Dzisiaj jest niedziela, 24 czerwca 2018 r., 175 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY
Artur Pruziński z Pionek żartuje z prezesa PiS i polskiej historii
Dodał: JaW, 19-05-2017 11:22, odsłon: 13025
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

"Jarek Patriota: Bóg, honor i włoszczyzna" to tytuł debiutanckiej książki Artura Pruzińskiego z Pionek. Powieść jest satyrą literacką, która naśmiewa się z polityków, ale przede wszystkim w humorystyczny sposób podchodzi do stereotypów polskiej historii. Najciekawsze jest to, że patrząc na okładkę od razu można dojść do wniosku, że główny bohater do złudzenia przypomina Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. - Jest to barwna postać i idealnie nadaje się na bohatera polskiego romantyzmu – mówi o swojej inspiracji sam autor.

Z Arturem Pruzińskim spotkaliśmy się w piątek w siedzibie redakcji Pionki24. Śpieszył się na Warszawskie Targi Książki, które trwają właśnie w Warszawie.

 

Jarosław spotyka Boga i palą "gandziołkę pokoju". W życiu bohatera następuje dobra zmiana. Od tej pory zwać go będą Jarkiem Patriotą vel Mężnym Szlachcicem. Podczas podróży w czasie od pierwszych Piastów do XXI wieku naprawia polską historię. Wygrywa bitwę pod Grunwaldem. Sprawia, że Mieszko zostaje ochrzczony. Odkrywa tajemnicę Enigmy. Krzyżuje szyki agentowi Tomkowi. To podana w ekspresowym skrócie treść książki Pruzińskiego.

 

Książka "Jarek Patriota: Bóg, honor i włoszczyzna" swoją premierę miała w listopadzie 2016 roku. Przez kilka pierwszych tygodni była najchętniej wyszukiwaną pozycją w internecie.

 

- Powieść wyrosła z mojej fascynacji historią. To trochę polityczne science-fiction. Chciałem z dystansem podejść do mitu powstańca, szalonego i romantycznego bohatera – opowiada o swojej powieści Artur Pruziński.

 

Na okładce widnieje postać sarmaty, szlachcica, który do złudzenia przypomina prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Tuż obok kontrowersyjna posłanka PiS Krystyna Pawłowicz w roli muskularnej super-kobiety z karabinem maszynowym w dłoni. Okładka stała się bardzo dobrym chwytem marketingowym. Z drugiej strony przysporzyła trochę kłopotów.

 

- Wydawnictwo nie chciało wypuścić okładki w takiej właśnie formie. Ostatecznie udało się, ale sama publikacja książki opóźniła się o kilka miesięcy – zdradza Pruziński.

 

Powieść wzbudza w internecie skrajne opinie. Tradycjonalistów może szokować. Dla innych będzie to świetna satyra na polską historią i codzienne życie polityczne. Autor bawi się słowami, uruchamia kreatywne myślenie. Wiele osób jest zachwyconych, chwali Pruzińskiego i jego sposób postrzegania polskiej rzeczywistości. Tuż po ukazaniu się na rynku książka przyniosła też falę hejtu. Sam autor na każdym kroku zastrzega, że Jarek Patriota to czysta fikcja literacka i nie komentuje ubierania go w polityczne spory.

 

Artur Pruziński – urodzony w 1985 roku, absolwent LO im. Marii Dąbrowskiej, od kilkunastu lat mieszka w Warszawie. O sobie mówi artysta. Pisarz i muzyk zespołów KA1 i SUOVA. Kręci amatorskie filmy, prowadzi blog muzyczny.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Grunt to wiedzieć skąd wieje czasami tzw. "wiatr historii" - daleko zajdzie.
19-05-2017, 17:03:40
+ 23
- 9
odpowiedz
Panie głopkowaty uśmiech ,mam dla Pana radę,WON od Pana Kaczyńskiego i PiS !!!
19-05-2017, 20:33:42
+ 20
- 28
odpowiedz
[size= 10.0pt]Śmieszy mnie postawa Kaczyńskiego, gdy ten chce stawiać jak najwięcej pomników brata i za kilka innych rzeczy. Znamienne jednak, że autor wyśmiewa jedynie Kaczyńskiego i Pis, a nie śmieszy go też Schetyna, który zmienia zdanie w zależności od klimatu politycznego, nie śmieszą go byli SB-cy, którzy lamentują, że za 2 tys. nie wyżyją, nie śmieszy go sama postać Ryśka Petru, który w trakcie trwania protestu w sejmie poleciał sobie z kochanką na Maderę, nie śmieszy go, że władze Warszawy z 20 tys. demonstrantów robią nagle 200 tys. Jednostronność to domena ludzi zafiksowanych, którzy tworzą sobie, na własne potrzeby, swój wymyślony światek, w którym jest im wygodnie, którym wymachują tak jak szabelką, walcząc w ten sposób z nietolerancją poprzez brak tolerancji, np. wobec legalnie wybranej władzy i zwolenników Pis-u. Na szczęście, panie autorze, życie jest bogatsze… :)[/size]
20-05-2017, 10:02:52
+ 13
- 12
odpowiedz
Po tytule, opisie i okładce zakładam, że ta książka jest równie zabawna jak polskie kabarety, uhuhuhuh boki zrywać.
20-05-2017, 16:10:59
+ 11
- 18
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook