Dzisiaj jest sobota, 06 czerwca 2020 r., 158 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | KATALOG FIRM | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
[AUDIO] #koronawirus Marszałek Mazowsza apeluje do seniorów – zostańcie w domach!
Dodał: MaG, 30-03-2020 08:58, odsłon: 1047

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii. Powodem jest rozprzestrzeniający się koronawirus SARS-CoV-2, którym zarażonych jest coraz więcej ludzi. Wśród najbardziej zagrożonych są seniorzy. Dlatego marszałek Mazowsza Adam Struzik apeluje Zostańcie w domach. Pomyślcie o swoim zdrowiu.

Posłuchaj:

Naukowcy są zgodni – ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji wywołanej koronawirusem rośnie z wiekiem zarażonego. Najmniej zagrożone są dzieci w wieku do 10 lat. Najbardziej dorośli między 30 a 79 rokiem życia. 

 

– Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy jest trudna. To wyzwanie dla nas wszystkich. Musimy pamiętać, że choroba COVID-19 nie jest zwykłym przeziębieniem. Proces leczenia jest trudny, a o jego skuteczności decyduje stan zdrowia i wiek pacjenta. Tym bardziej powinniśmy zachować wszelkie możliwe środki ostrożności, stosować się do wytycznych i dbać o siebie nawzajem. Wiem, że doskwierająca osobom starszym samotność jest często trudna do zniesienia. Jednak w obliczu zagrożenia, z jakim przyszło nam się zmierzyć, warto zmienić nasze codzienne przyzwyczajenia, zostać w domu i skorzystać z pomocy innych. W końcu życie mamy tylko jedno – podkreśla marszałek Adam Struzik.

 

Dlaczego seniorzy?

Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 jest szczególnie niebezpieczne dla osób w wieku 65+. Ma to związek z układem odpornościowym, który z wiekiem jest coraz słabszy. Przez to starsi ludzie trudniej znoszą wszelkiego rodzaju infekcje. Poza tym cierpią często na różne choroby przewlekłe, takie jak np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca czy nerek, co dodatkowo osłabia ich organizm.

 

Jak się chronić?

Podczas epidemii hasło „zostań w domu” nabiera szczególnego znaczenia. Podstawą jest unikanie dużych skupisk ludzi. Wirus rozprzestrzenia się bowiem drogą kropelkową (ślina, łzy, wydzielina z nosa), a do zarażenia koronawirusem dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Im więcej osób w pomieszczeniu, tym większe ryzyko zakażenia. Dlatego tak niebezpieczne są zakupy w sklepach i aptekach, wizyty w przychodniach lekarskich i urzędach czy podróżowanie komunikacją miejską. W tym trudnym czasie lepiej nie wychodzić z domu, a o pomoc w zrobieniu zakupów czy załatwieniu formalności urzędowych poprosić kogoś młodszego – członka rodziny, sąsiada czy przyjaciela. Stosując jednak przy tym zalecane środki ostrożności, m.in. zachowując odpowiedni odstęp podczas rozmowy (ok. 1,5 m), używając płynów do dezynfekcji. W przypadku choroby natomiast zawsze można skontaktować się z lekarzem telefonicznie.

 

– Pamiętajmy, że w życiu najważniejsze jest zdrowie. Jeśli będziemy odpowiednio o siebie dbać, będziemy cieszyć się nim latami. Potraktujmy ten czas poważnie i wykorzystajmy go najlepiej, jak potrafimy. Każdemu z nas przyda się odpoczynek i dodatkowa możliwość na nadrobienie w domowym zaciszu zaległości literackich, filmowych czy kulinarnych. Łącząc przyjemne z pożytecznym, dbamy o zdrowie swoje i innych – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Administracja w trosce o zdrowie seniorów

 

W sytuacjach wyjątkowych seniorzy z Mazowsza mogą kontaktować się z Pełnomocnikiem Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Polityki Senioralnej pod adresem: pelnomocnik.seniorzy@mcps.com.pllink otwiera się w nowym oknie Oprócz tego na stronie internetowej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej (www.mcps.com.pl) można znaleźć informacje oraz wykaz numerów telefonów wraz z linkami do stron instytucji państwowych stale monitorujących obecną sytuację.

 

Samorząd Mazowsza wspiera walkę z koronawirusem

 

Mazowsze jako pierwszy region uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. W puli jest 150 mln zł z UE. Mazowieckie szpitale będą kupować aparaturę medyczną i diagnostyczną, środki ochrony osobistej czy prowadzić niezbędne prace adaptacyjne. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Trwa analiza zgłoszonych przez placówki potrzeb.

 

Ponadto równolegle trwają zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej z rezerwy kryzysowej Mazowsza. Zarząd województwa uruchomił już 10,5 mln zł. Zamówienia już są realizowane. Wojewoda mazowiecki przekazał do tej pory na doposażenie mazowieckich szpitali ok. 4 mln zł.

 

Projekt "Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 150 mln zł, z tego 124,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

 

Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WYRÓŻNIONE FIRMY
WSZYSTKIE +
Agencja Reklamowa Arpass
Zajmujemy się projektowaniem materiałów graficznych dla firm oraz klient&...
ZAMÓW NASZ NEWSLETTER
Zarejestruj się aby otrzymywać nasz darmowy newsletter!
My nie spamujemy. Cenimy twoją prywatność!
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
SAMONLINE - SKLEP SPOŻYWCZY Z DARMOWĄ DOSTAWĄ
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook