Dzisiaj jest wtorek, 18 czerwca 2019 r., 169 dzień roku
0
0
0
STREFA OBYWATELA | OGŁOSZENIA | WIDEO | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | RODO
Fabryka Domów Bogucin
„Atrakcyjny Kazimierz” hitem wczorajszej sesji. Burmistrzowa koalicja skredytuje zmiany w uchwałach budżetowych
Dodał: MaG, 24-05-2018 20:20, odsłon: 3155

Ostateczne zatwierdzenie siatki szkół, kosmetyczne poprawki w uchwałach, ustalenie 60 % bonifikaty przy sprzedaży mieszkań komunalnych, pieniądze na dofinansowanie zakupu samochodu dla Policji, zwiększenie wydatków na budowę cmentarza komunalnego, termomodernizacja przedszkoli 1 i 2. W środę odbyła 61. sesja rady Miasta Pionki.

ZŁOTUCHA DARIUSZ

INWESTYCJE NA KREDYT

W trakcie 61. sesji rady pionkowscy rajcy przyjęli większością głosów 21 projektów uchwał. Wśród propozycji jakie przedstawił burmistrz znalazł się projekt dotyczący termomodernizacji dwóch pionkowskich przedszkoli. Finansowanie tej inwestycji pochodzić będzie z zaciągniętej pożyczki  w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości blisko 608 tys. złotych. Okres spłaty wyniesie 10 lat z dwuletnią karencją w spłacie.     

Kolejną uchwałą, która będzie w części finansowana z kredytu dotyczy remontów dróg miejskich. Planuje się wyremontowanie nawierzchni przy ulicy Garszwo (15tys.), poprawienie odwodnienia na skrzyżowaniu przy ulicy Złotej i Reja (8tys.), utworzenie poboczy na  końcu ulicy Marii Garszwo (30tys.), remonty dróg gruntowych Nowej, Królowej Św. Jadwigi, Łąkowej i Polnej (40tys.). Kolejne pieniądze potrzebne są na zakup i montaż oznakowania dróg: Polna, Niepodległości (dawniej 15-go Stycznia), Małkowskich, Północna, Reja, Orzeszkowej i Parkowa. Na ten cel potrzebne będzie kolejne 50 tysięcy złotych.  

W uchwale zaplanowano również zwiększenie środków finansowych, które zostaną przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 787 ul. Kozienicka-Mickiewicza. Ponadto w zakresie wydatków majątkowych, miasto zaplanowało wykonanie przebudowy odcinka ulicy Dębowej, przebudowę chodnika przy ulicy Szkolnej oraz przebudowy drogi dojazdowej do przedszkola Lipowy Zakątek. Wszystkie zadania drogowe burmistrz planuje sfinansować z wolnych środków w wysokości 120 tys. oraz kredytu w wysokości 220 tys. złotych.

W trakcie dyskusji nad tym projektem uchwały przewodniczący rady Zbigniew Belowski dopytywał burmistrza o termin wykonania wpisanego do budżetu remontu ulicy Spokojnej. Randy wskazywał, że w trybie pilnym jest potrzeba zmiany organizacji ruchu na tej ulicy oraz umieszczeniu muld (spowalniaczy). Usunięcie istniejących od lat klombów z tej ulicy spowodowało, że kierowcy poruszają się w tym rejonie dziurawymi ulicami z nadmierną prędkością. Na wypowiedź przewodniczącego zareagował sarkastycznie burmistrz twierdząc, że na tej ulicy występują naturalne dziury w jezdni.

- Panie burmistrzu to nie jest zabawne – odpowiedział burmistrzowi przewodniczący Belowski - Panu się wydaje, że pan jest "Atrakcyjny Kazimierz", a pan nie jest. - dodał przewodniczący  

Podczas sesji koalicyjni radni zdecydowali o wprowadzeni dodatkowych środków związanych z realizacją zadania – budowa cmentarza komunalnego. Na ten cel  radni przeznaczyli prócz wcześniej zaplanowanych 2 mln złotych kolejne 346 tysięcy, które również będą pochodzić z kredytu.


W trakcie sesji radni przegłosowali propozycje burmistrza zwiększające wydatki na promocję miasta, dodatkowe środki na doposażenie urzędu w niezbędne materiały biurowe, środki czystości, remonty bieżące w budynku urzędu,  zakup sprzętu komputerowego.

 

Podczas posiedzenia większość radnych zdecydowało o zaciągnięciu kredytu w wysokości 3 milionów 456 tysięcy, w tym na spłatę deficytu  w wysokości 1 miliona 340 tysięcy, oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań na kwotę 2 milionów 116 tysięcy złotych.

 

61. Sesja Rady Miasta Pionki cz.1

 

 

61. Sesja Rady Miasta Pionki cz. 2

 Subiektywny komentarz

Obserwując wczorajszą sesję dochodzę do wniosku, że na dobre dotychczasowa „hotelowa koalicja”, którą tworzyli radni PSL, przewodniczący rady Zbigniew Belowski, radny Maj oraz radna Figurska przestała istnieć. Różnica zdań i sposób głosowania wskazuje jednoznacznie, że radny Zbigniew Belowski został pozbawiony zaufania swoich kolegów z rady. Radni z byłej „koalicji” (Kazimierz Myśliwiec, Krystian Pająk, Wojciech Banaś,  Krzysztof Maj i Ewa Figurska ) postanowili wesprzeć na kilka miesięcy przed wyborami swoich kolegów radnych, którzy od początku kadencji wspierają burmistrza (Jacek Kustra, Krzysztof Sokołowski, Dariusz Kęska, Elżbieta Śmietanka).   

Do wyborów samorządowych pozostało kilka miesięcy. Przez ten okres mieszkańcy Pionek zapewne będą obserwatorami „nowego rozdania”, które jak mniemam zapewni dynamiczny rozwój naszego miasta.  Przed burmistrzem i nowym, pewnym koalicjantem  to czas wzmożonej pracy. Mam nadzieję, że uda się zrealizować wszystkie zapowiadane inwestycje, w przeciwnym wypadku na kilka tygodni przed wyborami możemy usłyszeć – to nie koalicjanta wina.   / Mariusz Grotkowski /

Mazda AC CORTES
Skontaktuj się z autorem tekstu: MaG
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
Wasze komentarze
Nowe rozdanie z kredytów. Do czego ten jegomość prowadzi to miasto ? Przecież nowy burmistrz, a taki będzie od listopada, to się nie pozbiera jak zobaczy stan finasów miasta. To będzie podobnie jak w 2009 roku pozostawił Janeczkowi 32 mln zadłużenia. Obecnie już nie ma co sprzedać z majątku gminy bo już opylił co się dało. Pozostała jak się okazuje nitroceluloza ale tego nikt nie chce kupić.
24-05-2018, 21:33:26
+ 94
- 138
odpowiedz
VIP
"A niech was wszyscy diabli" - Felicjan Dulski
25-05-2018, 00:43:53
+ 42
- 12
odpowiedz
Panie Redaktorze pełna zgoda co do drugiej części Pańskiego subiektywnego komentarza bo nie będzie inaczej, chyba że już jest zawarta wyborcza cicha koalicja z Zawodnikiem - tylko co na to wszystko Pan Banaszek?. Natomiast co do części pierwszej to radni: Kęska, Pająk, Maj, Wydmuchowa, Banaś, Myśliwiec, Figurska od początku kooperują z burmistrzem. Wspierają go we wszystkim i firmują jego wizje i pomysły oderwane od rzeczywistości.
Faktem jest, że pionkowski PSL jako najliczniejsza siła w radzie odpowiada w największym stopniu z Zawodnikiem za inwestycje na kredyt i zadłużanie Miasta.

Ciekawe co jeszcze do końca nieudolnej kadencji "atrakcyjny Kazimierz" wymyśli???
25-05-2018, 09:21:49
+ 90
- 134
odpowiedz

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:ZOBACZ WIĘCEJ
WSZYSTKIE +
WYDARZENIA-IMPREZY

Gmina Kozienice
Zobacz więcej
WSZYSTKO BLISKO - WIRTUALNA GALERIA HANDLOWA ZAPRASZA
PRZEJDŹ DO GALERII +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Pionki24 to niezależne medium elektroniczne w Pionkach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
reklama@arpass.pl lub 500-304-413

Kontakt z redakcją:
redakcja@pionki24.pl lub 501-572-992
facebook