Dzisiaj jest piątek, 22 lutego 2019 r., 53 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
[AKTUALIZACJA] Koniec wykupu mieszkań z 95% bonifikatą? Jest projekt uchwały
Dodał: MaG, 13-02-2018 11:48, odsłon: 3406
fot.pixabay
fot.pixabay

Po koniec miesiąca radni zdecydują o zasadach sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych i użytkowych będących własnością miasta. Według przedłożonego projektu uchwały wykup mieszkania będzie możliwy z uwzględnieniem maksymalnie 50% bonifikaty.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

W 2009 roku pionkowscy radni zdecydowali o sprzedaży w trybie bezprzetargowym, dla obecnych najemców lokali mieszkalnych z udzieleniem bonifikaty w wysokości 95% ceny lokalu znajdującego się w budynku wybudowanym do 1990r., 90% ceny lokalu znajdującego się w budynku wybudowanym po 1990r. oraz z 50% obniżką ceny lokalu w przypadku sprzedaży lokali w domach jedno i dwulokalowych. Preferencyjne warunki wykupu mogą się już wkrótce zmienić. Burmistrz złożył projekt uchwały regulujący sprzedaż lokali komunalnych na nowych warunkach.

Na 27 luty zaplanowane zostało 56. posiedzenie Rady Miasta Pionki. Pod obrady trafi uchwała określająca nowe zasady sprzedaży lokali komunalnych na rzecz najemców oraz warunków udzielenie bonifikat od cen lokali mieszkalnych wchodzących w skład  mieszkaniowego zasobu gminy. Według projektu pierwszeństwo w nabyciu lokalu będą posiadały osoby, które mają zawarte umowy na czas nieokreślony, nie zalegają z czynszem, najemca lub małżonek nie posiada innych mieszkań. Po spełnieniu tych warunków najemca będzie mógł starać się o wykup mieszkania tym razem z 50 % bonifikatą nie jak w przyjętej w 2009 roku nawet 95% obniżką. Płatność może zostać rozłożona na trzy lata z tym, że przyszły właściciel musi wpłacić pierwszą ratę nie mniejszą niż 30% wartości lokalu.

 

- Moim zdaniem jest to bardzo krzywdząca decyzja burmistrza dla mieszkańców Pionek. W mieście znajdują się pieniądze na wszystkie fanaberie burmistrza rodem z kosmosu takie jak Kurier Pionkowski i wiele innych. Moim zdaniem są one niepotrzebne, na które przyzwala również rada miasta. Osobiście uważam, że należy skończyć z hipokryzją i nieustannym, bezzasadnym sięganiem do kieszeni mieszkańców - skomentował projekt uchwały były wieceprzewonidczący komisji mieszkaniowej radny Krzysztof Binkowski


W uzasadnieniu do uchwały czytamy o konieczności podwyższenia dochodów ze sprzedaży lokali komunalnych. Zdaniem burmistrza polityka sprzedaży mieszkań z 90-95% bonifikatą pozbawiła gminę dochodów oraz nie pozwala min. na budowanie nowych mieszkań. Uzasadniając uchwałę burmistrz wskazuje na uprzywilejowaną grupę mieszkańców, która mogła za bardzo niską cenę zyskać wartościowe mieszkanie. Pieniądze uzyskane z niższej bonifikaty mają zostać przeznaczone na uregulowanie zobowiązań miasta wobec wspólnot mieszkaniowych, jakie gmina przejęła w bieżącym roku od MZUK.

 

Aktualizacja

 

Z projektem uchwały nie zgadza się również radny Wojciech Maślanek, który w godzinach popołudniowych przekazał naszej redakcji swój komentarz.

 

 

- Jeśli chodzi o sprzedaż mieszkań z 50% bonifikatą według projektu burmistrza, będę również przeciwny. Myślę, że mieszkańcy zasługują na zdecydowanie lepszą bonifikatę. Mam do burmistrza jedno pytanie. Dlaczego do tej pory jednym-lepszym sprzedawał mieszkania z 95% bonifikatą a drugim-gorszym nie wydawał na to zgody, nie wydając jednocześnie przy tym decyzji administracyjnej? – skomentował po publikacji materiału radny Wojciech Maślanek  - Dyskusja i projekt uchwały powinien zostać przedyskutowany na jesieni 2017 roku zanim burmistrz wpisał do projektu uchwały budżetowej kwotę 1 miliona 300 tysięcy złotych dochodów majątkowych ze sprzedaży mieszkań – dodał Maślanek

 

 

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
To dlaczego przez dwa lata sprzedawał mieszkania z bonifikatą 95 %, a teraz sie odmieniło ? Prawie dwadzieścia mieszkań zostało sprzedane przez Zawodnika. Ciekawe z jakiego "klucza" były sprzedawane ?
13-02-2018, 11:59:11
+ 81
- 156
odpowiedz
To nic innego jak rozpaczliwa próba ratowania tonącego budżetu w którym burmistrz ma nierealny plan uzyskania dochodów majątkowych że sprzedaży mieszkań komunalnych w kwocie 1 mln 300 tys.
13-02-2018, 13:41:13
+ 96
- 136
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook