Dzisiaj jest piątek, 29 maja 2020 r., 150 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
REMAX Sp. z o.o.
Październik miesiącem AAC
Dodał: MaG, 05-11-2018 15:06, odsłon: 1786
fot.ZS
fot.ZS

Październik to miesiąc, który na całym świecie jest poświęcony AAC czyli alternative and augmentativecommunication, oznacza komunikację zastępczą (alterntivecommunication) i wspomagającą (augmentativecommunication). Obecnie terminu AAC w Polsce używa się coraz powszechniej.

Użytkownikami AAC są osoby, które z różnych względów nie są w stanie posługiwać się mową dźwiękową lub nie są w stanie posługiwać się nią w sposób efektywny, w stopniu zrozumiałym dla otoczenia (m.in. osoby z mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, niepełnosprawnością intelektualną, głuchoniewidome). Dla ludzi, którzy nie mogą posługiwać się mową, powstały alternatywne metody porozumiewania się, oparte na gestach i symbolach graficznych.


Komunikowanie się z innymi ludźmi jest jedną z podstawowych potrzeb psychicznych człowieka. Umiejętność porozumiewania się wpływa na rozwój emocjonalny i społeczny. Osoba, która ma poważne deficyty w porozumiewaniu się za pomocą mowy, może przeżywać wiele negatywnych emocji. Jeśli nie może, w sposób zrozumiały dla innych, wyrazić swoich potrzeb i przeżyć, przeżywa często frustrację, a nawet wycofuje się z kontaktów z innym ludźmi. Wyraźnie widać to u dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, które mają problemy z porozumiewaniem. Dla wielu z nich jedyną formą zakomunikowania swoich potrzeb jest krzyk, płacz, a nawet autoagresja.

 


W Szkole Specjalnej w Pionkach nauczyciele i opiekunowie pracują głównie z dziećmi niemówiącymi oraz z dziećmi z zaburzeniami mowy. Do dyspozycji dzieci oraz rodziców jest wykształcona kadra nauczycieli oraz specjalistów pracująca z dzieckiem na zajęciach indywidualnych oraz w grupie tj. pedagodzy specjalni, logopedzi, neurologopedzi, tyflopedagodzy, surdopedagodzy. Wykorzystywane są najnowsze metody komunikacji alternatywnej i wspomagającej. Od kilku lat współpracujemy z dr Magdaleną Grycman, tworząc indywidualne systemy komunikacyjne dla dzieci oraz wykorzystując najnowszą technologie.


Dodatkowo w systemie komunikacyjnym stosowany jest szereg różnorodnych pomocy komunikacyjnych tj. plany dnia, plany aktywności, tablice tematyczne oraz sytuacyjne. Bardzo pomocne i niezwykle ciekawe dla odbiorców AAC są pomoce wysokiej technologii, tj. komunikatory Big mack, Step-by-step, photo albumy, tablety, ekrany dotykowe.


Musimy pamiętać o tym, że alternatywna/wspomagająca metoda komunikacji, którą wybierzemy na początku, nie będzie idealna na zawsze. Umiejętności, możliwości i preferencje dziecka będą się zmieniać z czasem. Inne pomoce będą potrzebne dziecku, które przebywa jedynie w domu, inne będą potrzebne, kiedy dziecko zacznie chodzić do przedszkola, jeszcze inne, kiedy zacznie uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, np. rehabilitacji, czy edukacji.


Kadra szkoły zachęca każdego rodzica, który martwi się o nieprawidłowy rozwój swojego dziecka do przyjścia na konsultacje ze specjalistami w budynku szkoły specjalnej. Pani Beata Sobol, koordynator Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecka, udzieli niezbędnych wskazówek i pokieruje w dalszym działaniu, aby jak najpełniej pomóc w rozwoju Państwa dziecka.


- Za pomocą zdjęć prezentujemy pracę naszych uczniów z terapeutami. Chcemy Państwu pokazać, w jaki sposób dzieci niemówiące oraz z zaburzeniami mowy nawiązują kontakt z drugą osobą i mogą czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, środowisku szkolnym oraz domowym – mówią nauczyciele ze szkoły specjalnejSkontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowicjusz
I jesCze jedno,dziękuje zarzadowi,woj,maz ze za to,ze zrewitalkzowal za ponad 6 milionów pałac zabytek biblioteki pedagogicej parku KKrajobrazowego tam aż światła biją a chetni ustawiaja sie,w kolejkach a nawet palcem nie ruszył by doswieglic drogi wojewódzkie przechodzące Przez Pionki i obok pionek tyle
05-11-2018, 20:57:01
+ 3
- 4
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook