Dzisiaj jest wtorek, 20 października 2020 r., 294 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
[WYWIAD] Nowy trener Prochu Ryszard Kłusek: Potrzebne jest oświetlenie boiska bocznego. My musimy trenować cały rok
Dodał: DL, 17-09-2020 09:59, odsłon: 2375
Fot. Nowy trener Prochu Pionki - Ryszard Kłusek
Fot. Nowy trener Prochu Pionki - Ryszard Kłusek

Szkoleniowiec pracował między innymi w Wiśle Puławy, Pogoni Siedlce, Flocie Świnoujście, czy Podbeskidziu Bielsko Biała. Współpracował między innymi z takimi szkoleniowcami jak Leszek Ojrzyński, Dariusz Kubicki, czy Czesław Michniewicz. Ma w swojej przygodzie staże trenerskie w Baniku Ostrawa, czy też Hercie Berlin. Na samym początku pracy w Pionkach wyszedł z prośbą oświetlenia boiska bocznego, dla dobra seniorów, dzieci oraz młodzieży. Jak wspomina pracę z czołowymi polskimi szkoleniowcami? Zapraszamy na rozmowę z nowym trenerem Prochu Pionki – Ryszardem Kłuskiem. 

Pierwszy mecz w Pana wykonaniu i remis z liderem. Drugie, zacięte spotkanie z Hutnikiem Huta Czechy, gdzie nieszczęśliwie, zaraz po wyrównaniu na 1-1 przeciwnik w doliczonym czasie strzela bramkę dającą prowadzenie. Co Pana napawa optymizmem po tych meczach, a które elementy należałoby znacznie poprawić?

 

- Optymizmem napawa mnie na pewno fakt, że nasi zawodnicy mają piłkarski potencjał, który można dobrze wykorzystać. Jeśli chodzi o przyszłość, gdy będziemy współpracować naprawdę solidnie to myślę, że pomimo małej ilości treningów, bo trenujemy tylko trzy razy w tygodniu plus mecz uda nam się osiągnąć sukces i cel, który jest oczekiwany przez kibiców, zawodników i zarząd drużyny. Obydwa te spotkania były meczami zaciętymi. Pierwszy z nich zakończony można powiedzieć taki mini happy endem. W drugim meczu natomiast strzelamy bramkę dającą wyrównanie praktycznie w samej końcówce meczu, a tracimy kolejną w czasie doliczonym. To tak jakby dostać mocno w głowę obuchem. Z radości przeszliśmy w załamanie. Mecz był dramatyczny do samego końca. Na pewno musimy poprawić skuteczność, ponieważ w pierwszej połowie mieliśmy bardzo dużo sytuacji strzeleckich. W pierwszych piętnastu minutach mogliśmy już spokojnie prowadzić, jeden lub dwa zero.

 

Staże to coś, co bardzo Pan ceni w swojej pracy. Nauka to ważny element pracy trenera?

 

- Powiedziałbym, że najważniejszy. Jeśli chce się pracować na dobrym poziomie to permanentnie trzeba się szkolić oraz uczyć nauczania i doskonalenia gry w piłkę nożną seniorów, dzieci, czy także młodzieży. Praktyka musi iść w parze z teorią poznawania specyfiki gry, nowych trendów w piłce nożnej i rozwojem merytorycznym oraz mentalnym trenera, w tym czucia zespołu, zrozumienia, psychologii, taktyki i także różnych form i środków treningowych, które są tworzone przez trenerów. Ja także wymyślam swoje własne ćwiczenia. Takie podejście do tej sprawy może przynieść jak najlepsze efekty pracy trenera.

 

Aż tak kusząca okazała się perspektywa pracy w Prochu, że skorzystał Pan z tej propozycji?

 

- Perspektywa pracy jest na pewno dobra. W Pionkach jest bardzo dobra baza szkoleniowa. Chciałbym jednak podkreślić, że nakazem chwili jest, aby władze miasta wykonały oświetlenie boiska bocznego, które jest niezbędne do tego, aby seniorzy, dzieci i młodzież mogły trenować na tym obiekcie w rundzie jesienno-zimowej. My musimy trenować cały rok, nie może być przerwy dwa i pół miesiąca. Praca musi być systematyczna. Oświetlenie zostałoby na całą przyszłość klubu.

 

Jakie cele stawia Pan przed drużyną i przed sobą w tym sezonie?

 

- Nasz cel jest jasny. Zająć ósme miejsce, które da utrzymanie. Na pewno będziemy musieli poszukać zawodników na odpowiednie pozycje. Są piłkarze, którzy grają na nie swoich pozycjach. Można tak zagrać, jeden lub dwa mecze. Żeby grać całą ligę to muszą być odpowiedni zawodnicy na swoich nominalnych pozycjach, aby dobrze się czuli co przełoży się na ich grę. Zawodnik ma się czuć na boisku pewnie, zdecydowanie, ale tylko wtedy będzie tak się czuł, gdy będzie grał na swojej pozycji. Posiadamy szkielet drużyny, który trzeba będzie tylko uzupełnić, trzema, bądź czterema nowymi zawodnikami.

 

Czy mógłby Pan wymienić największy sukces w swojej pracy trenerskiej?

 

- Jeśli chodzi o rozgrywki seniorskie, to po rundzie jesiennej w Ekstraklasie przez dwa i pół miesiąca byłem drugim trenerem Dariusza Kubickiego w Podbeskidziu, ponieważ trener później zrezygnował z pracy. Następnie pojawił się Czesław Michniewicz, z którym poprzez między innymi zwycięstwo 2:1 w czerwcu 2013 roku z Widzewem, utrzymaliśmy się w lidze. Wygrana ta była nazwana cudem nad Białką. Odnosiłem także pasmo zwycięstw we Flocie Świnoujście, w 1 lidze w sezonie 2011/2012. Sam prowadząc zespół przez cztery ostatnie kolejki odnieśliśmy cztery zwycięstwa z rzędu. Jeśli chodzi o grupy młodzieżowe to w Śląskim Związku Piłki Nożnej pracowałem jako trener pierwszej reprezentacji młodzieżowej. Zdobyliśmy w przeciągu jedenastu lat sześć medali, cztery srebrne medale oraz dwa brązowe. Moimi wychowankami, których trenowałem są reprezentanci Polski, między innymi Maciej Sadlok, Tomasz Jodłowiec oraz Artur Sobiech. Miałem ogromną satysfakcję, że cała trójka zagrała w jednym meczu reprezentacji Polski, dokładnie w czerwcu 2010 roku za trenera Franciszka Smudy.

 

Pracował Pan już między innymi w Puławach, Bielsku Białej, Siedlcach, czy Świnoujściu. Jak na tle tych zespołów postrzega Pan organizację Prochu?

 

- To jest mały klub, małe miasto – osiemnaście tysięcy mieszkańców. Ja uważam, że jak na taki klub, stadion i baza treningowa, w tym bieżnia, siłownia, zaplecze, ładna trybuna jest tutaj naprawdę dobra baza do utrzymania poziomu czwartoligowego na dłuższy czas. Gra na poziomie mocnej, czwartej ligi mazowieckiej to jest uważam na tę chwilę taki szczyt tego klubu, aby pokazywać się z dobrej strony i być wśród grupy najlepszych zespołów Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej.

 

Jeśli uda się utrzymać Proch w czwartej lidze, to chciałby pan kontynuować prace w Pionkach?

 

- Związałem się z klubem na trzy miesiące do końca listopada. W grudniu mamy mieć treningi indywidualne. Zawodnicy otrzymają ode mnie rozpiski, gdzie będą trenować i pracować nad wytrzymałością i wydolnością ogólną. Od 15 grudnia do 15 stycznia będzie przerwa. Jestem związany z tym terenem, ponieważ pracuję też w Puławach w szkołach sportowych. Pracuję także przy Wiśle Puławy w grupie UKS Wisełka 1, gdzie szkolę małych chłopaków, w wieku od 5 do 8 lat. Organizuję także nabory, treningi, rodzinne treningi – podobnie tak jak robi się to w Hiszpanii.  Rodzinne treningi spotkały się z wielką aprobatą. Jeśli można by to połączyć to chciałbym zająć się szkoleniem dzieci i młodzieży w Prochu Pionki, czy także indywidualizacją najlepszych zawodników. Prowadzę taki projekt od sześciu lat – piłkarski Top Talent, czyli indywidualne treningi dla utalentowanych, dobrze rokujących młodych piłkarzy.

 

W trakcie kariery pracował z kilkoma świetnymi szkoleniowcami. Kto był dla Pana wzorem i co najbardziej Pan w nim cenił?

 

- Z pewnością dobrze wspominam współpracę z trenerem Czesławem Michniewiczem. Imponowało mi w nim jego sposób motywowania zawodników. Natomiast Kubicki zaimponował mi swoim niesamowitym potencjałem piłkarskim. Jak zaczęliśmy pracę w Ekstraklasie, w drużynie Podbeskidzia to był szybszy, niż wielu aktualnie grających zawodników. Jego potencjał wytrzymałościowo-szybkościowo był nieprawdopodobny. Imponowało mi to, że doświadczony trener potrafił dorównać kroku obecnie grającym zawodnikom.

 

Kiedy Pan odkrył, że chce zostać trenerem?

 

- Było to bardzo wcześnie, bo już w szóstej klasie, mając trzynaście lat robiłem mojemu bardzo dobremu nauczycielowi składy naszych drużyn, szósto i siódmoklasistów. Mając czternaście lat prowadziłem już treningi. Drzemała we mnie chęć zostania trenerem i nauczycielem wychowania fizycznego. Skończyłem Liceum Ogólnokształcące, dostałem się w 1990 roku na AWF w Katowicach jako jeden z pierwszych na liście, co było moim bardzo fajnym osiągnięciem. Moim mentorem pracy trenerskiej był słynny trener Władysław Żmuda, który na początku lat osiemdziesiątych wygrywał z Juventusem, Liverpoolem oraz innym zespołami. Zdobywał mistrzostwo i Puchar Polski. Przez cztery lata na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach uczyłem się fachu trenerskiego od znakomitego praktyka trenera Władysława Żmudy.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Amator
Dla IV ligi oświetlenie? Temu panu coś na główkę padło. A może podgrzewana płyta , rozsuwany dach i podróże samolotami?
17-09-2020, 12:15:35
+ 23
- 14
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Świetny występ reprezentacji Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki, podcza...
Igor jest uczniem Szkoły Specjalnej w Pionkach, uczęszcza do siódmej klas...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Niezwykłe zdjęcia, ukazujące piękno Gminy Kozienice, można zobaczyć na wyjątko...
Fot. Pomysłodawca Formatowania Tomasz Wróblewski/Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
Było ich ponad dwudziestu. Lokalni artyści, malarze, fotograficy, pracownicy lok...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Jakiś czas temu dokumentacja projektowa budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Mickie...
Zdjęcie mindandi - pl.freepik.com
Od soboty, 17 października w Powiecie Radomskim będzie obowiązywała tak zwana cz...
Od soboty kibice nie wejdą na imprezy sportowe. Taka jest decyzja rządu, co do s...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Studiujesz na uczelni artystycznej? Twoim hobby jest film, literatura, taniec lu...
Fot. www.gov.pl
Powiat radomski trafił do czerwonej strefy – z największą liczbą obostrzeń...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W najbliższy piątek, 16 października mieszkańcy części Pionek mogą spodziewać si...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - archiwum. Na zdjęciu radny miasta Pionki Krzysztof Bińkowski
Test na koronawirusa dał pozytywny wynik u jednego z radnych miasta Pionki - Krz...
Fot. Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki. Na zdjęciu: Dariusz Sułek, Zofia Brudzyńska oraz Alan Delega
Zofia Brudzyńska z Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki zdobyła tytuł Mis...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - ulica Słowackiego w Pionkach
Trzy firmy zdecydowały się na przystąpienie do przetargu nieograniczonego na wyk...
Fot. www.gov.pl
Jeżeli wśród mieszkańców uda się zdobyć minimum sto głosów ...
Fot. Dorota Święcka, RDLP w Radomiu
Pamiętając o roli szkół leśnych dla kształcenia kadry, w Dzień Edukacji N...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Kierowcy od lat czekają na remont drogi wiodącej do Zwolenia. Dziury, fałdy, row...
Dziś Dzień Edukacji Narodowej, znany też jako Dzień Nauczyciela, wychowawc&oacut...
W związku z objęciem z dniem 10 października 2020 r. całej Polski żółtą s...
Co oznacza termin ,,Uczeń miesiąca 4English”? Jest to osoba, która ...
Fot. Urząd Gminy Pionki
W środę 7 października w Urzędzie Gminy w Pionkach odbyły się uroczyste obchody ...
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Dziewit Meble
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
Hala produkcyjno- magazynowej z zapleczem socjalno – biurowym Powierzchnia produkcyjno – magazynowa - hali – 3672m2 Powierzchnia socjalno – biurowa – 432m2 Wysokość hali – 8m do płatwi dachowych. Hala posiada instalacja PPOŻ , instalacja wentylacyjn...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
Sprzedam działkę 806 m²na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka uzbrojona: kanalizacja,woda i prąd.Na działce znajduje się dom drewniany 50m² oraz murowany budynek gospodarczy a także garaż metalowy. Działka położona w spokojnej okolicy w sąsiedztwie szkoły pod...
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
PRACA SPAWACZ MAG 135 PIONKI
CHRONOSS INDUSTRY SERVICE Sp. z o.o. w Pionkach zatrudni pracowników na stanowisku: Spawacz MAG 135 Wymagania: Umiejętność spawania metodą MAG 135 Doświadczenie zawodowe w spawaniu stali konstrukcyjnych Umiejętność posługiwania się warsztatowym...
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
Mam wieloletnie doświadczenie, solidnie przygotowuję do klasówki, egzaminu. Pomogę nadrobić zaległości, zrozumieć trudny materiał. Zapraszam ósmoklasistów i uczniów szkół średnich. Odpłatnośc 30-45 zł/godzina.   ry...
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Sprzedam mieszkanie 27m2 na 3 piętrze, kawalerka, ul. Kozienicka.
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook