Dzisiaj jest wtorek, 30 maja 2017 r., 150 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
Fabryka Domów Bogucin
[ZDJĘCIA] Pionki obchodzą 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego
Dodał: JaW, 09-05-2017 13:44, odsłon: 13909
Fot. Jakub Wojtaszewski
Fot. Jakub Wojtaszewski

We wtorek w Centrum Aktywności Lokalnej zainaugurowane zostały pionkowskie obchody 80-lecia Centralnego Okręgu Przemysłowego. Przez dwa dni odbywać się będą konferencje naukowe, panele dyskusyjne, ale nie tylko. Otwarta została już wystawa o historii COP, odsłonięto popiersie Jana Prota, a uczniowie pionkowskich szkół brali udział w młodzieżowej grze miejskiej "Śladami COP". Wszystko po to, żeby przywrócić idee Centralnego Okręgu Przemysłowego i przypomnieć o tym największym przedsięwzięciu ekonomicznym II RP.

Przed uroczystą inauguracją konferencji miały miejsce dwie miłe uroczystości. Najpierw otwarta została wystawa przygotowana przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Na kilkunastu tablicach ze zdjęciami i tekstem przedstawiona została historia Centralnego Okręgu Przemysłowego.

 

- COP to coś wyjątkowego. To przede wszystkim ludzie i pomysłodawcy tej idei, dzięki którym budowano całe osiedla i nowe miasta – opowiadał o ekspozycji Marek Wiatrowicz ze stalowowolskiego muzeum.

 

Następnie z udziałem specjalnego gościa odsłonięte zostało popiersie Jana Prota – naczelnego dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu w latach 1927-1939. Rzeźbę razem z burmistrzem Romualdem Zawodnikiem odsłonił syn Jana Prota, Tomasz.

 

- Jestem wzruszony będąc tutaj i mogąc reprezentować mojego ojca. Wspaniałą rzeczą jest to, że dzieło ojca zostało utrwalone i zapamiętane – mówił.

 

 

Tomasz Prot przy popiersiu swojego ojca Jana Prota - naczelnego dyrektora Państwowej Wytwórni Prochu w latach 1927-1939.

 

W części oficjalnej zaproszonych gości witali burmistrz Romuald Zawodnik oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który jest jednocześnie prezesem Stowarzyszenia Miast COP. Na sali obecni byli samorządowcy z Kraśnika, Nowej Dęby czy Stalowej Woli. Do Pionek przyjechali również członkowie rodzin przedwojennych dyrektorów wytwórni prochu. Wszyscy zgodnie podkreślali, że wtorkowe uroczystości mają służyć kultywowaniu pamięci idei związanych z COP. Chociaż dzisiaj przecież samorządy stoją przed zupełnie nowymi wyzwaniami, to nie zapominają o tym, jak wzorowo była prowadzona polityka gospodarcza i chcą szukać tam wzorców.

 

 

Wystawę poświęconą historii COP otwierał Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

 

O znaczeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego mówił też w swoim przemówieniu Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. Określił ideę przedwojennego ministra skarbu Eugeniusz Kwiatkowskiego, jako największe przedsięwzięcie ekonomiczne II RP. Głównym celem była industrializacja, zmniejszenie bezrobocia i pozytywny wpływ na rozwój ośrodków miejskich. W swoim wystąpieniu wiceminister Hamryszczak przypomniał też o rządowym pakiecie dla miast średnich i konieczności zwiększenia innowacyjności w polskiej gospodarce.

 

Konferencją naukową "Centralny Okręg Przemysłowy wczoraj i dziś" otworzył profesor Marek Wierzbicki, który w swoim wykładzie przypomniał postać Jana Prota. We wtorek i środę będzie można również wysłuchać referatów innych historyków na temat architektury i urbanistyki, szkolnictwa zawodowego, rozwoju ośrodków miejskich czy budowy COP.

 

 

Konferencję naukową poprowadził profesor Marek Wierzbicki. W swoim referacie przypomniał postać Jana Prota.

 

Obchodom 80-lecia COP w Pionkach towarzyszyć będzie szereg imprez. Na wtorek zaplanowana jest wycieczka śladami COP w Pionkach. Mają zostać wręczone nagrody w konkursie wiedzy. Będzie też otwarta wystawa rysunku, malarstwa i fotografii "Architektura przedwojennych Pionek". Podobne uroczystości w ostatnich tygodniach odbywały się też w Stalowej Woli i Sandomierzu.

 

 

Przed inauguracją konferencji zaśpiewał chór kameralny Gaudete pod dyrekcją Ewy Sterczewskiej.

 

 

Uczniowie pionkowskich szkół sprawdzali swoją wiedzę i spostrzegawczość w grze miejskiej "Śladami COP".

 

 

Wachmistrz Andrzej Gruba i kapral Artur Witowski przyjechali do Pionek z Siennicy z wystawą militariów.


Mazda 6
Skontaktuj się z autorem tekstu: JaW
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ NA PŁACHTACH
Sprzedam działkę budowlaną o powierzchni 2100m2 Płachty k/Pionek Cena 30 zł m2, możliwość negocjacji Działka uzbrojona tel. kont. 792-943-062tel. kont. +353 868...
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
SPRZEDAM MIESZKANIE NA ALEJACH LIPOWYCH
Sprzedam mieszkanie na Alejach Lipowych 11/24 o powierzchni 55,8 metra kwadratowego, 1 piętro, 2 pokoje z kuchnią, łazienka i WC osobno, centralne ogrzewanie, m...
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
SUPER OKAZJA! DOM DO SPRZEDANIA!
Dom położony jest na bardzo atrakcyjnej dzielnicy domków jednorodzinnych. Tuż za płotem rozciąga się Puszcza Kozienicka. Do centrum miasta jest ok.2 km, ...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook