Dzisiaj jest wtorek, 30 maja 2017 r., 150 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Fabryka Domów Bogucin
Pionkowskie obchody 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zobacz program
Dodał: JaW, 02-05-2017 12:14, odsłon: 15138

Z okazji osiemdziesiątej rocznicy powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w dniach 9-10 maja w Centrum Aktywności Lokalnej odbędzie się duża konferencja naukowa. Zaplanowano też szereg imprez towarzyszących. W programie obchodów są wystawy, konkurs wiedzy, młodzieżowa gra miejska czy obrady Stowarzyszenia Miast COP.

Na konferencję naukową "Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj i dziś" zapraszają prezes Stowarzyszenia Miast COP i zarazem prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny oraz wiceprezes i burmistrz miasta Pionki Romuald Zawodnik.

 

Konferencja odbywać się będzie 9-10 maja w Centrum Aktywności Lokalnej. Całość podzielona została na dyskusyjne panele tematyczne oraz referaty zaproszonych historyków. Wydarzeniu towarzyszyć będzie szereg imprez. Otwarcie wernisażu rysunku, malarstwa i fotografii, pokaz filmu "Architektura przedwojennych Pionek", wycieczka śladami COP w Pionkach, wręczenie nagród laureatom pionkowskiego konkursu wiedzy czy młodzieżowa gra miejska.

 

 

HISTORIA COP

W lutym 2017 roku minęła 80. rocznica - zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego - uroczystej inauguracji Centralnego Okręgu Przemysłowego, największej inwestycji gospodarczej II Rzeczypospolitej. Mimo, że jej realizacja trwała jedynie 2,5 roku i nie została dokończona budowa, COP zapisał się złotymi zgłoskami na kartach naszych narodowych dziejów, stanowiąc symbol niepodległościowego wysiłku odrodzonego państwa polskiego. Miała bowiem na celu zarówno wzmocnienie potencjału przemysłowego i militarnego Polski, jak i przekształcenie jej z kraju rolniczo-przemysłowego na przemysłowo-rolniczy. Stanowiła więc koło zamachowe postępu cywilizacyjnego na ziemiach polskich. Inwestycje w ramach COP pobudzały rozwój gospodarczy najbiedniejszych i najbardziej zacofanych terenów Polski centralnej, a mianowicie Podkarpacia, Lubelszczyzny i Kielecczyzny, wywierając pozytywny wpływ na warunki egzystencji tamtejszej ludności. Mimo krótkiego okresu realizacji, COP pozostawił po sobie pokaźny dorobek materialny w postaci ukończonych lub rozpoczętych inwestycji przemysłowych i infrastrukturalnych oraz niematerialny, w formie wzorców moralnych oraz pamięci o dokonaniach przedwojennej Polski, która do dziś inspiruje kolejne pokolenia Polaków, zwłaszcza tych zamieszkujących obszary dawnego "rejonu bezpieczeństwa", gdzie to przedsięwzięcie ulokowano. Przypominają go liczne działania, inspirowane przez COP-owskie dziedzictwo oraz dyskusje dotyczące słuszności koncepcji rozwoju gospodarczego, realizowanych przez państwo polskie w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku. Stanowi więc dziedzictwo, które skłania do wieloaspektowego wysiłku na rzecz dobra wspólnego - dziś i w przyszłości.

 

/Prof. dr hab. Marek Wierzbicki/

 

Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook