Dzisiaj jest piątek, 19 października 2018 r., 292 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Fabryka Domów Bogucin
Robert Kowalczyk - Wybory 2018
[WIDEO, ZDJĘCIA] Msza, przemarsz, obchody pod Legionówką i pokazy ułanów na Dzień Niepodległości w Pionkach
Dodał: MaG, 11-11-2017 14:25, odsłon: 15751
Fot.Mariusz Grotkowski/Agencja©Arpass
Fot.Mariusz Grotkowski/Agencja©Arpass

W sobotę cały kraj świętuje 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Mieszkańcy Pionek, mimo kapryśnej pogody, chętnie uczestniczyli w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć oraz skrótu wideo w Pionki24tv. 

Tradycyjnie w Pionkach obchody 99. Rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej za Ojczyznę w kościele św. Barbary, a potem pod "Legionówką" na ulicy 15 Stycznia. W mszy udział wzięli przedstawiciele pionkowskiego samorządu, poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy Pionek.


Po nabożeństwie, ulicami Mickiewicza i 15 Stycznia przemaszerował pochód z pocztami sztandarowymi i biało-czerwonymi flagami, prowadzony przez kawalerzystów w barwach 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. W uroczystościach pod "Legionówką" udział wzięło wielu harcerzy. Z okolicznościowymi przemówieniem wystąpił burmistrz.


- Dzisiaj wszyscy patrzymy z dumą na białoczerwone flagi, godło państwowe,  z dumą stajemy  ze wzruszeniem i śpiewamy narodowy hymn. Mamy poczucie, że te wartości są dla nas wszystkich ważne – mówił burmistrz Romuald Zawodnik

 

 Tradycyjnie pierwszym punktem obchodów była uroczysta msza święta za Ojczyznę

w kościele św. Barbary


Na zakończenie programu oficjalnego składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego składali też lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele i uczniowie z pionkowskich szkół.

 

Po mszy świętej w kościele św. Barbary pochód prowadzony przez ułanów przemaszerował ulicami Mickiewicza i 15 Stycznia pod Legionówkę.


Potem wszyscy przenieśli się na pobliski plac przy torach kolejowych. Tam zaprezentowane zostało krótkie widowisko historyczne "Niepodległa". Kawalerzyści przedstawili epizody z bitwy pod Laskami 1914 roku. W rolach głównych wystąpili Ochotniczy Oddział Kawaleryjski w barwach 22. Pułku Ułanów Podkarpackich.  

 


Sobotnie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pionkach zakończą wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w Miejskim Ośrodku Kultury oraz Bal Niepodległości, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu góralskiego zespołu „Ondraszki” oraz Bal Niepodległości ZHR w Centrum Aktywności Lokalnej.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
Taa.. Czerwona kartka w kalendarzu, zakaz handlu, biało-czerwone flagi, koniki, wieńce itp. a polski robotnik w tym zimnie i deszczu zasuwa przy budowie naszego stadionu ! A ile w całym kraju było takich miejsc ?


Panie Mariuszu, trzeba było się tam przejść i zapytać jak im się podoba Święto Niepodległości , hue hue hue !

Dodane obrazki:
11-11-2017, 15:20:51
+ 41
- 14
odpowiedz
Jak bym nie czytał wcześniejszych twoich postów to może nawet bym uwierzył w twoje święte oburzenie. A tak to tylko fałszywa nuta faryzeusza jest aż nadto widoczna.
Może ekipa budowlana zapatrzyła się na ideologię komuszą ,która nie szanowała żadnych świętości a może pies im zjadł kalendarz i nie wiedzą jaki dziś dzień?
11-11-2017, 17:11:27
+ 23
- 119
odpowiedz
VIP
Że co proszę ?!
Szanowny Panie, grzecznie ale bardzo stanowczo sobie wypraszam. Zawsze byłem, jestem i będę całym sercem z zwykłym robotnikiem. Bo efekty pracy tej grupy zawodowej zazwyczaj są najbardziej widoczne (drogi, budynki, remonty itp).
A to, że muszą zasuwać w taki dzień jak wczorajszy, gdy w kalendarzu jest czerwona kartka i wielkie święto, to zasługa ich starszych kolegów, którzy 36 lat temu rzucali kamieniami w Milicję i krzyczeli "Precz z komuną ! ". Taki kapitalizm wywalczyli dla swoich młodszych kolegów.

Dodam jeszcze, że w tamtych czasach w niedzielę otwarty był w Pionkach tylko jeden (!!) sklep z nabiałem od 7 do 10 rano, jeśli dobrze pamiętam. A Panie sklepowe miały ten dzień dla swoich rodzin.


ps. Z zadowoleniem przyjmuję fakt, że na wczorajszej uroczystości pojawiła się w końcu delegacja działaczy lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Dodane obrazki:
12-11-2017, 11:06:01
+ 26
- 9
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook