Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r., 225 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Komora Normobaryczna  NORMOBARIA zielony
[FOTORELACJA] Uroczystość św. Barbary Męczennicy, Patronki naszego Miasta
Dodał: MaG, 04-12-2019 20:33, odsłon: 2999
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass
fot.Mariusz Grotkowski/Agencja Arpass

4 grudnia obchodzone jest święto Barbary z Nikomedii, żyjącej w III wieku dziewicy, męczennicy, jednej z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego. Św. Barbara to również patronka Pionek w intencji, której biskup diecezjalny odprawił dziś uroczystą mszę świętą.

W dzień imienin patronki Pionek św. Barbary w kościele parafii św. Barbary  odbyła się uroczysta msza święta, której przewodniczył biskup diecezjalny Henryk Tomasik. W uroczystości udział wziął burmistrz Robert Kowalczyk, zastępca burmistrza Kamila Kaczorowska, sekretarz Urzędu Miasta Ewa Kalinkowska, poseł na sejm Konrad Frysztak radni naszego miasta Włodzimierz Szałabaj oraz Wojciech Maślanek oraz prezesi spółki miejskiej PWKC Robert Pyryt i Michał Golbert.

 Podczas mszy ks. biskup Henryk Tomasik przypomniał historię powstania pionkowskiej parafii i budowę pierwszego kościoła w naszym mieście.

 

- Dzisiaj obchodzimy 90. rocznicę tego wydarzenia. Dziękujemy Panu Bogu za ten wysiłek wielu osób dzięki, którym powstała ta parafia oraz świątynia. Dzisiaj za to wszystko Panu Bogu dziękujemy, dziękujemy za tych, którzy zatroszczyli się to aby tutaj była parafia oraz świątynia. Wspominamy fundatorów, ofiarodawców,  tych, który się pogubili wspierali wspierali swoją modlitwą i tych, którzy ofiarnie pracowali przy organizowaniu parafii. Panu Bogu dziękujemy za te dwa dary, świętą Barbarę i tę świątynię. - mówił podczas kazania ks. biskup Henryk Tomasik

 


W trakcie mszy burmistrz Robert Kowalczyk przekazał na ręce biskupa prezent – puszkę eucharystyczną, natomiast prezes PWKC Robert Pyryt wraz z zastępcą ornat. Poseł na sejm Konrad Frysztak wręczył pamiątkowy obraz radomskiej Fary w akwareli - Parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu.

 

 

 

Hisotria parafii

 

W roku 1922 w Zagożdżonie zlokalizowano budowę Państwowej Wytwórni Prochu. Z rozbudową fabryki wiązał się szybki rozwój osady. Z każdym miesiącem przybywało coraz więcej ludzi. Duży napływ mieszkańców do miejscowości Zagożdżon spowodował rozwój osady. Powstała więc szkoła dla dzieci, przedszkole, kasyno, stadion ale nie było w niej kościoła, w którym mogliby gromadzić się wierni na modlitwę. Zrodziła się więc myśl o budowie kaplicy.

W kronice parafialnej zapisano: „W roku 1924 barak (stara parowozownia) o wymiarach 12 x 25 metrów za zgodą dyrekcji fabryki, został przebudowany na kaplicę. Kaplica znajdowała się obok toru kolejowego”..Posługę duchową w tym okresie udzielają proboszcz i wikariusz z parafii Jedlnia. Nie poprzestano jednak na drewnianej kaplicy, lecz zmierzano do erygowania nowej parafii. Postanowiono wybudować nowy kościół. W tym celu powołany został Komitet Budowy Kościoła.

Powstanie fabryki, w której produkowano proch, nitroglicerynę (materiały łatwopalne i niebezpieczne), przyczyniło się do tego, że często dochodziło do wybuchów, pożarów, a nawet zdarzały się wypadki śmiertelne. Na miejscu nie było jednak stałego księdza, który udzielił by ludziom ostatniej posługi.

Wyżej wymienione fakty: szybki rozwój Państwowej Wytwórni Prochu, a wraz z nią osady, mała drewniana kapliczka, która nie mogła pomieścić wiernych, częste wypadki w fabryce oraz długa i trudna droga do kościoła parafialnego w Jedlni sprawiły, że postanowiono zorganizować oddzielną placówkę duszpasterską.

Biskup diecezji sandomierskiej Paweł Kubicki, pismem swym mianował księdza doktora Edwarda Ptaszyńskiego wikariuszem parafii Jedlnia z rezydencją w Zagożdżonie i zobowiązał go do zorganizowania tu parafii. Ponieważ teren, na którym miała być postawiona świątynia należał do własności Ministerstwa Spraw Wojskowych, Komitet Budowy Kościoła zwrócił się z prośbą o poparcie przedsięwzięcia do tej instytucji. Ministerstwo Spraw Wojskowych przychylnie ustosunkowało się do tej sprawy, o czym informuje list z dnia 24 III 1927 roku.  Wyżej wymienione fakty: szybki rozwój Państwowej Wytwórni Prochu, a wraz z nią osady, mała drewniana kapliczka, która nie mogła pomieścić wiernych, częste wypadki w fabryce oraz długa i trudna droga do kościoła parafialnego w Jedlni sprawiły, że postanowiono zorganizować oddzielną placówkę duszpasterską.

Biskup diecezji sandomierskiej Paweł Kubicki, pismem swym mianował księdza doktora Edwarda Ptaszyńskiego wikariuszem parafii Jedlnia z rezydencją w Zagożdżonie i zobowiązał go do zorganizowania tu parafii. Ponieważ teren, na którym miała być postawiona świątynia należał do własności Ministerstwa Spraw Wojskowych, Komitet Budowy Kościoła w 1927 roku zwrócił się z prośbą o poparcie przedsięwzięcia do tej instytucji. Ministerstwo Spraw Wojskowych przychylnie ustosunkowało się do tej sprawy. 1 czerwca 1928 roku biskup Paweł Kubicki w czasie wizytacji, dokonał poświęcenia kamienia węgielnego. Pod budowę świątyni wyznaczono duży plac obok toru kolejowego na wprost mostu przy ulicy Kolejowej. Rok później parafia rozpoczęła swoją działalność.

 

 

źródło: Prafia św. Barbary w Pionkach


Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
VIP
To miło ze strony Konrada, że pamięta o Pionkach także i po wyborach. Nie wiedziałem, że jest taki pobożny.
Dodane obrazki:
05-12-2019, 18:04:26
+ 13
- 20
odpowiedz
Amator
To, że Konrad jest pobożny specjalnie mnie nie dziwi, w końcu jest członkiem partii, która deklaruje chrześcijańsko-demokratyczne korzenie. Ale dziwi mnie pobożność Darka, bo jak wiadomo SLD zawsze opowiadało się za państwm świeckim, chociaż to wiekszość sejmowa tej partii dawno temu "klepnęła" konkordat, a Olek z ochotą skrobnął swoim drogim piórem swoją akceptację tego projektu, który do dzisiaj odbija nam się czkawką. Ale widocznie zasada "Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek" zawsze jest bliska naszej lewicy.
Od oseska wiem, że św. Barbara jest patronem katolików pracujących w niebezpiecznych warunkach, ale żeby zaraz całych Pionek to chyba przesada. W Pionkach oprócz katolików mieszkają Świadkowie Jehowy, prawosławni oraz osoby niewierzące, to dlaczego św.Barbara ma byc dla nich patronem? Mam nadzieję, że ornat i puszka eucharystyczna została ufundowana z prywatnych funduszy burmistrza i prezesa spółki.
05-12-2019, 22:38:15
+ 42
- 7
odpowiedz
VIP
Dwaj " królowie " z darami , to najlepiej opłacani z budżetówki , czyli z NASZYCH podatków w Pionkach urzędnicy . W gości do św. Barbary na pewno poszli z prezentami za swoje , a nie NASZE pieniądze .
Dodane obrazki:
06-12-2019, 14:33:14
+ 85
- 75
odpowiedz
VIP
Mam nadzieję, że obaj odmówili dziesiątkę różańca w intencji rychłej odbudowy szpitala w Pionkach.
Dodane obrazki:
07-12-2019, 16:15:24
+ 10
- 14
odpowiedz
Amator
Puszka eucharystyczna-1500 zł +ornat-1200zł + puchar dla siatkarzy z resortu-1500 zł. To jaki jest koszt montażu jednego "leżącego policjanta" wraz z oznakowaniem?
07-12-2019, 20:00:24
+ 40
- 6
odpowiedz
VIP
ciekawe, czy biskup miał refleksję, że krył pedofila z tej parafii - o innych pseudo księdzach nie wspomnę
07-12-2019, 21:55:47
+ 49
- 7
odpowiedz
VIP
4200zł wydano na zabawki ? Są to Nasze pieniądze . Podatnik nie ma wyboru : płacić haracz , czy nie . Powinien chociaż mieć wpływ na wydatki w samorządach .
Dodane obrazki:
08-12-2019, 11:19:45
+ 62
- 71
odpowiedz
VIP
pedofil lat 90tych, kilku zakleszczonych, pewnie też inni molestowali (za mapą pedofili kościelnych)
https://polskatimes.pl/mapa-pedofilii-w-kosciele-l istopad-2019-gdzie-dochodzilo-w-polsce-do-molestowania-dzieci-pr zez-ksiezy-pedofilow-raport-lista/ar/c1-13556728
09-12-2019, 07:43:01
+ 39
- 3
odpowiedz
VIP
tak, księdza Jacka pamiętam doskonale, ale jego kryl proboszcz , który też ma za uszami sporo i Jacuś to wykorzystywał
10-12-2019, 08:37:52
+ 29
- 3
odpowiedz
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
DROBNE WYRÓŻNIONE
WSZYSTKIE +
SPRZEDAM DZIAŁKĘ REKREACYJNĄ
SPRZEDAM DZIAŁKĘ REKREACYJNĄ
Sprzedam działkę rekreacyjną przy ul. Radomskiej. Działka 300 m2. Dzierzawa z PKP.
LAPTOP SPRZEDAM
LAPTOP SPRZEDAM
Laptop hp 250 G6 używany w świetnej cenie oczywiście negocjacje też uznaje. Wszystkie szczegóły podaję poniżej:Przekątna ekranu [cal]: 15.6Rozdzielczość ekranu: 1366 x 768Procesor: Intel Core i5-7200UPamięć RAM [GB]: 4Dysk SSD [GB]: 128Bateria wyjmo...
ZATRUDNIMY 2 OSOBY NA STAŻ
ZATRUDNIMY 2 OSOBY NA STAŻ
ZATRUDNIMY NA STAŻ 2 OSOBY.PRACA NA STACJI DEMONTAŻU POJAZDÓW(POMOC PRZY ROZBIÓRCE SAMOCHODÓW). WYSTARCZY BYĆ ZAREJESTROWANYM W URZĘDZIE PRACY. OSOBY DO 30 ROKU ŻYCIA NA 12 M-CY, OSOBY POW. 30 ROKU ŻYCIA NA 6 M-CY. PO STAŻU ZATRUDNIMY STAŻYSTĘ NA CONAJMN...
LOKAL 72M2 DO WYNAJĘCIA
LOKAL 72M2 DO WYNAJĘCIA
Oferujemy do wynajęcia lokal biurowy o powierzchni 72m2 znajdujący się w biurowcu "Przemysłowa 1" w Pionkach. Lokal składa się z trzech pomieszczeń użytkowych (15m2, 15m2 oraz 24m2), holu(poczekalni) oraz toalety ze schowkiem w zabudowie. Biuro znajduje ...
DAM PRACE
DAM PRACE
zatrudnie pracownikow do prac remontowo wykonczeniowych
SPRZEDAM GARAŻ
SPRZEDAM GARAŻ
Sprzedam garaż murowany na ul. Spokojnej przy skrzyżowaniu z Jodłową. Kanał, elektryka, księga wieczysta.
PRACA DODATKOWA DLA MĘŻCZYZNY
PRACA DODATKOWA DLA MĘŻCZYZNY
Lekka praca dla mężczyzny przy rozładunku busa 3-4 razy w tygodniu. Więcej informacji pod numerem telefonu
SPRZEDAM MIESZKANIE 46 M2
SPRZEDAM MIESZKANIE 46 M2
Na sprzedaż mieszkanie położone na 1 piętrze 2-kondygnacyjnego budynku przy ulicy Ogrodowej w Pionkach. Budynek znajduje się w spokojnej i cichej okolicy bezpośrednio przy lesie. W pobliżu usytuowana jest szkoła, Lidl oraz rodzinne ogródki działkowe. W ...
SPRZEDAM 2-POKOJOWE MIESZKANIE W PIONKACH
SPRZEDAM 2-POKOJOWE MIESZKANIE W PIONKACH
Na sprzedaż mieszkanie położone na parterze 2-kondygnacyjnego budynku przy ulicy Ogrodowej w Pionkach. Budynek znajduje się w spokojnej i cichej okolicy bezpośrednio przy lesie. W pobliżu usytuowana jest szkoła, Lidl oraz rodzinne ogródki działkowe. ...
MAGAZYNIER
MAGAZYNIER
Grupa ABALONE POLAND ALBEDO HR - Agencja Pracy Tymczasowej - NR CERTYFIKATU 13443 dla swojego Klienta, poszukuje osób zainteresowanych pracą na stanowisku: MAGAZYNIER Miejsce pracy: Pionki Zakres zadań: • Rozładunek i załadunek palet na samochod...
SPRZEDAM DZIAŁKĘ SIEDLISKOWO-ROLNĄ
SPRZEDAM DZIAŁKĘ SIEDLISKOWO-ROLNĄ
Sprzedam działkę siedliskowo-rolną 3000m w gminie Garbatka-Letnisko, wjazd z drogi asfaltowej, media w granicy działki 40zł/m2, informacje tel. 668 862 843
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
WAKACJE Z MATEMATYKĄ
Jeżeli chcesz rozpocząc nowy rok szkolny bez zaległości, zapraszam Cię na letnie korepetycje z matematyki. Mam wieloletnie doświadczenie , cierpliwość i skutecznie wytłumaczę to czego nie rozumiesz, przygotuję do zbliżającej się matury, egzaminu ósm...
NA SPRZEDAŻ DZIAŁKA O POWIERZCHNI 1976 M2, UZBROJONA W SIEĆ WODO...
NA SPRZEDAŻ DZIAŁKA O POWIERZCHNI 1976 M2, UZBROJONA W SIEĆ WODO...
Na sprzedaż działka o powierzchni 1976 m2, uzbrojona w sieć wodociągową i elektryczną. Nieruchomość centralnie przed wjazdem do parku przemysłowego Pronit, w pobliżu Lidla i szpitala. Działka uzbrojona w sieć energetyczną, c.o., wodociągową, kanaliza...
TANIO SPRZEDAM
TANIO SPRZEDAM
książki do klasy I Liceum, Technikum. Podręczniki w bardzo dobrym stanie. Wykaz znajdziesz tu: http://zielone.eu/images/2020-2021/podreczniki/1ft.pdf
PRACA W PIONKACH
PRACA W PIONKACH
W ZWIĄZKU Z DYNAMICZNYM ROZWOJEM POSZUKUJEMY PRACOWNIKÓW NA STANOWISKA:   - Pracownik Produkcji - Magazynier - Automatyk - Elektromechanik   Oczekiwania wobec kandydata: •Punktualność •Dokładność i niezawodność •P...
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook