NAJNOWSZE ARTYKUŁY

[ZDJĘCIA] Sezon na łyżwy oficjalnie otwarty. Były konkursy i zabawa

W środę, 6 grudnia, miłośnicy zimowych sportów z Pionek mieli okazję wspólnie otworzyć sezon łyżwiarski na lodowisku miejskim. Wydarzenie, które zgromadziło zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, było pełne radości, emocji i wspaniałej atmosfery.

O godzinie 15:00, grupa entuzjastów zimowych sportów zebrała się przy lodowisku, aby powitać zimę i rozpocząć sezon łyżwiarski. Burmistrz Robert Kowalczyk oraz radny Włodzimierz Szałabaj wspólnie powitali najmłodszych mieszkańców oraz oficjalnie tworzyli sezon łyżwiarski w Pionkach.

Lodowisko zostało udekorowane świątecznymi światełkami, a śnieg, który wcześniej spadł na miasto, dodawał uroku temu wyjątkowemu wydarzeniu. Podczas otwarcia lodowiska nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Zorganizowano konkursy z nagrodami, które cieszyły się sporym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Popołudnie na lodowisku uświetniła również wspólna dyskoteka, podczas której uczestnicy mogli potańczyć przy dźwiękach ulubionej muzyki.

Nad bezpieczeństwem miłośników zimowych sportów sprawowali pracownicy Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Kozienicki Dom Kultury zaprasza na pokaz iluzji. Idealny na finał ferii

„Magiczni Show” to tytuł największego familijnego spektaklu iluzji w Polsce, który będzie można zobaczyć w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Występ Pana Magicznego i Pani Czarującej odbędzie się w czwartek, 25 stycznia, o godz. 17.00, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Sprzedaż biletów ruszyła 6 grudnia.

„Magiczni” to jedyny w Polsce duet iluzjonistyczny, który tworzą Sebastian Grabowski i Martyna Grabowska. Od ponad 15 lat specjalizują się w „czarowaniu” podczas najlepszych imprez familijnych w kraju i za granicą. Występowali w ponad 10 krajach, w tym odbyli tourneé po Azji.

– Ten magiczny duet gościliśmy w Kozienickim Domu Kultury już kilkukrotnie, a ich pokazy iluzji zawsze spotykały się z gorącym przyjęciem ze strony widowni, zarówno tej młodszej, jak i starszej. Teraz wracają do naszego miasta i to po raz ostatni z tym programem. Zapowiada się czarująco – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

„Magiczni Show” to ponad 70-minutowy rollercoaster emocji, magii i śmiechu dla całej rodziny. Program pełen niesamowitych trików, również przy udziale publiczności na scenie.

–  Jednym z największych atutów występów „Magicznych” jest wspaniała atmosfera, kapitalny kontakt z publicznością i szalona dawka dobrego humoru. Jeśli dorzucimy do tego ich doświadczenie aktorskie, klimatyczną muzykę, efektowną, rozbudowaną scenografię i wyjątkowe iluzje, to dobra zabawa po prostu jest gwarantowana – dodaje Elwira Kozłowska.

Kup bilety wcześniej

Spektakl odbędzie się w czwartek, 25 stycznia, o godz. 17.00, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Sprzedaż biletów ruszyła 6 grudnia. Te dostępne są w cenie 59 zł w kasach KDK oraz na www.dkkozienice.pl, w zakładce „Kup bilet”.

Na spektakl zapraszają: Gmina Kozienice, Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka oraz Magiczni Sp. z o.o.

Elektrownia na weekend

W najbliższy weekend  w Elektrowni będzie można obejrzeć dwie ekspozycje: wystawę zorganizowaną z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego pt. „Serce sztuki Mazowsza bije w Radomiu” oraz nowo otwartą wystawę Grupy not a Number pt. „Ś//Ć światłociemń”

Grupa not a Number (Alicja Panasiewicz i Adam Panasiewicz) powstała w 2015 roku w oparciu o wspólne doświadczenia artystyczne; tworzący ją artyści zajmują się głównie działaniami wykorzystującymi język współczesnych mediów

W polu zainteresowania artystów znajdują się obraz sterowany cyfrowo oraz światło jako medium w urządzeniach analogowych i cyfrowych. Interesuje ich koncepcja przekraczania granic zmysłów i przestrzeni doświadczenia w sztuce, wykorzystanie niedoskonałości percepcyjnej na korzyść efektu sztuki. Dla realizacji swoich pomysłów sięgają do świata nauki współczesnej, ale także do koncepcji starszych, również tych nieaktualnych.

Wystawę można oglądać do 14 stycznia 2024 roku.

Ekspozycja pt. „Serce sztuki Mazowsza bije w Radomiu”  jest wyborem dzieł 46 autorów, reprezentujących różne pokolenia, środowiska, formy wypowiedzi i narracje kształtujące obraz polskiej sztuki nowoczesnej po II wojnie światowej. Na wystawie można obejrzeć blisko 80 dzieł. Ilustrują wizerunek rodzimej sztuki schyłku epoki modernizmu z zaakcentowaniem tendencji neoawangardowych.

Wystawę można oglądać do 7 stycznia 2024 roku.

Grupy zorganizowane mogą skorzystać ze zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem

Wystawa czynna piątek: 10.00 – 18.00 (w soboty wstęp na wystawy bezpłatny)

Sobota – niedziela: 12.00 – 18.00


 

W najbliższy weekend, 9 grudnia, o godz.11.00, zachęcamy też do udziału w spotkaniu pt. „Sztuka wpływu na ból”.

Zajęcia o charakterze warsztatowym poprowadzi Viktor Kraievskyi, fizjoterapeuta, właściciel studia „Zdrowa Postawa”. Uczestnicy nie tylko dowiedzą się, jak w praktyczny sposób zadbać o higienę swojej pracy i wypoczynku, ale dostaną także porcję wiedzy na temat anatomii ludzkiego ciała.

Koszt 80 zł, zapisy: 884 320 030


 

Z kolei sympatyków kina studyjnego zapraszamy na projekcje w ramach 16. Zimowego Przeglądu Koksownik. Do zobaczenia jeszcze filmy:  dokumentalny pt. „Świat po pracy”, dramat pt. „Zielona Granica”,  dokumentalny pt. „Skąd dokąd” oraz thriller polityczny pt. „Polowanie”.

Dwa premierowe filmy, dostępne w kinie Elektrowni, od piątku, 8 grudnia to dramat pt. „Światłonoc’ oraz film obyczajowy pt. „Koliber”.

Dramat „Światłonoc” to historia młodej kobiety, która  powraca do swojej rodzinnej górskiej wioski, szukając odpowiedzi na temat swojego trudnego dzieciństwa, ale gdy próbuje odkryć prawdę, starożytne przesądy prowadzą mieszkańców wioski do oskarżenia jej o czary i morderstwo.

Film „Koliber” to opowieść o losach bezdomnego byłego żołnierza sił specjalnych, który przejmuje tożsamość innej osoby, co otwiera mu drogę do dokonania zemsty.

Rodziców z dziećmi zapraszamy na film familijny pt. „Jak zostać Świętym Mikołajem 3”.

Łucja z przyjaciółmi ruszają na wyprawę, której celem jest ocalenie Bożego Narodzenia. Będzie wyjątkowo ciekawie – podróże w czasie, szczypta magii, wspaniałe miejsca… A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w Świętach najważniejsze.

Film dla dzieci od 9 lat.

Szczegółowy kalendarz projekcji kina na stronie: www.mcswelektrownia.pl

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60

 

To będzie ostatnie spotkanie Klubu Filmowego „Znicz” w tym roku

„Przypadek” to tytuł dramatu psychologicznego, który zostanie wyświetlony podczas XII Spotkania Klubu Filmowego „Znicz” Kina Kozienickiego Domu Kultury. Spotkanie zaplanowano na środę, 13 grudnia, w sali koncertowo-kinowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Początek tradycyjnie o godz. 17.30.

– Niezmiernie miło mi zaprosić widzów na kolejne, ostatnie w tym roku, spotkanie naszego klubu. Tym razem chcemy zaproponować kinomanom produkcję znacznie starszą niż dotychczas wyświetlane w ramach tego cyklu. „Przypadek” to bowiem produkcja z 1981 roku. Ten dramat psychologiczny uznawany jest za jeden z najlepszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego, a na ekranie występuje m.in. fenomenalny Bogusław Linda i jest to jedna z jego najważniejszych ról w całej karierze – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Bogusław Linda wciela się w rolę studenta medycyny Witka Długosza. Poznajemy go w momencie śmierci jego ojca, który umierając mówi mu, że niczego nie musi. Chłopak postanawia przerwać studia, które zaczął pod presją ojca i chce wyjechać do Warszawy. To jak potoczy się jego dalszy los zależeć będzie od przypadku. W zależności od tego, czy złapie uciekający pociąg na stacji Łódź Fabryczna, czy nie – los przekieruje go na inne tory, a widzowie poznają wszystkie trzy warianty jego życia.

– W filmie występuje cała plejada gwiazd polskiego kina. Oprócz wspomnianego Bogusława Lindy, w „Przypadku” zagrali m.in. Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Bogusława Pawelec czy Adam Ferency. To doskonała produkcja, o której warto raz jeszcze porozmawiać. Oczywiście w trakcie spotkania nie zabraknie prelekcji i dyskusji, które poprowadzą filmoznawcy: Anna Równy i Jarosław Skulski – dodaje Elwira Kozłowska.

Rusza sprzedaż biletów

Sprzedaż biletów na spotkanie rusza 6 grudnia. Seanse Klubu Filmowego „Znicz” są otwarte dla wszystkich widzów, ale członkowie klubu mogą liczyć na preferencyjne ceny biletów. Normalny bilet na seans KF „Znicz” kosztuje 15 zł, członkowski – 13 zł. Dodatkowo członkowie mogą kupować karnety na trzy seanse w cenie 36 zł. Rezerwacje biletów na stronie www.kinokozienice.pl i pod nr tel. 48 611 07 50 wew. 133.

Zapisy do klubu prowadzone są w kasach KDK w Centrum Kulturalno-Artystycznym. Warunkiem rejestracji jest wypełnienie deklaracji oraz zakup karty członkowskiej w cenie 5 zł. Każda z nich opatrzona jest indywidualnym numerem.

Działalność Klubu Filmowego „Znicz” w 2023 r. jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Projekcje filmowe na życzenie widzów

Kino studyjne działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na trzy projekcje, które wyświetlimy na życzenie widzów!

9, 12, 14, 20 i 27 – 28 XII – CZAS KRWAWEGO KSIĘŻYCA, kryminał, western, reż.  Martin Scorsese, USA 2023, 210’

„Czas krwawego księżyca” to najnowszy film jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów – Martina Scorsese („Wilk z Wall Street”).Produkcja opowiada o serii tajemniczych zaginięć członków bogatego plemienia Osagów mieszkających na obszarach złóż ropy naftowej w Oklahomie. Sprawą zaczyna się interesować nowo powstała agencja federalna FBI w tym agent J. Edgar Hoover.

Od 21 XII  – NIEWIERNI W PARYŻU, dramat, thriller, obyczajowy, reż. Woody Allen, Francja,  2022, 96’

Fanny (Lou de Laâge) i Jean (Melvil Poupaud) sprawiają wrażenie idealnego małżeństwa – oboje mają sukcesy zawodowe, mieszkają w przepięknym apartamencie w ekskluzywnej dzielnicy Paryża i wydaje się, że są w sobie zakochani tak samo jak byli, kiedy spotkali się po raz pierwszy. Ale kiedy Fanny przypadkowo wpada na Alaina (Niels Schneider), byłego kolegę z liceum, zwala ją z nóg. Wkrótce spotykają się ponownie i stają się sobie coraz bliżsi…

Od 29 XII – CHŁOPI, dramat, animowany, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, Polska 2023, 116’

Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Przerwa w dostawie wody dla  nieruchomości położonych przy ul. Królowej św. Jadwigi

0

Przedsiębiorstwo Wodno Kanalizacyjno Ciepłownicze Sp. z o.o. w Pionkach uprzejmie informuje odbiorców, że w dniu 07 grudnia 2023 r. w godz. od 8:00 do 14:00 w związku z pilnym usunięciem awarii wodociągowej wystąpi przerwa w dostawie wody dla  nieruchomości położonych przy ul. Królowej św. Jadwigi w Pionkach. Za utrudnienia przepraszamy – Zarząd Spółki PWKC Sp. z o.o.

[ZDJĘCIA] „To już z górki”. Dziesiąte urodziny kabaretu „Agat”

Grupa Kabaretowa „AGAT” wystąpiła w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach. Był to już 10 jubileuszowy spektakl pt. „To już z górki” w ramach obchodów, który został zorganizowany z okazji Miejskiego Dnia Seniora.

Amatorska Grupa Kabaretowa AGAT działa już od ponad dziesięciu lat pod bacznym okiem Pani Teresy Chmury. Każde przedstawienie Grupy AGAT to duża dawka śmiechu i dobrego humoru. W niedzielne popołudnie grupa zaprezentowała swój jubileuszowy spektakl „To już z górki”.

Przybyłych na spektakl mieszkańców powitał burmistrz Robert Kowalczyk, który podziękował wszystkim seniorom.

– Mam nadzieję, że wszyscy odśnieżyliśmy się i spokojnie dzisiaj dotarliśmy, bardzo się cieszę z tego powodu dlatego, że to państwa święto. To właśnie w dniu dzisiejszym chcemy państwu podziękować za to co w tym mieście robicie, jak działacie, że jesteście i wspomagacie tą naszą władzę samorządowa swoimi pomysłami i działaniami. – podziękował twórczynią kabaretu Agat oraz wszystkim zebranym na Sali seniorom burmistrz Robert Kowalczyk

Kilka słów z kart historii powstania kabaretu przytoczyła Teresa Chmura przedstawicielka amatorskiego kabaretu Agat.

– Dziesięć lat i dziesięć spektakli. Mało to czy dużo? Generalnie sporo nawet jak na nas. Pierwszy spektakl jaki wystawiłyśmy nosił tytuł „Kobieta po czterdziestce”. Pięć lekko zestresowanych kobiet, które widziały po raz pierwszy scenę zupełnie nie z tej strony tylko musiały się zmierzyć z nieznanym. Biegałyśmy od okna do okna i patrzyłyśmy, przyjdzie ktoś nas oglądać, czy nie przyjdzie? O idzie dwie osoby, o idzie trzy osoby. Kiedy wyszłyśmy już bez podglądania i zobaczyłyśmy, że jest pełna sala znów obawa, czy damy radę, czy w ogóle ktoś nas zechce wysłuchać. Dałyśmy radę, z niewielkimi wpadkami, z tremą, i dzięki naszej wspaniałej publiczności, która nas wspierała, „Kobieta po czterdziestce”, generalnie udało się. Od tamtej pory nic się nie zmieniło, nadal jesteśmy po czterdziestce co postaramy się państwu po raz już dziesiąty pokazać. – mówiła na powitanie Teresa Chmura przedstawicielka amatorskiego kabaretu Agat

[FOTORELACJA] Mikołajkowy Nordic Walking przez Puszczę Kozienicką z rekordową frekwencją!!!

Z Radomia, Kozienic, Zwolenia i Pionek. Ponad dwustu uczestników wzięło udział w Mikołajkowym Nordic Walking po Puszczy Kozienickiej. Mamy dla was obszerną galerię zdjęć.

Wyjątkowa zimowa aura przyciągnęła do Puszczy Kozienickiej ponadprzeciętną liczbę chętnych, którzy wspólnie postanowili pomaszerować szlakiem wytyczonym przez Nadleśnictwo Kozienice. Chętni, którzy postanowili spędzić wspólnie niedzielne przedpołudnie w lesie, mieli wyjątkową okazję poznać łono natury w zimowej odsłonie. 

W niedzielnym Mikołajkowym Nordic Walking wzięło udział ponad dwustu uczestników z Pionek, Radomia, Kozienic oraz Zwolenia. Trasa marszu wyniosła blisko 6 kilometrów i poprzedzona została wspólna rozgrzewką, którą poprowadził Michał Rogowski prezes Pionkowskich Morsów i Sportowców. Po kilku minutach intensywnego rozruchu uczestnicy marszu wspólnie wyruszyli wytyczonym szlakiem, który podzielony został na kilka etapów.

Po pokonaniu kilku kilometrów marszu na uczestników czekał ciepłu posiłek oraz wspólne ognisko. Każdy z uczestników otrzymał również pamiątkowy termos, który zapewne przyda się w kolejnych wycieczkach po puszczy. Organizatorem tegorocznego XV edycji marszu z kijkami przez Puszczę Kozienicką – Mikołajkowego Nordic Walking było Nadleśnictwo Kozienice.

 

 

[ZDJĘCIA] Wyjątkowe „Gwiazdkowe Koło Fortuny” w Kozienickim Domu Kultury

Nie spektakl, a koncert czekał na uczestników grudniowego spotkania z cyklu „Poranki teatralne dla dzieci”. W niedzielę, 3 grudnia, z okazji zbliżających się „Mikołajek”, młodzi widzowie zobaczyli wyjątkowe widowisko zatytułowane „Gwiazdkowe Koło Fortuny”.
Teatralne spotkania w okresie „Mikołajek” to wieloletnia tradycja w Kozienickim Domu Kultury. Każdego roku w tym czasie organizujemy przedstawienia, które wprowadzają najmłodszych widzów w świąteczny klimat. W tym roku zmieniliśmy nieco formułę i zaprosiliśmy maluchy na wyjątkowy koncert Lady Famy.
Show Mikołajkowe Lady Famy to uczta dla kochających świąteczny klimat dzieci i dorosłych! Magiczna podróż do wypełnionej prezentami krainy była doskonałą okazją do wspólnej zabawy z kolorowymi rekwizytami, energicznego tańca i śpiewania melodyjnych piosenek – hitów Lady Famy.
W trakcie koncertu dzieci spotkały wiernych towarzyszy Lady Famy – Kucyka Billiego i Kotka Gapcia. Przy okazji takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć też wizyty Świętego Mikołaja. Swój czas na scenie mieli także najmłodsi i ich rodzice, bo show miało interaktywny charakter. Uroku całej zabawie dodały efekty w postaci deszczu tęczowych baniek mydlanych, gradu kolorowych cukierków i serpentyn oraz kurtyn białego czy śniegowego puchu. Zabawa była przednia, a maluchy wręcz wniebowzięte. Chętnie bawiły się z artystami, śpiewały i tańczyły, za co otrzymały słodkie upominki.
Sam występ miał też walory edukacyjne, bo w trakcie koncertu poruszono kwestie związane z ekologią, zdrowym stylem życia i bezpieczeństwem. Jak zawsze w przypadku „Poranków teatralnych dla dzieci”, dbamy o to, by bawić i uczyć jednocześnie. Nie zabrakło też słodkich upominków od organizatorów. W tym roku młodzi widzowie otrzymali wyjątkowe pierniki, zdobione wzorem przedstawiającym siedzibę Kozienickiego Domu Kultury.
Organizatorami koncertu były Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia.
źródło: Kozienicki Dom Kultury/ fot. Julia Grotkowska

„Bombka w CKA”. Nietuzinkowe i wyjątkowe ozdoby świąteczne

Za nami kolejne warsztaty plastyczne „Bombka w CKA”. W piątkowe popołudnie, 1 grudnia, uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Kozienice już po raz siódmy spotkali się w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, by wspólnie tworzyć nietuzinkowe i wyjątkowe ozdoby świąteczne.

Wszystkich przybyłych na zajęcia do patio Centrum Kulturalno-Artystycznego, w imieniu dyrektorki KDK Elwiry Kozłowskiej oraz swoim, powitała instruktorka KDK Agnieszka Bieńkowska. Przypomniała, że te cykliczne spotkania stały się już lokalną tradycją i podziękowała uczestnikom za to, że tak chętnie angażują się w warsztaty. Następnie przedstawiła wszystkich uczestników. Do tegorocznej edycji „Bombki” zgłosili się przedstawiciele ośmiu szkół: wszystkich czterech PSP z Kozienic, a także PSP ze Świerży Górnych, Woli Chodkowskiej, Wólki Tyrzyńskiej i Brzeźnicy. W sumie 24 uczniów i 8 opiekunek.
fot. KDK
Po tym krótkim wstępie, przyszła pora na prezentację techniki, przy pomocy której w tym roku tworzono piękne bombki. Tym razem uczniowie wykonywali mixmediowe serca, z wykorzystaniem farb akrylowych, wycisków z form silikonowych oraz past złoconych. Ta technika tylko na pozór wydaje się skomplikowana, a pozwala uzyskać wspaniałe efekty. Każda bombka była niepowtarzalna, a wszystkie z nich prześliczne. Trzeba przyznać, że w ciągu niespełna dwugodzinnych warsztatów powstały prawdziwe dzieła sztuki!
fot. KDK
Zanim wszyscy rozeszli się do swoich szkół i domów, prowadząca zajęcia Agnieszka Bieńkowska, wspierana przez instruktorki KDK Katarzynę Fijołek i Patrycję Dąbrowską, wręczyła wszystkim uczestnikom „Bombki w CKA” pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. W tym roku otrzymali oni wyjątkowe pierniki, zdobione wzorem przedstawiającym siedzibę Kozienickiego Domu Kultury.
fot. KDK
Na koniec nie mogło zabraknąć także wspólnego zdjęcia. Tym akcentem kolejna „Bombka w CKA” przeszła do historii.
źródło/fot: Kozienicki Dom Kultury