Dzisiaj jest niedziela, 20 stycznia 2019 r., 20 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[WIDEO] „Zielone Pionki” podzieliły radnych. Burzliwa dyskusja podczas obrad
Dodał: MaG, 24-04-2018 07:00, odsłon: 3133
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

Termomodernizacja przedszkoli 1 i 2, obligacje komunalne na realizację programu Zielone Pionki, przebudowa ulicy Sportowej oraz pieniądze na zadania promocyjne miasta Pionki. W poniedziałek 23 kwietnia odbyła się 58. nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Zapis wideo z 58. sesji Rady Miasta Pionki w Pionki24TV.

W poniedziałek odbyła się nadzwyczajna sesja radnych w Pionkach. Burmistrz przedłożył 9 projektów uchwał, które zawierały w większym lub mniejszym stopniu zmiany w uchwale budżetowej na rok 2018. W obradach nie uczestniczył zarówno burmistrz Zawodnik jak również zastępca burmistrza Jolanta Sarnecka Buczek. Do reprezentowania burmistrza została wyznaczona pracownica urzędu Alina Gola.

Pierwszy projekt uchwały dotyczył spraw czysto technicznych związanych z brakiem zapisu o zmianie załącznika do uchwały podjętej w marcu br. Drugą uchwałą, którą zajęli się radni dotyczyła zwiększenia deficytu o kwotę blisko 608 tysięcy złotych. Spłatę pożyczki na termomodernizację przedszkoli nr 1 i 2 zaplanowano na 10 lat z dwuletnią karencją. Pożyczka pochodzić miała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przewodniczący Zbigniew Belowski złożył wniosek formalny o skierowanie tej uchwały do prac w komisjach rady. Jego zdaniem przedstawione projekty uchwał dotyczące zmian w budżecie to miliony złotych, za które odpowiadają radni i nie mogą być w sposób całkowicie nieprzygotowany wprowadzany w takiej formie.

- Waga tych uchwał to są miliony złotych. Nie możemy dopuścić do takiej sytuacji, żeby w sposób nieprzygotowany wprowadzić  do budżetu zmiany. Ja jestem zaskoczony w sposób absolutnie graniczny. - mówił podczas sesji przewodniczący Belowski

 

UCHWAŁY PISANE NA KOLANIE

Zdecydowanie większe emocje towarzyszyły radnym podczas dyskusji nad uchwałą nr 3. Uchwała zakładała planowaną realizację projektu „Zielone Pionki” o łącznej wartości na kwotę ponad 10 milionów złotych. Na wkład własny miasto zamierza wyemitować obligacje komunalne o  wartości ponad 1,5 miliona złotych na okres 9 lat z rocznym okresem karencji z czego w roku bieżącym planuje się  przeznaczyć na ten cel 227 tys. złotych. Projekt realizowany będzie w latach 2018-2021.

Radni w trakcie dyskusji mieli wiele zastrzeżeń zarówno do sfery finansowej jak również terminu przedłożenia projektu uchwały. Zdaniem radnych przedkładanie projektu na ostatnią chwilę to kpina.

- Poziom powagi tej rady już dawno został zaburzony. Poziom kpiny w tym momencie jest bardzo duży o czym świadczy ta sesja oraz nieprzygotowane uchwały pisane na kolanie – stwierdził radny Krzysztof Bińkowski

 

W przerwie obrad radni zapoznali się z koncepcją realizacji projektu „Zielone Pionki”

 

Radni wyrazili również obawy związane z realizacją projektu oraz kompletny brak wiedzy na temat szczegółowej propozycji wyglądu i planów realizacji tej inwestycji. W trakcie obrad zarządzona została przerwa. podczas której kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Dariusz Lao przedstawił koncepcję wyglądu terenów zielonych objętych tym projektem. Przewodniczący rady złożył wniosek formalny o skierowanie projektu uchwały do komisji problemowych.  Wniosek został odrzucony i poddany pod głosowanie. Uchwała została podjęta głosami 12 radnych. Dwóch było przeciw ( Wojciech Maślanek, Zbigniew Belowski), jeden radny nie wziął udziału  w głosowaniu (Krzysztof Bińkowski).

Uchwała nr 4 dotyczyła realizacji projektu systemu „Rower Miejski. Szersza relacja oraz wideo TUTAJ.

Projekt uchwały nr 5 dotyczył przeznaczenia kwoty 70 tys. złotych na potrzebnych na rozbudowę ul. Sportowej oraz na wykonanie parkingów przy basenie i stadionie. W ramach prac zostanie wymieniona nawierzchnia jezdni zamiast z kostki na asfaltową. Uchwała została przyjęta 11 głosami za, 2 przeciw i 2 wstrzymującymi się.

Projekt uchwały nr 6 związany z przeznaczeniem dodatkowych pieniędzy w wysokości 25 tys. złotych na realizację zadań z zakresu promocji został wycofany z obrad. Kolejną uchwałą była Wieloletnia Prognoza Finansowa. Projket uchwały wraz z poprawkami został przyjęty stosunkiem głosów 12 za, 2 przeciw i 1 wstrzymujący się. Projekty uchwał 8 i 9 zostały wycofane z porządku obrad.


 Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Polecam fotkę nr 1 z "najbardziej zapracowaną" radną!

Panie Wojciechu Banaś dlaczego między innymi pionkowski PSL poparł projekt uchwały o zabezpieczenie własnych środków w budżecie Miasta na projekt "Zielone Pionki" mając wiedzę że burmistrz już podpisał umowę w piątek 20.04.2018 r. - bez tej uchwały? Takie samo pytanie kieruję również do Pana Radnego Pacana - przewodniczącego komisji budżetowej i jej członków: Łyżwy, Maja, Kustry, Sokołowskiego?

DLACZEGO???
24-04-2018, 16:56:15
+ 66
- 166
odpowiedz
Panie przewodniczący Belowski. Doprowadził pan swoimi działaniami do tego, że burmistrz ogrywa radę jak dzieci. Przykro na to patrzeć. Może trzeba było się wsłuchać czasami w to co mówił (fakt że niezbyt zwiężle) radny Maślanek.
Panowie Karaś i Sokołowski nadal nie rozumieją idei samorządów, tak samo jak burmistrz.
26-04-2018, 09:53:12
+ 46
- 159
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook