Dzisiaj jest niedziela, 20 maja 2018 r., 140 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
(Zdjęcia) Pani Teresa w pożarze straciła dom. Pilnie potrzebuje pomocy, bo zima za pasem
Dodał: MarBas, 05-09-2017 14:24, odsłon: 19026
Pani Teresa Kucharska opowiedziała nam o tragicznych wydarzeniach ze stycznia. Fot. Mariusz Basaj
Pani Teresa Kucharska opowiedziała nam o tragicznych wydarzeniach ze stycznia. Fot. Mariusz Basaj

To był tragiczny dzień dla pani Teresy Kucharskiej z Żelaznej Starej w Gminie Magnuszew. W wyniku pożaru straciła dach nad głową. Z pomocą przyszli sąsiedzi i ludzie dobrej woli, a teraz kobieta stara się wrócić do normalnego życia. Od kilku miesięcy pracuje nad zapewnieniem sobie nowego lokum. Potrzeb jest jednak bardzo wiele, a zima coraz bliżej - letniak, w którym mieszka nie nadaje się na mrozy. Za pośrednictwem naszej redakcji zwraca się z prośbą o pomoc.

Do tych tragicznych wydarzeń doszło 10 stycznia 2017 roku. - Pożar wybuchł późnym wieczorem, około godz. 21:30. Doszło do zwarcia instalacji elektrycznej. Już spałam, syn w drugim pokoju oglądał jeszcze telewizor. Wyszedł do łazienki i wtedy zobaczył ogień. Już było za późno na reakcję, nie dało się nawet wyłączyć światła... Uciekliśmy w tym, co mieliśmy na sobie - wspomina ze łzami w oczach Teresa Kucharska. - Dobrze, że straż szybko przyjechała. Dzięki nim część rzeczy, ubrań, mebli udało się uratować - dodaje.

 

Budynek nie był ubezpieczony. Mało tego, większość swoich pieniędzy pani Teresa zainwestowała w jego remont. Dobudowano pomieszczenia, ocieplono ściany, zamontowano ogrzewanie, wyremontowano łazienkę. Wszystko strawił ogień. Dom nie nadaje się do remontu - musi zostać rozebrany.

 

Pani Teresa ma 59 lat, jest wdową. Samotnie wychowuje dwoje dzieci, utrzymują się z renty po zmarłym dwa lata temu mężu. Córka studiuje na trzecim roku w Warszawie, a syn ma 17 lat i uczy się w szkole zawodowej w Kozienicach. Kolejnych dwoje dzieci już się usamodzielniło i założyło swoje rodziny.

 


Ich dotychczasowy dom strawił ogień. Budynek nadaje się tylko do rozbiórki.

 

Wrócić do życia, zdążyć przed zimą

 

Obecnie kobieta mieszka wraz z synem w letniej kuchni budynku gospodarczego na przeciwległej posesji, którą udostępnił im kuzyn zmarłego męża. Mają do dyspozycji jedno pomieszczenie bez dostępu do wody. Zimy w nim nie przetrwają, bo budynek nie nadaje się na mrozy. Córka pani Teresy mieszka z kolei u koleżanki.

 

Rodzina stara się wrócić do normalnego życia. Od połowy kwietnia przebudowują na nowe mieszkanie dawny budynek gospodarczy. Do tej pory dobudowano dwa pomieszczenia, gdzie znajdzie się kuchnia i łazienka. Zrobiono nowe szambo, ogrzewanie, pociągnięto linię elektryczną i wodą, zrobiona jest część instalacji. Do końca prac jeszcze jednak daleko.

 

- Najważniejsze w tej chwili, to wykończyć ściany i ocieplić budynek. Mam większość materiałów, które udało mi się zakupić dzięki wsparciu ludzi dobrej woli. Nie mam jednak ani wykonawcy ani pieniędzy na wykonawcę. Zima idzie, a my nie mamy gdzie mieszkać - mówi łamiącym się głosem.

 


Od połowy kwietnia pani Teresa stara się przystosować na potrzeby mieszkalne dawny budynek gospodarczy.

 

Nie zostawili ich samych

 

Z pomocą pani Teresie przyszło wiele osób. - Wszystko, co do tej pory zrobiliśmy, udało się zrobić dzięki datkom ludzi. Wsparli nas mieszkańcy parafii Mniszew, Magnuszew, Świętej Rodziny w Kozienicach, dostaliśmy 5,5 tys. zł zapomogi z Urzędu Gminy, elektrownia też przydzieliła nam 10 tys. zł zapomogi. To są pieniądze, które włożyliśmy w dotychczasowe prace - wymienia pani Teresa.

 

Nie opuścili też jej bliscy. W zimie mieszkała u starszej córki, która ma dwoje własnych dzieci. Teraz w wolnych chwilach zięć pomaga jej wykończyć przerobiony budynek, np. kładąc płytki w łazience. Pamiętają o niej również sąsiedzi. - Kto może, ten pomaga. Pracy było dużo, same wykopy i instalacje były pracochłonne. Nikt nam nie odmawia. Czasem trzeba gdzieś jechać, coś załatwić, przywieźć. Ludzie wyciągają pomocną dłoń. Wszystkim im bardzo dziękuję - mówi.

 


Obecnie pani Teresa mieszka wraz z synem w letniaku udostępnionym przez krewnego. Zimy w nim jednak nie przetrwają.

 

Każdy może pomóc

 

Za pośrednictwem naszej redakcji pani Teresa zwraca się z prośbą do ludzi dobrej woli o wsparcie w powrocie do normalnego życia. Rodzinie z Żelaznej Starej najłatwiej pomóc, dokonując wpłat na konto nr 38 8002 0004 0105 2853 2020 0103, wpisując adresata: Teresa Kucharska, a w tytule przelewu POMOC. 


Skontaktuj się z autorem tekstu: MarBas
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
to zabawne jak ludzie mają gdzieś swoje bezpieczeństwo oraz rodziny i żal im wydać te kilkanaście/kilkadziesiat złoty na ubezpieczenie nieruchomości. a potem tacy tylko rączki wyciągają i wołają daj daj daj, bo się należy.
05-09-2017, 18:12:05
+ 17
- 36
odpowiedz
Nie ma ludzi doskonałych. Nawet "dzbanek" nosi wodę, póki ucho się nie urwie. 'Tak czy siak' idzie zima. Osoba ta zwraca się z prośbą do ludzi dobrej woli. Co to jest te kilkanaście-kilkadziesiąt złotych?
05-09-2017, 22:36:59
+ 25
- 9
odpowiedz
Skoro żyje z renty po mężu, to może te kilkanaście/ kilkadziesiąt zł to dla niej dużo. Ale skoro twierdzisz, że jest to niewielka kwota, to może zechcesz jej tę małą kwotę przekazać. Byłoby miło
05-09-2017, 23:08:46
+ 23
- 14
odpowiedz
No cóż ,,póty dzban wodę nosi póki się ucho nie urwie"- twoje ucho nie słyszy prośby o pomoc...? A może tak zwyczjnie nie mieli tych dodatkowych środków na ubezpieczenie nieruchomości? Och jak ja nie lubię TAKICH DZBANKÓW JAK TY. Ja pomagam.
06-09-2017, 21:09:52
+ 21
- 15
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook