Dzisiaj jest sobota, 06 czerwca 2020 r., 158 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
[AUDIO] Gorący czas w szpitalach Powiatu Radomskiego. Personel medyczny apeluje: nie kłam ratownikom!
Dodał: MaG, 31-03-2020 11:07, odsłon: 6798

W ostatnich dniach na terenie Powiatu Radomskiego dochodziło do incydentalnych sytuacji, które mogły rzutować na dalszą działalność całej powiatowej służby zdrowia. Główną przyczyną jest całkowite ignorowanie zagrożenia koronawirusem. W dwóch przypadkach chorzy nie powiedzieli prawdy personelowi medycznemu.

Posłuchaj:

Jeden z nich dotyczył pacjenta poradni specjalistycznej, który zataił przed lekarzem fakt wspólnego zamieszkiwania z osobą, która wróciła niedawno zza granicy i mogła być potencjalnym nosicielem koronawirusa. Informację przekazał „niechcący” towarzyszący mu bliski członek rodziny.

 

Kilka dni temu do jednego z powiatowych szpitali przywieziono karetką innego pacjenta. Mężczyzna skrzętnie ukrywał fakt posiadania skierowania na Oddział Zakaźny z powodu „duszności i podejrzenia infekcji wirusowej”. W ten sposób wprowadził w błąd załogę karetki oraz lekarza i personel szpitalnej Izby Przyjęć.

 

Te „niedomówienia” spowodowały jednak bardzo poważne działania prewencyjne: natychmiast odizolowano personel, który miał kontakt z pacjentami, pomieszczenia zostały zdezynfekowane, a od wszystkich pobrano wymazy do testów na obecność koronawirusa. Na szczęście w obu przypadkach wynik był negatywny. Można sobie jednak wyobrazić to, co czuły w tym czasie osoby, odpowiedzialne za zdrowie i życie całego personelu i pozostałych pacjentów.

 

Poważne konsekwencje „kłamstewek”

 

Mieszkańcy muszą wiedzieć, że są jeszcze dużo poważniejsze konsekwencje „niewinnego” zatajenia informacji o zagrożeniu koronawirusem. Po pierwsze - przez co najmniej na kilka dni oddział szpitala musi funkcjonować co najmniej bez jednego lekarza oraz kilku pielęgniarek czy innego personelu (ponieważ czekają oni w izolacji na wynik testów na obecność wirusa). Po drugie – każdy, kto szuka pomocy w szpitalu, ale ukrywa potencjalne zagrożenie koronawirusem, może doprowadzić do całkowitego paraliżu placówki. Zarażenie personelu powoduje bowiem czasowe wyłączenie szpitala z jakiejkolwiek działalności leczniczej (przykładem są szpitale w Nowym Mieście nad Pilicą i Grójcu). Po trzecie - przyjście na Izbę Przyjęć i okłamywanie lekarzy naraża również pacjentów szpitala, w zdecydowanej większości osoby starsze, z wieloma chorobami współistniejącymi, które mogą stać się kolejnymi ofiarami COVID-19.

 

Apel do mieszkańców Powiatu Radomskiego

Personel medyczny całej powiatowej służby zdrowia apeluje, aby nie zatajać informacji na temat:

  • pobytu za granicą i powrotu do Polski,
  • przebywania na kwarantannie lub w nadzorze epidemiologicznym,
  • stanu swojego zdrowia, a zwłaszcza objawów koronawirusa (wysoka gorączka, kaszel, duszności),
  • kontaktu z osobami zakażonymi koronawirusem.

Lekarze podkreślają, że koronawirus nie jest konsekwencją naszego stylu życia, żadną chorobą wstydliwą, a żaden zakażony pacjent nie jest przez nikogo wytykany palcami. Tym bardziej apelują o szczerość już podczas zgłoszeń pod numer alarmowy 112 czy 999, rozmowy z załogą karetki czy lekarzem w szpitalu.

 

Czego obawiają się pacjenci? Chyba najbardziej trafienia na szpitalny oddział zakaźny, gdzie będą musieli przebywać przez dłuższy czas lub – w przypadku braku objawów – konieczności pozostania w domu na kwarantannie bez możliwości wychodzenia na zewnątrz.

 

Mówiąc prawdę, ratujemy innych

 

- Wirus może zaatakować każdego, ale najbardziej narażeni są pracownicy służby zdrowia: lekarze i ratownicy medyczni z karetek, lekarze i pielęgniarki w izbach przyjęć czy Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Dlatego trzeba powiedzieć im prawdę, że jest ryzyko zakażenia koronawirusem. Od tej szczerości i odpowiedzialności zależy bezpieczeństwo wielu osób. Mówiąc prawdę, ratujemy wiele osób – apeluje po raz kolejny Waldemar Trelka, starosta radomski.

 

Razem pokonajmy koronawirusa

Na froncie walki z pandemią koronawirusa jest każdy z nas. Dlatego przypominamy i apelujemy o:

  • przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zasad bezpieczeństwa w miejscach publicznych i podczas zakupów,
  • bezwzględne przestrzeganie obowiązkowej kwarantanny domowej. Podczas niej nie wolno opuszczać miejsca zamieszkania. Łamiącym kwarantannę grozi mandat do 30 tysięcy złotych,
  • zachowanie spokoju i śledzenie bieżących komunikatów i dostosowanie się do obowiązujących procedur,
  • ograniczanie do niezbędnego minimum wyjść z domów, niegromadzenie się w miejscach publicznych.
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
To jeszcze nie jest " gorący czas " . To dopiero przedsionek piekła . Patrząc na głupotę ludzi , apeluję : sznujcie personel medyczny . Zostańcie w domu . Nauczcie się języka obcego , przeczytajcie książkę i zróbcie , co tam chcecie , ale zostańcie w domach . Lekceważenie potrzeb szpitala w Pionkach będzie miało konsekwencje . Głupota zaboli .
Dodane obrazki:
31-03-2020, 15:31:39
+ 117
- 35
odpowiedz
VIP
Prawdę mówta ile ludzi jest chorych a ile zmarło , łobuzy jedne !
Dodane obrazki:
31-03-2020, 16:45:24
+ 74
- 8
odpowiedz
Spokojnie przyjacielu !Przeważnie większość mówi prawdę jak się pomyli !
01-04-2020, 06:19:45
+ 25
- 36
odpowiedz
VIP
W Pionkach szpital zaniedbany bardzo , ale cmentarz nówka sztuka !
Dodane obrazki:
01-04-2020, 10:30:22
+ 96
- 39
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook