Dzisiaj jest czwartek, 22 października 2020 r., 296 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
[WIDEO]Wotum zaufania i absolutorium dla burmistrza Roberta Kowalczyka. Głosowanie poprzedzone burzliwą dyskusją
Dodał: DL, 30-06-2020 13:40, odsłon: 2807
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass

Dzień 30 czerwca 2020 roku burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk może uznać za udany, a to za sprawą XXIII Sesji Rady Miasta, która odbyła się Miejskim Ośrodku Kultury, i podjętych podczas niej decyzji. Po burzliwej dyskusji kworum radnych zadecydowało o udzieleniu mu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2019 rok.

Pozytywną opinię w sprawie udzielenia absolutorium wydała wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa i Komisja Rewizyjna Rady Miasta Jednym z punktów porządku obrad było przedstawienie Raportu o stanie gminy miasta Pionki za rok 2019. Raport obejmował podsumowanie działalności burmistrza w roku poprzednim, w szczególności realizację polityki, programów i strategii oraz uchwał rady miasta. Jest on również podstawą do udzielenia burmistrzowi miasta wotum zaufania.

 

Podczas debaty nad sprawozdaniem finansowym oraz raportem nie zabrakło uwag i opinii o sytuacji miasta w ubiegłym roku. Nie brakowało także komentarzy do obecnej sytuacji w mieście. Radny Stanisław Pacan odniósł się między innymi do sprzedaży działki przy ulicy Wspólnej. Radny Grzegorz Wąsik zwrócił uwagę na demografię. Według danych, które przedstawił, w Pionkach nie przybywa mieszkańców i jak tłumaczył sam radny – miasto nie zachęca do pozostania w nim. Poruszony został także temat złej kondycji budynku znajdującego się w bezpośredniej kondygnacji ze Stadionem Miejskim. Radni poruszyli także temat przedszkoli. Względem roku 2018 liczba przedszkolaków uczęszczających do przedszkoli miejskich spadła, a zatrudnienie kadry pracowniczej oscyluje w podobnej liczbie etatów.

 

Wiceprzewodniczący rady miasta Tomasz Łyżwa podkreślał w jego opinii słabą współpracę między burmistrzem, a radą miasta. - Dzisiejsze wotum zaufania to jest dla Pana pewnego rodzaju żółta kartka i ja Panu tą żółtą kartkę daję. Pozostały nam trzy lata i dla dobra mieszkańców powinniśmy współdziałać – mówił Tomasz Łyżwa.

 

Radna Wioletta Grzywacz głosowała przeciw udzieleniu wotum zaufania Robertowi Kowalczykowi, ponieważ jak mówiła, czuje się oszukana przez burmistrza. - Będę głosować przeciw udzieleniu wotum zaufania burmistrzowi Robertowi Kowalczykowi, a dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Nie ufam burmistrzowi, który zrywa dżentelmeńską umowę i nie wykonuje uchwał podjętych przez radę miasta. Nie ufam burmistrzowi, który każdą krytyczną uwagę pod swoim adresem traktuje jak walkę lub atak polityczny, a także przyjmuje zasadę – jesteś ze mną, albo przeciwko mnie – mówiła Wioletta Grzywacz.

 

Radny Kamil Panufnik przedstawił swój punkt widzenia dotyczący wotum zaufania dla burmistrza. – Będę bezapelacyjnie głosował za jego udzieleniem. Trzeba być kompletnym ignorantem lub radnym z klubu PiS żeby nie zauważyć zmian, które w ostatnim roku miały miejsce w naszym mieście – mówił radny Kamil Panufnik.

 

Pod koniec dyskusji głos zabrał przewodniczący rady miasta Wojciech Maślanek. Zwrócił on uwagę na doraźne naprawy pawilonu przy Stadionie Sportowym. Jak tłumaczył, budynek jest w fatalnym stanie i wymaga sporych nakładów finansowych. Początkowo przewodniczący oskarżał burmistrza, po czym puentując proponował współpracę. - Mam dylemat jak ocenić Pana za rok 2019. Jest aktualnie taka chwila, ta debata temu służy, żeby powiedzieć sobie wszystko i od tej sesji wspólnie razem usiąść, mam nadzieję z całą piętnastką radnych i Panem burmistrzem i powrócić do pomysłu radnego Krzysztofa Bińkowskiego, żebyśmy rozmawiali w temacie strategicznych decyzji w sprawie naszego miasta i naszych mieszkańców – mówił Wojciech Maślanek.

 

Radny Zbigniew Belowski zarzucił przewodniczącemu Wojciechowi Maślankowi manipulacje, wskazując na wątpliwe argumenty wysunięte przeciwko burmistrzowi. Radny przypomniał wybory samorządowe, podczas których komitet wyborczy burmistrza Roberta Kowalczyka zyskał największą ilość mandatów, a mimo to rada miasta w dalszym ciągu jest podzielona, tracąc czas na spory, a nie na budowę odpowiedniego wizerunku miasta.

 

Do zarzutów w stosunku do raportu odniósł się burmistrz Robert Kowalczyk. – Ustawa o samorządzie mówi jasno. To burmistrz składa swoją wizję, swojej realizacji zadań za dany rok radzie miasta. To nie jest koncert życzeń. To jest raport opierający się na tym tak jak ja widziałem realizację zadań w 2019 roku. To jest moja praca, ale również i państwa, poprzez realizację i uchwałę wszelkich zadań. Zadania inwestycyjne, społeczne nie byłyby realizowane bez państwa decyzji. Ja do żadnych radnych z jakimikolwiek naciskami nigdy nie zadzwoniłem i nigdy nie zadzwonię. Starałem się z państwem rozmawiać. Starałem się z państwem spotykać. Mówić wam o tym co chcielibyśmy w tym mieście robić. Natomiast pewne decyzje podczas komisji i sesji rad miasta później mnie zaskakiwały. Dziwię się, że będziecie państwo głosować przeciwko, bo ten raport pokazuje nasze miasto w naprawdę dobrym świetle. Nie ma obszaru w Pionkach, o który ja i państwo byśmy nie zadbali. Demografia to jeden z największych problemów jaki musimy w naszym mieście rozwiązać. Dlatego tak ważna była budowa bloków, abyśmy mieli mieszkania dla naszych mieszkańców – mówił burmistrz.

 

Burmistrz Robert Kowalczyk otrzymał wotum zaufania

 

Następnie odbyło się głosowanie za udzieleniem wotum zaufania dla burmistrza Roberta Kowalczyka. Wotum zostało udzielone stosunkiem głosów, 9 za, 6 przeciw (Wioletta Grzywacz, Tomasz Łyżwa, Maślanek Wojeciech, Piotr Nowak, Stanisław Pacan, Grzegorz Wąsik).

 

Radni głosowali również nad uchwałą dotyczącą zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Za przyjęciem sprawozdania opowiedziało się dwunastu radnych, troje wstrzymało się od głosu (Wioletta Grzywacz, Tomasz Łyżwa, Wojciech Maślanek)

 

Kolejno radni przystąpili do głosowania nad udzieleniem absolutorium dla burmistrza, które zostało przyjęte stosunkiem głosów 11 ZA, 4 radnych wstrzymało sie od głosu (Wioletta Grzywacz, Tomasz Łyżwa, Wojciech Maślanek, Piotr Nowak) . Burmistrz Robert Kowalczyk podziękował za udzielone absolutorium.

 

 

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
A PiS-owcom jest ciągle nie tak.
01-07-2020, 08:44:06
+ 15
- 30
odpowiedz
ZOBACZ WIĘCEJ AKTUALNOŚCI
WIĘCEJ +
Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze informuje, że 22 października ...
Fot. Facebook - OSP Pionki
Dzisiaj, przed godziną 8 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego w Radomi...
Fot. www.noroutine.pl
Historia jak z filmu. Ewa i Konrad, a mniej oficjalnie Ecik i Kondzik pochodzą z...
Fot. Banksterzy - materiały prasowe
Poniżej prezentujemy kalendarz kina elektrownia na dni 23-29 października. Do te...
Fot. Dorota Święcka, RDLP w Radomiu
20 października w siedzibie RDLP w Radomiu podpisane zostało porozumienie z Pańs...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciła mieszkanka powiatu radomskiego, któ...
Świetny występ reprezentacji Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki, podcza...
Igor jest uczniem Szkoły Specjalnej w Pionkach, uczęszcza do siódmej klas...
Fot. Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka
Niezwykłe zdjęcia, ukazujące piękno Gminy Kozienice, można zobaczyć na wyjątko...
Fot. Pomysłodawca Formatowania Tomasz Wróblewski/Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach
Było ich ponad dwudziestu. Lokalni artyści, malarze, fotograficy, pracownicy lok...
Fot. Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
Jakiś czas temu dokumentacja projektowa budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Mickie...
Zdjęcie mindandi - pl.freepik.com
Od soboty, 17 października w Powiecie Radomskim będzie obowiązywała tak zwana cz...
Od soboty kibice nie wejdą na imprezy sportowe. Taka jest decyzja rządu, co do s...
Fot. ilustracja/pixabay.com
Studiujesz na uczelni artystycznej? Twoim hobby jest film, literatura, taniec lu...
Fot. www.gov.pl
Powiat radomski trafił do czerwonej strefy – z największą liczbą obostrzeń...
Fot. ilustracja/pixabay.com
W najbliższy piątek, 16 października mieszkańcy części Pionek mogą spodziewać si...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - archiwum. Na zdjęciu radny miasta Pionki Krzysztof Bińkowski
Test na koronawirusa dał pozytywny wynik u jednego z radnych miasta Pionki - Krz...
Fot. Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki. Na zdjęciu: Dariusz Sułek, Zofia Brudzyńska oraz Alan Delega
Zofia Brudzyńska z Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki zdobyła tytuł Mis...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass - ulica Słowackiego w Pionkach
Trzy firmy zdecydowały się na przystąpienie do przetargu nieograniczonego na wyk...
Fot. www.gov.pl
Jeżeli wśród mieszkańców uda się zdobyć minimum sto głosów ...
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
QFG maly
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM MIESZKANIE
SPRZEDAM MIESZKANIE
Sprzedam mieszkanie 27m2 na 3 piętrze, kawalerka, ul. Kozienicka.
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE - PIONKI, UL. BOH. STUDZIANEK
SPRZEDAM MIESZKANIE WŁASNOŚCIOWE - PIONKI, UL. BOH. STUDZIANEK
75 m2 , 3-piętro,  4 pokoje, hall, WC, łazienka, balkon, piwnica. Na wyposażeniu meble kuchenne,  kuchnia gazowa z piekarnikiem gazowym, zmywarka. Mieszkanie jest po częściowym remoncie. Przed budynkiem wybudowano nowy wygodny parking samochodow...
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
HALA PRODUKCYJNO- MAGAZYNOWA
Hala produkcyjno- magazynowej z zapleczem socjalno – biurowym Powierzchnia produkcyjno – magazynowa - hali – 3672m2 Powierzchnia socjalno – biurowa – 432m2 Wysokość hali – 8m do płatwi dachowych. Hala posiada instalacja PPOŻ , instalacja wentylacyjn...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
SPRZEDAM DZIAŁKĘ WRAZ Z DOMEM I BUDYNKIEM GOSPODARCZYM
Sprzedam działkę 806 m²na ul.Moniuszki w Pionkach. Działka uzbrojona: kanalizacja,woda i prąd.Na działce znajduje się dom drewniany 50m² oraz murowany budynek gospodarczy a także garaż metalowy. Działka położona w spokojnej okolicy w sąsiedztwie szkoły pod...
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
KOREPETYCJE Z MATEMATYKI
Mam wieloletnie doświadczenie, solidnie przygotowuję do klasówki, egzaminu. Pomogę nadrobić zaległości, zrozumieć trudny materiał. Zapraszam ósmoklasistów i uczniów szkół średnich. Odpłatnośc 30-45 zł/godzina.   ry...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook