzięki komunie miałaś tzw. awans społeczny . A mogły być krowy i pastwisko . Za zmarnowanie milionów ( stadion ) za komuny nie byłoby przeproś .
Dodane obrazki:
27-09-2017, 15:28:10
+ 47
- 18
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook