Dzisiaj jest sobota, 25 stycznia 2020 r., 25 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
Trzech radnych pod „lupą” wojewody. Mogą stracić mandaty?
Dodał: MaG, 06-12-2019 20:25, odsłon: 3076
fot.Freepik/ilustracja
fot.Freepik/ilustracja

Wojewoda Mazowiecki zwrócił się o wyjaśnienia do Rady Miasta Pionki w sprawie ewentualnego naruszenia ustawy o samorządzie gminnym przez trzech radnych. Ich brak może skutkować wygaszeniem mandatów.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie Wydział Nadzoru Prawnego Delegatura- Placówka Zamiejscowa w Radomiu w sierpniu 2019 roku zwrócił się do Rady Miasta Pionki o udzielenie informacji dotyczącej przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub jego zamiar dotyczącego prowadzenia przez radnych Gminy Miasta Pionki działalności gospodarczej z naruszeniem art. 24f ustawy o samorządzie gminnym.


Naruszenie art. 24f ustawy nakłada ograniczenia w zakresie działalności gospodarczej radnego i pełnionych przez niego funkcji.


1. „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. „


1a. „Jeżeli radny przed rozpoczęciem wykonywania mandatu prowadził działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, jest obowiązany do zaprzestania prowadzenia tej działalności gospodarczej w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania. Niewypełnienie obowiązku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego w trybie art. 383 wygaśnięcie mandatu radnego ustawy, o której mowa w art. 24b ograniczenia w zakresie pracy radnego gminy, ochrona pracownicza radnego ust. 6.”


Sprawa ewentualnego naruszenia w/w punktu ustawy ma dotyczyć radnego Grzegorza Wąsika, który pełni funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej Wspólny Dom, która to spółdzielnia miałaby prowadzić działalność gospodarczą na majątku Miasta Pionki dzierżawiąc tereny miejskie pod wiaty śmietnikowe.


Radny Piotr Nowak - jest prezesem zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej  w Pionkach, która również (zgodnie z pytaniami wojewody) ma prowadzić działalność gospodarczą na majątku Miasta Pionki dzierżawiąc tereny miejskie pod wiaty śmietnikowe, garaże itp.


Radny Włodzimierz Szałabaj – miał być członkiem zarządu Stowarzyszenia Tele Pion Osiedlowa Telewizja Kablowa, które to stowarzyszenie prowadzi działalność na majątku gminy Miasta Pionki wynajmując pomieszczenia na biuro i serwerownię.


Organ nadzoru pod koniec sierpnia otrzymał krótką odpowiedź w tej sprawie od przewodniczącego Rady Miasta Pionki Wojciecha Maślanka. Przewodniczący poinformował, że Rada nie prowadziła postępowania wyjaśniającego dotyczącego prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej z naruszeniem art.24f ustawy o samorządzie gminnym. Przewodniczący poinformował również, że przeprowadzone zostały rozmowy i po wysłuchaniu wyjaśnień złożonych przez trzech radnych, radni Rady Miasta Pionki jak również Rada Miasta Pionki nie stwierdzili naruszeń w/w punktu ustawy.


Pod koniec października dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Wojewody Mazowieckiego ponownie zwrócił się z pismem do przewodniczącego o przesłanie do organu nadzoru, tym razem dokumentacji zebranej w tej sprawie. Organ wskazał jednocześnie, że formą prawną działania rady jest uchwała, zatem wyniki postępowania wyjaśniającego, o którym poinformował przewodniczący, było przeprowadzone i powinno zostać poddane pod obrady i głosowanie radnych.


SPRAWDZILIŚMY
Radny Włodzimierz Szałabaj – nie jest już członkiem stowarzyszenia Tele-Pion. Z informacji przedstawionej przez radnego wynika, że 23 marca 2015 roku złożył pisemną rezygnację z funkcji członka zarządu w/w stowarzyszenia. Rezygnacja (jej odbiór) została potwierdzona tego samego dnia przez prezesa zarządu.  Mimo złożonej rezygnacji  władze stowarzyszenia nie podjęły żadnych działań zmierzających do zmian w wpisie stowarzyszenia w rejestrze KRS. Radny po objęciu mandatu w pionkowskiej Radzie Miasta 12 lutego 2019 roku złożył ponownie pismo przypominające o jego rezygnacji na ręce władz stowarzyszenia. Dodatkowo radny poinformował Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, Wydział Gospodarczy KRS o nieaktualnych danych zawartych we wpisie KRS, dotyczącego  stowarzyszenia. Na dzień 4 grudnia 2019 roku wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zawiera już informacji o byłym członku stowarzyszenia jakim był radny Włodzimierz Szałabaj.


Radny Piotr Nowak – obecnie pełni funkcję prezesa zarządu Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jako prezes PSM w 2018 roku wraz z pozostałymi członkami zarządu podpisał cztery umowy dzierżawy gruntu w rożnych lokalizacjach, które stanowią własność Gminy Miasta Pionki o powierzchni 24m2 każda z przeznaczeniem na usytuowanie na utwardzonym terenie wiaty śmietnikowej lekkiej konstrukcji. Zgodnie z zawartymi umowami dzierżawca (PSM) będzie prowadził działalność na przedmiocie dzierżawy na własne ryzyko i odpowiedzialność.


Radny Grzegorz Wąsik – podobnie jak radny Piotr Nowak pełni funkcję prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej Wspólny Dom w Pionkach. W przypadku radnego Wąsika informacja o dzierżawie terenów od Gminy Miasta Pionki jest nieprawdziwa.


Jak wskazuje organ nadzorczy, pionkowscy radni powinni przedstawić swoje stanowisko w sprawie trzech radnych w formie uchwały. Rada Miasta podczas głosowania powinna zdecydować czy trzech radnych, o których mowa w dalszym ciągu powinna sprawować mandat w naszym mieście. W przypadku radnego Włodzimierza Szałabaja sprawa jego członkostwa w stowarzyszeniu Tele-Pion wydaje się być wyjaśniona, podobnie jest w przypadku radnego Grzegorza Wąsika, co do którego wątpliwości dotyczące prowadzenia przez  zarządzaną przez niego spółdzielnię nie potwierdzają się.


Zgoła inaczej wygląda sprawa radnego Piotra Nowaka, który pełni funkcję prezesa Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Pionkach, a która ma zawarte cztery umowy dzierżawy z Gminą Miasto Pionki. W tym przypadku art. 24f pkt.1 ustawy o samorządzie gminnym, który wprost mówi o tym, że „Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.„ może być być podstawą do podjęcia przez pionkowskich radnych decyzji wygaszeniu mandatu radnego.


Do sprawy jeszcze wrócimy.

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Miecz, to broń obosieczna.
07-12-2019, 20:05:31
+ 14
- 2
odpowiedz
Amator
Czy umowy handlowe ze spółkami miejskimi są też działalnością gospodarczą na majątku gminy ?
09-12-2019, 13:42:51
+ 10
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook