Dzisiaj jest poniedziałek, 25 marca 2019 r., 84 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
W gminie Gózd ćwiczyli na wypadek skażenia radioaktywnego
Dodał: MaG, 28-09-2017 07:43, odsłon: 17436
fot.UGG/SPR
fot.UGG/SPR

Skażenie substancją radioaktywną i sposób dystrybucji preparatów jodowych. W piątek 21-22 września na terenie Gminy Gózd odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Radomka 2017”.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Sprawdzali przygotowania służb do dystrybucji preparatów jodowych dla mieszkańców skażonego terenu substancją radioaktywną uwolnioną z elektrowni jądrowej znajdującej się w państwie sąsiednim w wyniku ataku terrorystycznego. Tak wyglądały zaplanowane na dwa etapy ćwiczenia obronne, które odbyły się na terenie Gminy Gózd. 


- Ćwiczenia tego typu prowadzone są cyklicznie,  co 4 lata, a  celem tegorocznego było doskonalenie systemu kierowania realizacji zadań obronnych z elementami zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia ludności w przypadku zdarzeń radiacyjnych” - informują organizatorzy ćwiczeń

 

Kierownikiem ćwiczenia był wójt gminy Paweł Dziewit


Ćwiczenia odbyły się w II etapach
Pierwszy dzień ćwiczeń (21.09) odbywał się pod działaniem planistycznym i prowadzony był w godzinach od 7.30 do 15.30 w siedzibie Urzędu Gminy w Goździe. Pod przewodnictwem Wójta Gminy Gózd zwołany został  Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, na którym została omówiona planistyczna sytuacja kryzysowa w następstwie czego uruchomiono  Stanowisko Kierowania, Stały Dyżur Wójta  oraz rozwinięto  Drużynę Wykrywania i Alarmowania (DWiA). W tej części ćwiczeń zaprezentowana została gotowość do działania  gminy, służb inspekcji i straży na wypadek konfliktu zbrojnego lub zdarzeń kryzysowych na terenie powiatu radomskiego.


W drugim dniu ćwiczenia (22.09.)  został zademonstrowany epizod  praktyczny dotyczący samego rozwinięcia punktu dystrybucji preparatu jodowego i jego wydawania, który polegał na sprawdzeniu dystrybucji preparatów jodowych dla mieszkańców skażonego terenu substancją radioaktywną uwolnioną z elektrowni jądrowej znajdującej się w państwie sąsiednim w wyniku ataku terrorystycznego. Na terenie Gminy Gózd w Zespole Szkół w Goździe, który stanowił „bazę”,  uruchomiona została akcja dystrybucji tabletek stabilnego jodu dla dzieci i młodzieży w wieku do 15 r.ż. oraz osób ze wskazaniami lekarskimi.


Po zakończeniu epizodu praktycznego obecni w czasie ćwiczenia burmistrzowie, wójtowie wszystkich gmin powiatu radomskiego, przedstawiciele jednostek organizacyjnych powiatu w tym Szpitala w Iłży i Pionkach oraz przedstawiciele  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Komendy Miejskiej Policji w Radomiu  i Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych – Oddział w Radomiu. Przedstawiciele służb złożyli  Staroście Radomskiemu meldunki z realizacji zadań podczas powiatowego ćwiczenia obronnego przeprowadzonego na terenach swoich gmin i jednostek organizacyjnych .


Po zakończeniu  ćwiczeń wnioski i podsumowanie przedstawiono Staroście Radomskiemu Mirosławowi Ślifirczykowi oraz kierownikowi zespołu autorskiego ćwiczenia Naczelnikowi Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Radomiu Sławomirowi Płazie.


- Celem niniejszego  ćwiczenia było przygotowanie kadry kierowniczej  i pracowników wykonujących zadania obronne oraz obrony cywilnej do wykonywania zadań operacyjnych oraz zadań związanych z funkcjonowaniem Stałego Dyżuru, przygotowanie sił systemu ratowniczego  do realizacji zadań w procesach osiągania wyższych stanów gotowości obronnej oraz prowadzenie działań ratowniczych i ochrony ludności, a także sprawdzenie systemów łączności oraz alarmowego obiegu informacji w relacji Stały Dyżur Starosty- Stały Dyżur Wójta oraz powiatowych służb, inspekcji i straży oraz uczestniczących w ćwiczeniach jednostek samorządu terytorialnego powiatu radomskiego – dodają organizatorzyMazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook