Dzisiaj jest wtorek, 12 grudnia 2017 r., 346 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | BLOGI | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | ROZKŁADY JAZDY | FORUM
MyCener
"Przystanek Historia" oficjalnie otwarty
Dodał: MaG, 10-10-2017 14:12, odsłon: 18132
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

W sobotę 7 października w pobliżu wsi Augustów w sercu Puszczy Kozienickiej powstał Przystanek Historia Centrum Edukacyjnego IPN. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, który został otwarty w lesie.

Inicjatorzy Przystanku Historia IPN w Puszczy Kozienickiej, czyli prof. Marek Wierzbicki (Delegatura IPN w Radomiu) i Lidia Wierzbicka (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej), chcą, by młodzież uczyła się tam postaw patriotycznych, historii i praktycznych umiejętności. Celem uruchomienia działalności tego obiektu jest również to, by młodzi ludzie poznali, jak żyli polscy partyzanci w lasach.

W minioną sobotę siódmego października stara gajówka świeżo wyremontowana znajdująca się leśnym kompleksie Puszczy Kozienickiej została oficjalnie otwarta. Od soboty nosi nazwę „Przystanek Historia”. Przez ostatnie dwadzieścia lat była użytkowana głównie przez harcerzy z ZHR. Jak mówił podczas oficjalnego otwarcia inicjator powstania przystanku  prof. Marek Wierzbicki pracownik radomskiej delegatury IPN jej otwarcie powstało ponad podziałami.

- Mądrzy ludzie mówią, że ludzie potrafią współpracować. Potrafią odłożyć na bok swoje pretensje, żale, swoje interesy, potrafią zrobić coś razem. My jesteśmy właśnie w takim miejscu i przy takiej okazji, gdzie wspólnym wysiłkiem wielu osób, wielu instytucji, wielu ludzi dobrej woli, przygotowaliśmy miejsce, które będzie służyć innym ludziom. Przede wszystkim młodemu pokoleniu. To miejsce to Przystanek Historia – mówił podczas otwarcia prof. Marek Wierzbicki

Głównym celem powstania Centrum Edukacyjnego IPN jest przypominanie młodzieży o walce polaków w czasie II wojny światowej i tuż po jej zakończeniu ze zniewoleniem, najpierw niemieckim później sowieckim. Przystanek Historia w Puszczy Kozienickiej jest wspólnym projektem zrealizowanym przy współpracy Nadleśnictwa Kozienic, Instytutu Pamięci Narodowej oddział Lublin oraz Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. W odnowieniu gajówki swój udział mają również prywatni sponsorzy.

 

Uroczystego poświęcenia „Przystanku Historia” dokonał

ks. kan. Leon Jan Czerwiński

 

Tuż po oficjalnym otwarciu i poświeceniu centrum wszystkich przybyłych zaproszono na krótką rekonstrukcję historyczną „Las ich domem” w reżyserii Przemysława Bednarczyka.


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:WYDARZENIA-IMPREZY
ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SZUKAMY RECEPCJONISTKI DO HOTELU IMPERIUM
SZUKAMY RECEPCJONISTKI DO HOTELU IMPERIUM
Szukamy recepcjonistki do Hotelu Imperium w Pionkach   Kontakt:508-127-608791-444-747
KOLOROWE PUDEŁKO ZATRUDNI NAUCZYCIELA
KOLOROWE PUDEŁKO ZATRUDNI NAUCZYCIELA
Przedszkole Kolorowe Pudełko w Pionkach PILNIE poszukuje nauczyciela do pracy z dzieckiem niepełnosprawnym.   Wymagania: - wykształcenie pedagogika spec...
ODSTĄPIE NOWO URZADZONA KAWIARNIE
ODSTĄPIE NOWO URZADZONA KAWIARNIE
Odstąpię nowo urządzoną kawiarnię, zlokalizowaną w Pionkach w galerii przy ulicy Radomskiej 2.   Więcej informacji pod numerem telefonu: 601-952-059
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook