Dzisiaj jest poniedziałek, 24 września 2018 r., 267 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
MZUK do likwidacji z końcem roku? Decyzja już we wtorek
Dodał: MaG, 11-10-2017 13:50, odsłon: 21064

Z końcem roku Miejski Zakład Usług Komunalnych być może przestanie istnieć. Burmistrz złożył propozycję w formie uchwały o przekształceniu zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego.

O losach MZUK zdecydują radni podczas 50. sesji Rady Miasta jaka odbędzie się w najbliższy wtorek 17 października w o godzinie 14:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta.

Z informacji zawartej w uzasadnieniu do uchwały czytamy,  iż ocena realizacji przez Miejski Zakład Komunalny zlecanych mu zadań własnych gminy w zakresie zadań o charakterze użyteczności publicznej wskazuje na niską efektywność tej formy wykonywania gospodarki komunalnej.

- Trzeba uporządkować sprawę MZUK-u, to na pewno. Natomiast przed sesją będziemy jeszcze dyskutować na komisji infrastruktury w dniu jutrzejszym, żeby dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów, ponieważ sama decyzja to jest z mojego punktu widzenia za mało. Musi być w sposób jednoznaczny określona zarówno motywacja, która to spowodowała,  poniekąd ją znam, sytuacja finansowa itd. Musi być wyraźnie nakreślony kierunek żeby to nie był eksperyment, który potem może się zakończyć źle – komentuje proponowany projekt uchwały przewodniczący rady Zbigniew Belowski


Zgodnie z założeniem przedstawionym w uchwale zmiana podmiotu z zakładu budżetowego na spółkę otworzy przed MZUK możliwości pozyskiwania nowych zleceń i dochodów zewnętrznych, spoza budżetu naszego miasta. Zmiana formy funkcjonowania  zakładu nie będzie miała również wpływu na zatrudnionych tam pracowników, którzy z mocy prawa po przekształceniu staną się pracownikami tej spółki.


Poniżej przedstawiamy pełne uzasadnienie uchwały

Dotychczasowa gospodarka komunalna gminy miasto Pionki prowadzona jest w formie Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych . Ocena realizacji przez Miejskiego Zakładu Komunalnego zlecanych mu zadań własnych naszej gminy w zakresie zadań o charakterze użyteczności publicznej wskazuje na niską efektywność tej formy wykonywania gospodarki komunalnej.

Miejski Zakład Usług Komunalnych w Pionkach nie ma prawnej możliwości realizacji innych zadań zlecanych przez podmioty spoza samorządu gminnego i pozyskiwania w ten sposób dodatkowych przychodów , co powoduje konieczność finansowania przez budżet naszego miasta wszystkich kosztów działalności tego zakładu z budżetu miasta Pionki.
Zasadnym jest zatem przekształcenie Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w spółkę prawa handlowego , co otworzy przed MZUK możliwości pozyskiwania nowych zleceń i dochodów zewnętrznych , spoza budżetu naszego miasta.

Nadto wskazać należy ,że w związku ze zmianą ustawy Prawo zamówień publicznych , która pozwala gminie na bezprzetargowe zlecanie zadań w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi gminnej jednostce prowadzonej w formie spółki prawa handlowego , otworzyła się możliwość prowadzenia tej gospodarki na rzecz mieszkańców naszego miasta i jej nadzorowania bezpośrednio przez podmiot zależny od gminy. Obecnie gmina zmuszona jest w zakresie organizacji systemu zagospodarowania odpadów komunalnych korzystać z usług podmiotów prywatnych , wyłanianych w drodze corocznego przetargu , co pozbawia gminę wpływu na wysokość kosztów obsługi tego systemu.

Proponowane przekształcenie MZUK w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością podyktowana jest rodzajem tej osoby prawnej, której prawna forma prowadzenia przewidziana w kodeksie spółek handlowych zapewnia prawidłowe prowadzenie i właściwy nadzór gminy nad realizacją przez te spółkę wszystkich zadań ( w tym zadań własnych gminy) jakie zgodnie z umową spółki podmiot ten będzie wykonywał.

Pracownicy likwidowanego MZUK w związku z przekształceniem w spółkę prawa handlowego staja się z mocy prawa pracownikami tej spółki.

W związku z przedstawionymi wyżej argumentami , podjęcie uchwały pozwalającej na przekształcenie Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych w spółkę prawa handlowego -spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością jest uzasadnione. 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Przeczytałem z uwagą pełne uzasadnienie projektu (trzeba pisać precyzyjnie!) proponowanej uchwały i nie za bardzo widzę (a coś-niecoś się na tych sprawach znam) korzyści płynące z przekształcenia MZUK w spółkę z o.o. Nie będę oceniał proponowanej zmiany organizacyjnej ani pod względem formalnym, ani merytorycznym (bo mam świadomość, że niewielu czytelników zrozumiałoby fachowe wywody), ograniczę się zatem tylko do kilku ogólnych, zrozumiałych dla wszystkich, spostrzeżeń.
1. W aktualnym stanie prawnym jednostki budżetowe samorządu terytorialnego mogą prowadzić działalność gospodarczą w sferze użyteczności publicznej, więc zmiana organizacyjna w żadnym stopniu nie jest w tej sferze panaceum na poprawę funkcjonowania MZUK.
2. Poprzez wniesienie przez gminę do planowanej spółki aportu rzeczowego w postaci całego dotychczasowego majątku MZUK oraz jego dotychczasowych pracowników, spółka będzie w takiej samej sytuacji materialnej, sprzętowej, kadrowej i nadzorczej, jaką ma dotychczas MZUK. Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że obecne problemy, inercja, niemoc i brak efektów będą tak samo odczuwalne, jak dawniej a zmiana szyldu i kierownictwa nie jest żadnym gwarantem poprawy sytuacji.
3. Argumenty o możliwości pozyskiwania w nowej strukturze organizacyjnej większej liczby zleceń zewnętrznych w sytuacji, kiedy już teraz problemy miejscowe nie są należycie rozwiązywane, kiedy już teraz korzysta się z usług firm zewnętrznych (np. przy koszeniu trawy) i kiedy przenosi się część zadań z jednostki budżetowej do Urzędu Miasta, są śmieszne i nietrafione.
4. Sytuacja finansowa spółki oraz jej pewna samodzielność w dysponowaniu środkami nie dają dostatecznej gwarancji właściwej gospodarki środkami samorządowymi, tym bardziej, że w aktualnej strukturze organizacyjnej to środki całego budżetu miasta gminy Pionki ''stoją na straży'' zarówno płynności finansowej MZUK, jak i dokonywanych przez niego remontów, modernizacji i inwestycji.
To na razie tyle. Mam nadzieję, że radni poślą ten projekt uchwały do kosza a burmistrz ogłosi nowy konkurs na dyrektora MZUK i wybierze na to stanowisko prawdziwego faceta z doświadczeniem i jajami.
11-10-2017, 17:37:16
+ 69
- 25
odpowiedz
VIP
Prawdą jest, jak napisałeś, że praktycznie jedynym sensownym argumentem przemawiającym za przekształceniem MZUK jako zakładu budżetowego w spółkę prawa handlowego jest zamiar późniejszej jego sprzedaży bogatszemu podmiotowi lub zamiar utworzenia wraz z nim nowej, większej i efektywniejszej spółki. Jest tylko jedno ''ale'': jeśli rzeczywiście taki cel przyświeca burmistrzowi, to trzeba to wyraźnie i jednoznacznie napisać w uzasadnieniu do projektu wnoszonej uchwały - a o tym nie było w nim ani słowa! Radni jacy są, każdy wie, ale nawet mając niedostatki wiedzy, muszą być poinformowani, o co tak naprawdę chodzi, żeby nie podejmowali uchwał głupich i szkodliwych w dłuższym okresie czasu.
12-10-2017, 09:27:37
+ 56
- 16
odpowiedz
VIP
Taaak... Strabag już dziś powinien trząść galotami
Robi nam się firma która wygryzie z rynku starych wyjadaczy!
Fakt... popuściłeś lejce fantazji
12-10-2017, 11:24:25
+ 49
- 11
odpowiedz
Nowicjusz
Zamiana MZUK-u na spółkę prawa handlowego , nie wiele poprawi , może jednak spowodować w krótkim czasie likwidację miejskich służb komunalnych , a czym to grozi ...?
Jeżeli jest to próba utworzenia koncernu komunalnego warto poznać jakie nakłady ponieśli i jakie problemy mieli Ci , którzy taki program realizowali.
Miasto Pionki wydają się być za małe i za biedne , żeby taki program realizować , po prostu taka inwestycja nigdy się nie zbilansuje w naszych warunkch.
12-10-2017, 11:29:07
+ 62
- 1
odpowiedz
Czy ta przemiana oznacza, że będzie drożej dla nas mieszkańców ?
12-10-2017, 17:53:48
+ 19
- 61
odpowiedz
"[size= small]Obecnie gmina zmuszona jest w zakresie organizacji systemu zagospodarowania odpadów komunalnych korzystać z usług podmiotów prywatnych , wyłanianych w drodze corocznego przetargu , co pozbawia gminę wpływu na wysokość kosztów obsługi tego systemu."[/size]
[size= small]To na jakiej podstawiete firmy prywatne wygrywają przetarg? Jaśli kryterium nie jest koszt i jakość usług, to co? Kolesiostwo?
[/size]
14-10-2017, 11:12:31
+ 11
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook