Dzisiaj jest piątek, 24 maja 2019 r., 144 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Materiał wyborczy Ireneusz Sitarski
(Dużo zdjęć) Na szlakach niepodległości. Ponad 500 osób wzięło udział w rajdzie PTTK.
Dodał: KamZap, 21-09-2018 14:35, odsłon: 2499
Fot. Kamil Zapora, Mariusz Grotkowski/A©Arpass. Zdjęcia ze szlaku: Mirosław Mazur
Fot. Kamil Zapora, Mariusz Grotkowski/A©Arpass. Zdjęcia ze szlaku: Mirosław Mazur

W czwartek 20 września ponad 500 osób przeszło z Żytkowic do Królewskich Źródeł w ramach I Wojewódzkiego Zlotu Młodzieży oraz pierwszego z cyklu rajdów organizowanych przez kozienicki PTTK pod hasłem „Młodzież na szlakach niepodległości”. Wybór Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach na miejsce startu nie był przypadkowy, ponieważ obie inicjatywy nawiązują bezpośrednio do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

I Wojewódzki Zlot Młodzieży zorganizowany został przez Mazowieckie Forum PTTK i oddział PTTK w Kozienicach. – Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości pojawiła się inicjatywa zorganizowania takiego rajdu – mówił wiceprezes kozienickiego PTTK Mirosław Mazur. Znaczna część środków na tę imprezę pochodziła ze źródeł zewnętrznych m.in. od Enei Wytwarzanie. Dzięki temu do wzięcia udziału w obu naszych rajdach można było zaprosić ponad 500 uczestników. – Uczniowie mogli do nas dołączyć za symboliczną kwotę – mówił Mirosław Mazur.

Trasa rajdów mająca w swoich założeniach nawiązywać do 100 lat polskiej niepodległości rozpoczęła się w miejscu bezpośrednio związanym z walką o wolność ojczyzny, czyli przy Mauzoleum Legionistów w Żytkowicach.

Do Żytkowic przyjechała młodzież z ponad 30 szkół nie tylko z powiatu kozienickiego, ale całego Mazowsza. Na miejscu przywitali ich gospodarze gminy Garbatka-Letnisko, gdzie znajduje się Mauzoleum - wójt Robert Kowalczyk i sekretarz Teresa Fryszkiewicz.

 


- Cieszę się, że szlak niepodległości PTTK wiedzie przez gminę Garbatka-Letnisko i to miejsce. Mauzoleum pod którym teraz się znajdujemy powstało w 1933 roku i właściwie nie zmieniło się od tamtej pory z tym wyjątkiem, że w 2014 dzięki staraniom Gminy zostało odrestaurowane – mówił Robert Kowalczyk. Wójt skorzystał z okazji i zaprosił wszystkich na obchody 104 rocznicy Bitwy pod Laskami i Anielinem, które odbędą się 14 października. 


Bitwa trzech marszałków


O Mauzoleum opowiedział zebranym Krzysztof Zając z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych. – To właśnie w tym miejscu, ponad 100 lat temu Legiony Polskie złożone z młodych osób, niewiele starszych od was stoczyły jedną z wielu walk o wolność ojczyzny – mówił do uczniów Krzysztof Zając. Jak mogliśmy dowiedzieć się z tej krótkiej lekcji historii, Bitwa pod Anielinem i Laskami rozegrała się w październiku 1914 roku  i była jednym z elementów większej operacji iwanogrodzko-warszawskiej (dęblińsko-warszawskiej). Na tych terenach zacięte boje toczyły sprzymierzone armie niemieckie i austrowęgierskie przeciwko armii rosyjskiej. W bitwie brały udział również Legiony Polskie, które choć były polską formacją to działały pod auspicjami Austrowęgier. Omawiana bitwa była również bardzo krwawa, bo zginęło w niej ponad 200 Legionistów. Warto również wspomnieć, że w Bitwie pod Laskami i Anielinem brało udział trzech przyszłych marszałków Polski: Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły i Michał Rola-Żymierski. Mauzoleum w Żytkowicach powstało by upamiętnić tych, którzy w tym miejscu oddali życie za wolność, a jego otwarciu w 15 rocznicę odzyskania niepodległości, czyli 1933 roku towarzyszyły wielkie uroczystości państwowe.

 

Z Żytkowic uczestnicy ruszyli w 8 kilometrową trasę do Królewskich Źródeł, gdzie odbyło się podsumowanie rajdu, w tym konkursy: krajoznawczy, historyczny, a także z wiedzy o Elektrowni Kozienice z nagrodami od Enei Wytwarzanie.

 


O dodatkową oprawę zadbali przedstawiciele 22. Pułku Ułanów Podkarpackich w Garbatce-Letnisko z dowódcą Pawłem Kibilem.


Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: KamZap
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinternet.com

www.ukraina-pracownicy.pl

24-09-2018, 17:42:14
0
0
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook