Dzisiaj jest środa, 03 czerwca 2020 r., 155 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
REMAX Sp. z o.o.
Czwartkowe obchody 100–lecia Odzyskania Niepodległości w MOKu
Dodał: MaG, 16-11-2018 07:58, odsłon: 1128
fot.DL
fot.DL

Spotkanie ze znaną polską pisarką i dziennikarką oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. Taki był program czwartkowych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach.

W ramach programu 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie z Bogną Wernichowską – pisarką, dziennikarką i publicystką, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego (prawo) i Uniwersytetu Warszawskiego (studium dziennikarskie). Autorka przeprowadziła wykład na temat „Kobiety Niepodległości”.


Za nim jednak rozpoczął się wykład Pani Bogny Wernichowskiej zostały wręczone nagrody za konkurs plastyczny „Orzeł Niepodległości”.


- Mężczyzn walczących za niepodległość znamy wielu, ale czy znamy jakieś kobiety? To o nich właśnie opowie nam Pani Bogna Wernichowska. – tymi słowami zaprosiła widzów na wykład dyrektor Anna Kostrzewa.

 

Nagrody wręczała dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach Anna Kostrzewa.

 

Znana dziennikarka na zaproszenie dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury przybyła już po raz kolejny do Pionek. Wykład przedstawiał działania niepodległościowe prowadzone przez kobiety. Pisarka opowiadała o początkach szkolenia kobiet do walki, a także o przebiegu ich życia na froncie jak i również poza nim. Autorka przedstawiła nam sylwetki dziewięciu bohaterek, które na śmierć i życie walczyły o wolność naszej Ojczyzny. W tym zacnym gronie znalazły się Wanna Gertz, Zofia Trzcińska Kamińska, Kazimiera Iłłakowiczówna, Maria Dułębianka, Stanisława Filipina Paleolog, Olga Leopoldyna Sławecka, Aleksandra Zagórska, Helena Jurgielewiczowa oraz Maria Vetulani. To właśnie tych kobiecych postaci dotyczył wykład Pani Bogny Wernichowskiej. Dziennikarka ukazywała nam trudy walki na froncie z jakim zmagały się bohaterki, a także ciężkie początki zaciągania się do oddziałów wojskowych. Kobiety te musiały nosić męskie mundury oraz służyły pod męskimi nazwiskami. Trzydziestoletnie kobiety z ogoloną głową występowały często w oddziale jako nastoletni chłopcy. Polki tworzyły również najlepszy oddział policji w Europie spośród dwunastu krajów. Został on powołany do życia w 1921 roku. Tych i wielu innych smaczków historycznych dotyczących kobiet walczących za nasz kraj na polu bitwy mogliśmy dowiedzieć się na czwartkowym wykładzie. Autorka zaprosiła również na swój przyszłoroczny występ na temat „Polscy królowie i ich wiele żon”.


- Myślę, że jest to historia warta zapamiętania i warta czczenia. – tymi słowami zakończyła wykład Pani Bogna Wernichowska.

Konkurs plastyczny został podzielony na dwie kategorie, a jego wyniki wyglądały następująco:
I grupa wiekowa:
1 miejsce – Mikołaj Latała
2 miejsce – Natalia Sokalska
3 miejsce – Piotr Chyliński
II grupa wiekowa:
1 miejsce – Krystian Mazanek
2 miejsce – Mateusz Kozłowski
3 miejsce – Krystian Lis
III grupa wiekowa:
1 miejsce - Malwina Obarska 
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook